account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Hipotonia – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Hipotonia to stan, który charakteryzuje się obniżonym ciśnieniem tętniczym. W publicznej debacie na temat zdrowia znacznie więcej mówi się o nadciśnieniu tętniczym, jednak zbyt niskie ciśnienie również wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Stan ten może objawiać się m.in. osłabieniem, pogorszeniem koncentracji, a w skrajnych przypadkach także zaburzeniami rytmu serca. Sprawdź, jakie są przyczyny hipotonii, na czym polega jej leczenie i jakie są domowe sposoby na podniesienie ciśnienia krwi.


hipotonia-diagnoza-leczenie
Unsplash.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
 1. Co to jest hipotonia?
 2. Rodzaje hipotonii
 3. Hipotonia pierwotna
 4. Hipotonia wtórna
 5. Hipotonia ortostatyczna
 6. Przyczyny hipotonii
 7. Objawy hipotonii
 8. Diagnostyka hipotonii
 9. Jak wygląda leczenie hipotonii?
 10. Do jakiego lekarza udać się w przypadku hipotonii?

Co to jest hipotonia?

Hipotonia to zaburzenie, które charakteryzuje się obniżonym ciśnieniem krwi. Ciśnienie tętnicze jest zmienne i zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej czy styl życia. Prawidłowe wartości wynoszą zazwyczaj 120-129 mmHg (ciśnienie skurczowe) i 80-84 mmHg (ciśnienie rozkurczowe).

Hipotonia jest diagnozowana, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 100 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe spada poniżej 60 mmHg. Szacuje się, że około 15% populacji może mieć ten problem.

Rodzaje hipotonii

Hipotonia może mieć różne przyczyny i występować w różnych postaciach. Wyróżnia się trzy główne rodzaje hipotonii: hipotonia pierwotna, hipotonia wtórna i hipotonia ortostatyczna.

Hipotonia pierwotna

Hipotonia pierwotna jest najczęściej występującym rodzajem hipotonii. Przyczyna tego zaburzenia jest często nieznana i może mieć podłoże genetyczne. Najczęściej dotyka osoby szczupłe i może występować przez długi czas bez wywoływania żadnych objawów.

Hipotonia wtórna

Hipotonia wtórna jest wynikiem innych chorób i stanów zdrowotnych. Może być spowodowana chorobami układu krążenia, takimi jak niewydolność serca, uszkodzenie układu nerwowego (takie jak choroba Parkinsona), niedoczynność tarczycy lub cukrzyca. Wywołują ją również infekcje, odwodnienie albo długotrwałe unieruchomienie. Bywa też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków lub nadużywania alkoholu.

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna występuje, gdy dochodzi do nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi podczas zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą. Może to wywoływać objawy takie jak mdłości, osłabienie, mroczki przed oczami, zawroty głowy.

 • Dowiedz się także, czym jest ciśnienie w oku i kiedy należy je sprawdzić. 

Przyczyny hipotonii

Hipotonia może mieć różne przyczyny. Wiążą się one z wymienionymi już rodzajami hipotonii więc najczęściej wynikają z:

 • chorób układu krążenia;

 • uszkodzenia układu nerwowego;

 • niedoczynności tarczycy lub nadnerczy;

 • infekcji lub odwodnienia;

 • stosowania niektórych leków;

 • nadużywania alkoholu.

Niskie ciśnienie pojawia się również w okresie ciąży. Jest to zjawisko fizjologiczne, ponieważ u przyszłych mam dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia objętości krwi, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Objawy hipotonii

O hipotonii nie mówi się tak często jak o nadciśnieniu tętniczym, jednak jej objawy również mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Należą do nich: 

 • zmęczenie i ospałość;

 • zawroty głowy;

 • trudności w utrzymaniu równowagi;

 • osłabienie mięśni;

 • problemy z koncentracją;

 • zaburzenia rytmu serca;

 • omdlenia;

 • bladość skóry;

 • zimne dłonie i stopy;

 • nocne poty;

 • szumy uszne;

 • poczucie wewnętrznego niepokoju.

W niektórych przypadkach hipotonia może przebiegać bezobjawowo i być wykrywana tylko podczas rutynowych badań.

Diagnostyka hipotonii

Diagnostyka hipotonii polega na pomiarach ciśnienia tętniczego, badaniach neurologicznych, przeglądzie historii medycznej pacjenta oraz wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych. 

Pomiar ciśnienia tętniczego jest podstawowym badaniem stosowanym do diagnozowania hipotonii. Polega na pomiarze ciśnienia skurczowego i rozkurczowego za pomocą mankietu i stetoskopu lub elektronicznego ciśnieniomierza.

Badania neurologiczne mogą być pomocne w identyfikacji ewentualnych uszkodzeń układu nerwowego. Przegląd historii medycznej pacjenta może dostarczyć istotnych informacji o ewentualnych chorobach lub czynnikach ryzyka związanych z hipotonią. Badania krwi mogą pomóc w wykluczeniu innych schorzeń – np. anemii – które mogą mieć podobne objawy.

Jak wygląda leczenie hipotonii?

Leczenie hipotonii zależy od przyczyny schorzenia i stopnia nasilenia objawów. W przypadku łagodnej hipotonii, ogólne zalecenia dotyczą poprawy stylu życia i wprowadzenia odpowiednich zmian dietetycznych. W poważniejszych przypadkach może być konieczne zastosowanie farmakoterapii, terapii fizycznej i rehabilitacji, jeśli hipotonia ma również wpływ na mięśnie. Podobnie jak w przypadku nadciśnienie tętniczego o charakterze pierwotnym, leczenie naturalne nie zawsze jest możliwe.

Istnieją również domowe sposoby, które mogą pomóc w regulacji ciśnienia tętniczego:

 • właściwe nawodnienie organizmu – tj. picie ok. 2 l płynów dziennie – jest kluczowe dla utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego. Należy pić odpowiednią ilość wody i unikać odwodnienia;

 • unikanie skrajnych temperatur (zarówno zimą, jak i latem) pomoże utrzymać ciśnienie krwi na stabilnym poziomie;

 • dieta bogata w składniki odżywcze – takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze może wspomagać zdrowie serca i ogólną kondycję organizmu;

 • unikanie alkoholu i substancji uzależniających, takich jak papierosy, może pomóc w utrzymaniu stabilnego ciśnienia tętniczego.

 • Dowiedz się też, czy kawa podnosi ciśnienie oraz czy imbir podnosi ciśnienie krwi!

Do jakiego lekarza udać się w przypadku hipotonii?

W przypadku osób z hipotonią ważne są regularne konsultacje z  lekarzem rodzinnym i monitorowanie stanu zdrowia. W przypadku hipotonii wtórnej, w zdiagnozowaniu przyczyny schorzenia, opracowaniu indywidualnego planu leczenia i udzieleniu niezbędnych wskazówek i porad przydatne mogą być konsultacje z endokrynologiem, kardiologiem lub innym specjalistą.

Jeśli zależy Ci na szybkiej wizycie, bez czekania w długich kolejkach, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach pakietów możesz mieć dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarza rodzinnego, internisty i pediatry, a na wizytę będziesz czekać nie dłużej niż 1 dzień. Oprócz tego w ramach miesięcznej składki będziesz mieć możliwość konsultacji ze specjalistami (nawet 39 w pakiecie OCHRONA GOLD), z terminami wizyt wypadającymi z reguły w ciągu 3 dni roboczych od momentu rezerwacji. W ramach pakietów możesz też wykonać badania laboratoryjne, czynnościowe i obrazowe bez ponoszenia dodatkowych kosztów (minimum 190 badań diagnostycznych). Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
 1. A. Januszewicz i in., Pomiary ciśnienia tętniczego w praktyce, Wydawnictwo MP, Kraków 2021.
 2. K. Widecka, Ciśnienie skurczowe, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2011.
 3. J. Shaaban, Ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi, Wydawnictwo KS OmniScriptum Publishing, Londyn 2021.
 4. A. Jegier, Wybrane zagadnienia medycyny sportowej, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-imbir-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Imbir – podnosi czy obniża ciśnienie krwi? Właściwości imbiru
17.09.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.