account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Herbata z liści malin - jakie wykazuje działanie?

Karolina Bińkowska27.07.2021Aktualizacja: 09.08.2021

Liście malin są bogate w składniki odżywcze. Picie malinowego naparu może przynieść korzyści zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Ze względu na właściwości poleca się ją w szczególności kobietom w ciąży. Czy herbata z liści malin wywołuje poród? Czy wszystkie ciężarne kobiety powinny ją pić? Jakie składniki naparu są najcenniejsze? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.


herbata-z-lisci-malin-jakie-wykazuje-dzialanie
pexels.com

Polecane

syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Spis treści
  1. Właściwości herbaty z liści malin
  2. Herbata z liści malin cenna szczególnie dla kobiet
  3. Ciąża, poród i herbata z malin
  4. Herbata z malin - inne wskazania
  5. Ile filiżanek herbaty z liści malin można pić?

Właściwości herbaty z liści malin

Napar z liści malin jest bardzo bogatym źródłem składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Znajdziesz w nim również wiele minerałów i witamin, szczególnie z grupy B. Odpowiadają one m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, regulację wytwarzania erytrocytów i uczestniczą w produkcji energii. Dodatkowo herbata z liści malin zawiera dużą ilość witaminy C, która wzmacnia odporność i ma zdolność redukcji przebarwień. Sprawdzi się zatem u osób z cerą trądzikową. Minerały, które znajdziesz w malinowej herbacie, to potas, magnez, cynk oraz fosfor. Jednak najbardziej pożądanym składnikiem herbaty z liści malin są bez wątpienia przeciwutleniacze. Liście malin zawierają polifenole, m. in. garbniki i flawonoidy, czyli roślinne przeciwutleniacze. Związki te chronią komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym. W trakcie tego procesu może dojść nawet do uszkodzenia DNA i śmierci komórki. Stres oksydacyjny przyspiesza także procesy starzenia komórek i wzmaga reakcje zapalne. Zawarte w herbacie przeciwutleniacze mają zatem świetny wpływ na cały organizm i są bardzo cennym składnikiem.

Herbata z liści malin cenna szczególnie dla kobiet

Herbata z liści malin w naturalnej medycynie wschodniej nazywana jest ziołem kobiet nie bez przyczyny. Niesie szczególne korzyści dla płci pięknej. I choć mówi się głównie o stosowaniu jej przez kobiety w ciąży, wszystkie panie mogą włączyć ją z powodzeniem do swojego jadłospisu. Herbata z liści malin może pomóc złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - zapobiegnie nudnościom, wymiotom i biegunce. Dzięki obecności specjalnych związków pomaga też uregulować mięśniówkę macicy i zmniejsza bolesne skurcze menstruacyjne. Dodatkowo w naparze znajduje się duża dawka żelaza. Pomaga to organizmowi nadrobić straty tego pierwiastka, które ponosi w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Ciąża, poród i herbata z malin

Z pokolenia na pokolenia kobiety przekazują informacje o tym, jak wiele korzyści przynosi picie herbaty z liści malin w trakcie ciąży. Herbata faktycznie działa wzmacniająco na mięśnie w obrębie miednicy, w tym na mięśnie macicy. Pomaga też uregulować skurcze, przez co potencjalnie skraca długość akcji porodowej. Przeprowadzone zostały badania dowodzące, że picie herbaty z liści malin zmniejsza ilość powikłań okołoporodowych. Krążą mity, że herbata z malin wywołuje poród, ale nie jest to prawdą. Napar świetnie przygotowuje mięśnie na bardzo duży wysiłek, ale nie przyczynia się do rozpoczęcia akcji porodowej. W związku z tym możesz z powodzeniem pić herbatę przez cały czas trwania ciąży, a przede wszystkim, gdy termin porodu się zbliża.Jednak istnieją wyjątkowe sytuacje, w których zalecana jest większa ostrożność i konsultacja z lekarzem. Odradza się picia naparu kobietom z zagrożoną ciążą, ciążą mnogą oraz tym, które mają planowane cesarskie cięcie. W tych przypadkach lepiej dmuchać na zimne. Natomiast każda kobieta może pić herbatę z liści malin już po porodzie, aby wspomóc regenerację macicy i wzmocnić organizm. To przecież bogactwo wartościowych składników.

Herbata z malin - inne wskazania

Działanie przeciwbakteryjne i moczopędne sprawdzi się przy infekcjach związanych z układem moczowym. Liście malin to również świetne zioła na żołądek. Wspomagają pracę układu pokarmowego i zapobiegają biegunkom. Napar z liści malin posłuży ci nie tylko do picia. Można go również stosować zewnętrznie. Jeśli cierpisz na nawracające infekcje okolic intymnych, pomocne może okazać się zastosowanie nasiadówki z naparu z liści malin. Liście malin mają też działanie pielęgnacyjne. To świetne zioła na włosy, mogą więc być zastosowane jako płukanka. Uwaga! Nie stosuj ich na włosy blond, mogą się bowiem zabarwić. Napar sprawdzi się również do przemywania wyprysków i zmian zapalnych na skórze.

Ile filiżanek herbaty z liści malin można pić?

Ciężko jest określić dokładną dawkę. Na początku ciąży nie powinno się przekraczać 1 filiżanki herbaty z liści malin dziennie. Od 32 do 36 tygodnia ciąży dawka może wzrosnąć nawet do 2-3 filiżanek. Gdy stosujesz herbatkę malinową jako urozmaicenie codziennej diety, nie ma specjalnych ograniczeń, możesz pić tyle naparu, ile masz ochotę.

Źródła
  1. B. Gryszczyńska, M. Iskra, A. Gryszczyńska, M. Budzyń, Aktywność przeciwutleniająca wybranych owoców jagodowych, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 4, s. 265-274.
Author Karolina Bińkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.