account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Niskie ciśnienie w ciąży – jakie są normy? Kiedy jechać do szpitala?

Marta Drzazgalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Obniżone ciśnienie w ciąży to naturalne zjawisko, które wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy. W okresie oczekiwania na dziecko wzrasta też objętość krwi, co przyczynia się do spowolnienia krążenia. Szacuje się, że ciśnienie rozkurczowe spada o ok. 10 mmHg i nie stanowi to powodu do niepokoju. Jednak zbyt niskie ciśnienie w ciąży – podobnie jak nadciśnienie – powoduje szereg dolegliwości, takich jak: zawroty głowy, szumy w uszach, senność czy mroczki przed oczami. Sprawdź, jakie wartości ciśnienia krwi u kobiet w ciąży uważane są za prawidłowe i kiedy należy udać się do szpitala.


niskie-cisnienie-w-ciazy-kiedy-szpitala-normy
unsplash.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
 1. Niskie ciśnienie w ciąży – kiedy się pojawia i jakie są jego przyczyny?
 2. Niskie ciśnienie w ciąży – normy
 3. Zbyt niskie ciśnienie w ciąży – jakie są objawy?
 4. Niskie ciśnienie w ciąży – jak można je podnieść?
 5. Niskie ciśnienie w ciąży – kiedy należy udać się do szpitala?

Niskie ciśnienie w ciąży – kiedy się pojawia i jakie są jego przyczyny?

Obniżenie ciśnienia w ciąży to naturalne zjawisko, które wynika z intensywnych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Już na początku ciąży wzrasta stężenie progesteronu, który odpowiada m.in. za zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych. To powoduje obniżenie ciśnienia – głównie rozkurczowego – o ok. 10 mmHg. Trzeba pamiętać, że w ciąży rośnie także objętość krwi, co prowadzi do spowolnienia krążenia, a w konsekwencji do niższego ciśnienia krwi. Do tego stanu rzeczy może przyczynić się również anemia (niedokrwistość), czyli jedna z dość powszechnych dolegliwości w ciąży. Powodem bywa też odwodnienie spowodowane wymiotami, które mogą pojawić się w pierwszym trymestrze, a niekiedy towarzyszą kobietom przez całą ciążę. Co ciekawe, niedociśnienie czasem pojawia się na skutek nadmiernego wysiłku lub braku aktywności fizycznej. Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, czy nagła zmiana pozycji na stojącą także powodują niewłaściwy obieg krwi w organizmie i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Przyjmuje się, że niskie ciśnienie w ciąży utrzymuje się przez około 26 tygodni, a potem wzrasta do prawidłowych wartości. Parametr ten kontrolowany jest podczas każdej wizyty u ginekologa, a wiele kobiet sprawdza go również w domu. Zbyt niskie ciśnienie u przyszłej mamy nie jest tak niepokojące jak nadciśnienie, jednak również wymaga uważnej obserwacji i podjęcia szybkich działań w razie wystąpienia innych objawów klinicznych.

Niskie ciśnienie w ciąży – normy

Optymalna wartość ciśnienia krwi u dorosłego człowieka nie powinna przekraczać 120/80 mmHg. Dla przyszłej mamy górna granica normy to 140/90 mmHg, a za dolną uważa się 90/60 mmHg. Należy jednak pamiętać, że u kobiet, które miały niskie ciśnienie już przed ciążą, wartość ta może spaść poniżej 90/60 mmHg i nie stanowi to powodu do niepokoju. Wysportowane osoby mają zazwyczaj niższe ciśnienie i – dopóki nie towarzyszą temu niepokojące objawy, takie jak mroczki przed oczami, senność czy zawroty głowy – nie trzeba się tym martwić. Należy jednak pamiętać, że interpretacja wyników zawsze jest po stronie lekarza prowadzącego ciążę. Aby utrzymać prawidłową wartość ciśnienia krwi, warto dbać o aktywność fizyczną i regularnie wykonywać bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Zbyt niskie ciśnienie w ciąży – jakie są objawy?

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak niebezpieczne, jak nadciśnienie, jednak wywołuje szereg dokuczliwych objawów. Należą do nich m.in.:

 • zawroty głowy;

 • szum uszach;

 • zaburzenia widzenia (mroczki przed oczami);

 • osłabienie, senność i permanentne zmęczenie;

 • bóle głowy;

 • trudności z koncentracją;

 • ochłodzenie skóry dłoni i stóp;

 • kołatania serca.

W skrajnych przypadkach niskie ciśnienie w ciąży może prowadzić do chwilowego niedotlenienia mózgu i stanu przedomdleniowego lub omdlenia, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu przyszłej mamy oraz jej dziecka. Nagłe omdlenia mogą spowodować niefortunne upadki, a w konsekwencji groźne urazy głowy lub ciężarnej macicy.

Niskie ciśnienie w ciąży – jak można je podnieść?

Istnieje wiele sposobów, aby w prosty i naturalny sposób podnieść ciśnienie krwi. Dobrym lekarstwem jest aktywność fizyczna, która nie tylko reguluje parametry, ale dotlenia organizm i zapobiega zbyt dużemu przyrostowi masy ciała przyszłej mamy. Ogromne korzyści przynosi np. joga w ciąży, która rozciąga mięśnie, a dodatkowo pomaga wyrównać oddech i głęboko się zrelaksować. 

Zbyt niskie ciśnienie można podnieść poprzez picie kawy. Wbrew obiegowym opiniom kawa w ciąży wcale nie jest szkodliwa, jednak przyszłe mamy powinny pić ją z umiarem. Przyjmuje się, że maksymalna dawka kofeiny dla kobiet w ciąży to 200–300 mg, co odpowiada 3–4 filiżankom espresso. Kofeiny nie należy dostarczać w postaci napojów energetycznych, ponieważ zawierają one inne substancje, które mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży.

Niskie ciśnienie w ciąży – kiedy należy udać się do szpitala?

Ciśnienie krwi to parametr, który warto kontrolować przez cały czas trwania ciąży. Jeśli będzie utrzymywało się na zbyt niskim poziomie, a do tego będą towarzyszyć mu niebezpieczne objawy, takie jak: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia, krwawienie z dróg rodnych czy inne niepokojące ciężarną objawy, należy udać się niezwłocznie do szpitala. Jeśli symptomy są bardzo niepokojące, warto zgłosić się do Izby Przyjęć, aby upewnić się, czy zdrowiu ciężarnej i  dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo. Hospitalizacja może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli konieczna będzie seria badań i dokładniejsza obserwacja.

Źródła
 1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
 2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
 3. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.