account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSen 1 min.

Dobry sen to podstawa zdrowia! Poznaj sposoby na to, aby się dobrze wyspać!

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 22.10.2023

Długość snu może się różnić u każdego z nas. To, ile potrzebujemy czasu, aby dobrze się wyspać, zależy od kilku czynników. Są sposoby, aby wyspać się w 6 godzin i wstać rano, będąc wypoczętym.


jak-sie-wyspac-co-moze-okazac-sie-pomocne
pexels.com

Polecane

odpoczynek-dlaczego-jest-istotny-dla-organizmu
Zdrowie psychiczne
1 min.
Odpoczynek - dlaczego jest istotny dla organizmu?
29.10.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Spis treści
  1. Dlaczego warto się wysypiać?
  2. Jak się wysypiać?
  3. Fazy snu – jak się wyspać?

Dlaczego warto się wysypiać?

Zdrowy sen jest ważnym elementem codziennej rutyny. Pozwala organizmowi na regenerację, zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną, a także korzystnie wpływa na układ nerwowy. Wraz z coraz szybszym tempem życia wiele osób skraca sobie godziny snu, próbując go zastąpić kolejną kawą. Nad tym, jak się szybko wyspać, zastanawia się wiele osób aktywnych zawodowo, ale również młodych rodziców. Niedobór snu może być bardzo niekorzystny dla człowieka. Kiedy się nie wysypiamy, zmniejsza się nasza reakcja na bodźce zewnętrzne, co może mieć negatywne skutki np. podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn. Ponadto niedobór snu zmniejsza efektywność w pracy, kreatywność czy procesy myślowe. Osoby niewyspane mają gorszy humor, są bardziej rozdrażnione, łatwiej wpadają w złość.

Jeśli czasami zdarzy Ci się położyć późno spać i wstać wcześnie, to pamiętaj, aby kolejnej nocy porządnie się wyspać. Natomiast regularne niedosypianie może przynieść wiele negatywnych konsekwencji dla organizmu. Osoby, które regularnie nie wysypiają się, częściej chorują na otyłość, cukrzycę czy podwyższone ciśnienie krwi. Organizm jest mniej odporny na bakterie i wirusy, dlatego o wiele łatwiej złapać przeziębienie lub grypę.

Sen wraz z aktywnością fizyczną i dobrze zbilansowaną dietą to sposób, aby poprawić swoje zdrowie. Nasz tryb życia ma ogromny wpływ na jakość snu. Spożywanie alkoholu przed pójściem spać, objadanie się czy oglądanie telewizji na chwilę przed snem może prowadzić do bezsenności, na którą skarży się coraz więcej ludzi. Istnieje wiele sposobów na to, aby dobrze się wyspać i zadbać o swoje zdrowie.

Jak się wysypiać?

Na to, jak się dobrze wyspać, mamy wpływ my sami. Kluczem do zdrowego snu jest… nasza sypialnia. Powinna być w stonowanych kolorach, które mają na celu uspokojenie i zrelaksowanie organizmu. Warto zamontować w okna zasłony lub rolety, które ograniczą dostęp promieni słonecznych i pozwolą lepiej się wysypiać. Wyrobienie sobie prawidłowych nawyków pozwoli zadbać o komfort snu. Przed snem nie należy spożywać alkoholu ani jeść zbyt obfitych posiłków. Lekka kolacja zjedzona na 2-3 godziny przed snem będzie lepszym wyborem niż pizza. Staraj się nie pić kawy wieczorem, a najlepiej już od późnych godzin popołudniowych. Postaw na herbaty ziołowe, rumianek albo melisę na sen. Mają one działanie rozluźniające, relaksujące i uspokajające. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z zaśnięciem, a jakość Twojego snu będzie lepsza.

Coraz więcej się mówi o wpływie niebieskiego światła na jakość snu. Na kilka godzin przed snem staraj się nie korzystać z urządzeń elektronicznych, nie używaj smartfona ani nie oglądaj telewizji. Wybierz się na spacer, przeczytaj książkę lub pomedytuj. To, co robisz przed pójściem spać, wpływa na to, czy następnego dnia obudzisz się wypoczęty.

Wieczorem staraj się nie trenować zbyt intensywnie. Jeśli chcesz ćwiczyć, wybierz spokojniejsze zajęcia, takie jak joga, pilates czy rozciąganie.

Fazy snu – jak się wyspać?

Zapotrzebowanie na sen u każdego może być inne. Wpływają na to tryb życia, a także indywidualne predyspozycje. Aby dobrze się wysypiać nie należy jedynie kłaść się spać wcześnie i wstawać po 8 godzinach snu. Można również się wyspać, śpiąc 6 godzin. Jest to zależne od fazy snu, w której się budzimy.

Istnieją trzy podstawowe fazy snu:

  • lekki sen – jest to pierwsza faza, podczas której zasypiasz, ale jednocześnie łatwo Cię wybudzić,

  • głęboki sen NREM – faza snu, podczas której wysypiasz się,

  • faza REM – ta faza następuje po głębokim śnie, właśnie wtedy śnisz.

Fazy NREM i REM następują po sobie zamiennie, dlatego ważne jest to, w której fazie się wybudzisz. Faza NREM trwa zazwyczaj około 1,5 godziny, po niej zaczyna się trwająca 15 minut faza REM. Jeśli nie obudzimy się w niej, to cykl się powtarza aż do momentu, dopóki nie wstaniemy. Długość fazy głębokiego snu może się różnić, dlatego podany czas jest uśredniony. W takim razie wiele osób zadaje sobie pytanie: jak się wyspać w 3 godziny? Istnieje kilka technik snu polifazowego, które pozwalają wysypiać się w krótkich seriach, np. robiąc 4 drzemki po 90 minut w ciągu dnia. Niestety zaburzenia dobowego rytmu snu mogą być związane z niedoborem melatoniny, czyli substancji, która naturalnie występuje w organizmie i wydziela się po zmroku. Dlatego warto dobrze spać, aby się wysypiać.

Źródła
  1. H. Anders, S.C. Johan, Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta, Smak Słowa, Warszawa 2017.
  2. M. Walker, Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych, Marginesy, Warszawa 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ksiezycowe-mleko-jakie-ma-właściwości-przepis
Odżywianie
1 min.
Księżycowe mleko – co to takiego i jak je zrobić?
27.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.