account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 3 min.

Jakie są przyczyny worków pod oczami i sposoby walki z nimi?

Paulina Bulek24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Im stajesz się starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz musiał zmierzyć się z workami pod oczami. Twoja skóra wokół oczu jest bardziej zwiotczała i osłabiona. Pod oczami pojawia się obrzęk i powstaje mały woreczek, poduszeczka. Poznaj sposoby na to, jak usunąć worki pod oczami.


worki-pod-oczami-jak-sie-ich-pozbyc-przyczyny
pexels

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny worków pod oczami?
  2. Jak pozbyć się worków pod oczami?
  3. Jakie są domowe sposoby na worki pod oczami?
  4. Jak wykonać masaż na worki pod oczami?
  5. Jakie są przyczyny sińców wokół oczu dziecka?
  6. Z czego robić okłady na oczy?
  7. Jak wpływa na nasz mózg brak snu?
  8. Jakie są skutki i objawy niedoboru witaminy K?

Jakie są przyczyny worków pod oczami?

Jeśli chodzi o worki pod oczami, przyczyny najczęściej leżą w procesie starzenia się organizmu. Napięcie mięśnia okrężnego oka zmniejsza się. W Twojej skórze jest też mniej kolagenu i elastyny, przez to pod oczami pojawiają się worki. Niektóre osoby mają ku temu genetyczne skłonności, dlatego ich obecność może być niezależna od Ciebie.

Jeśli prowadzisz niehigieniczny tryb życia, również mogą wystąpić u Ciebie ciemne worki pod oczami. Mała ilość snu, Twoje przemęczenie, używki, zła dieta, niedobór witaminy K czy żelaza, zbyt częste opalanie się lub korzystanie z solarium – to wszystko może przyczynić się do tego, że pod Twoimi oczami pojawią się worki.

Często sine worki pod oczami mogą być również wynikiem zatrzymania się wody w organizmie. Najczęściej powodują je wówczas choroby, np. układu krążenia, serca, nerek, tarczycy, alergie czy cukrzyca.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

W sprzedaży dostępne są różne kosmetyki, które przeciwdziałają powstawaniu worków pod oczami. W wyniku starzenia się organizmu osłabiają się Twoje mięśnie podtrzymujące powiekę. Dobrą opinią cieszą się kremy z retinolem, które uzupełniają niedobory kolagenu wokół oczu. W aptece możesz kupić dwa rodzaje takich kremów. Jedne bez recepty – z mniejszym stężeniem retinolu, a drugie na receptę z większym stężeniem. Pamiętaj, że nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży, nie wolno Ci stosować kosmetyków z retinolem ani dodatkowej witaminy A.

Jak szybko pozbyć się worków pod oczami? Możesz zastosować zimny kompres, np. z kostek lodu owiniętych w grubą ściereczkę lub ręcznik. Pamiętaj, że będzie to tylko krótkotrwałe działanie. Jeśli chcesz pozbyć się problemu, jakim jest worek pod okiem, długoterminowo, musisz wprowadzić do swojego życia kilka zmian:

  • wysypiaj się – śpij od 6 do 8 godzin,

  • śpij na odpowiedniej poduszce, która będzie delikatnie podniesiona i pozwoli nadmiarowi wody przemieścić się i nie gromadzić wokół oczu,

  • nie pal papierosów,

  • unikaj picia alkoholu,

  • stosuj odpowiednie leki, jeśli masz alergię – pozwoli to zmniejszyć opuchliznę oczu,

  • ogranicz spożycie soli,

  • dbaj o dokładny demakijaż okolic oczu.

Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak zlikwidować worki pod oczami.

Jakie są domowe sposoby na worki pod oczami?

W przypadku problemów opuchlizną lub sińcami w okolicach oczu powinieneś zacząć od najprostszych zmian, które mogą poprawić stan Twojego organizmu. Kilka domowych sposobów pomoże Ci pozbyć się worków pod oczami.

Zwiększ spożycie witaminy C. Pomaga ona polepszyć wchłanianie przez skórę kwasu hialuronowego. Wraz ze starzeniem się organizmu zmniejsza się jego produkcja. Dzięki pokarmom bogatym w witaminę C pomożesz swojemu ciału w produkcji kolagenu i zwiększeniu poziomu kwasu hialuronowego w Twojej skórze.

Ogranicz też spożycie soli. Zbyt dużo soli w diecie może powodować zatrzymanie wody w organizmie i przyczyniać się do obrzęków pod oczami.

Odpowiedzią na to, jak się pozbyć worków pod oczami, może być również kompres z torebek czarnej lub zielonej herbaty. Opcjonalnie możesz namoczyć waciki w mocnym naparze z herbaty czarnej lub zielonej. Następnie połóż się i zrób kompres na zamknięte powieki. Poleż tak 5 do 10 minut i postaraj się zrelaksować. Herbata zawiera kofeinę i silne przeciwutleniacze. Dzięki temu pod powierzchnią Twojej skóry zwiększy się przepływ krwi, co złagodzi opuchliznę. To zatem dobry pomysł na to, jak szybko pozbyć się worków pod oczami. Kompresy z herbaty mają też działanie przeciwzapalne.

Inny domowy sposób na worki pod oczami to zrobienie zimnego kompresu na oczy. Dzięki niemu Twoje naczynia krwionośne obkurczą się i obrzęk ulegnie zmniejszeniu. By wykonać taki kompres, wystarczą Ci kostki lodu zawinięte w ściereczkę lub w ręcznik albo schłodzone w zamrażarce łyżki – też zabezpieczone warstwą materiału, by nie odmrozić delikatnej skóry. Do kompresu oczu możesz ponadto zastosować specjalną żelową maskę, którą schładza się w zamrażarce. Możesz kupić ją w aptece lub w drogerii. Już po kilku minutach takiego kompresu zobaczysz pierwsze efekty.

Infografika: Zatrzymana woda w organizmie

Jak wykonać masaż na worki pod oczami?

Jedną z metod na to, jak zniwelować worki pod oczami, jest wykonanie masażu twarzy. By wykonać masaż na opuchnięte worki pod oczami, będziesz potrzebować tylko niewielkiej ilości kremu pod oczy. Nałóż go na opuszki palców i rozprowadź okrężnymi ruchami wokół oczu, zaczynając od nasady brwi do zewnętrznej części twarzy, a kończąc u nasady nosa.

Należy ucisnąć opuszkami palców pięć razy punkty u nasady nosa, dzięki czemu zmniejszy się napięcie wokół oczu. W kolejnej fazie masażu opukaj opuszkami palca wskazującego i środkowego mięśnie okrężne oka, robiąc taki sam ruch jak podczas rozprowadzania kremu. Następnie od nasady nosa, podłużnymi ruchami w górę rozciągaj delikatnie skórę na łuku brwiowym do góry. Zatrzymaj się przy kącikach oczu. Wygładzaj skórę w kierunku uszu. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu kurzych łapek. Delikatnie szczyp przed chwilą wygładzoną skórę. Następnie zacznij wklepywać użyty krem. Zacznij od zewnętrznego kącika oka i kieruj się do wewnętrznego. Użyj do tego celu środkowych palców. Potem, w wolniejszym tempie, w tym samym kierunku, uciskaj skórę pod oczami.

Jakie są przyczyny sińców wokół oczu dziecka?

Gdy Twoje dziecko jest zmęczone lub niewyspane, pojawiają się pod jego oczami sińce. Niestety czasami cienie wokół oczu dziecka mogą wskazywać na chorobę. Ich przyczyną mogą być różnego rodzaju alergie, np. na kosmetyki, pokarmy, a także alergiczny katar lub zapalenie spojówek. Atopowe zapalenie skóry również może przyczynić się do tego, że powstaną worki pod oczami u dziecka lub sińce.

Powodem podkrążonych oczu u dziecka może być też anemia wywołana niedoborem żelaza. Dziecko poza sińcami będzie miało bladą skórę, kiepską kondycję włosów i paznokci, problemy w koncentracji, a także może odczuwać ciągłe zmęczenie.

Jeśli Twoje dziecko jest odwodnione albo niedożywione, również mogą pojawić się u niego sińce pod oczami. Być może trzeba będzie uzupełnić podaż elektrolitów, np. gdy dziecko cierpi na biegunkę lub wymiotuje.

Dziecko, które jest zakażone pasożytami, np. owsikami, glistą, tasiemcem czy lambliami, będzie skarżyło się na bóle brzucha, może wymiotować i mieć biegunkę, ale także pojawią się u niego cienie pod oczami.

Innymi chorobami, które mogą wywołać cienie wokół oczu Twojego dziecka, są: choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby serca i płuc.

Z czego robić okłady na oczy?

Okłady na oczy są najprostszym sposobem na to, by przynieść ulgę zmęczonym i opuchniętym oczom. Najczęściej robi się napar z herbaty lub ziół i moczy w nim płatki kosmetyczne lub waciki. Wystarczy, że namoczysz w takim przestudzonym naparze płatki kosmetyczne, odciśniesz z nich nadmiar płynu i położysz na zamkniętych powiekach na kilka minut. Możesz stosować takie kompresy również schłodzone w lodówce. By przynieść ulgę oczom, zastosuj:

  • kompresy z czarnej herbaty – zmniejszą cienie pod oczami oraz opuchliznę, która powstała po nieprzespanej nocy. Taki kompres pomoże zmniejszyć też zaczerwienienia;

  • kompresy z ziela świetlika – działają podobnie jak kompres z herbaty, a dodatkowo zadziałają na oczy przeciwbólowo i przeciwzapalnie;

  • kompresy z szałwii – działają przeciwzapalnie i wysuszająco, pomagają przy zapaleniu spojówek;

  • kompresy z rumianku – działają przeciwbólowo i przeciwświądowo;

  • kompresy z chabra – działają przeciwbólowo;

  • kompresy z nagietka – pomogą łzawiącym oczom.

Wszelkie kompresy skonsultuj z lekarzem okulistą i nie stosuj ich, gdy masz wdrożone inne leczenie oczu, chyba że lekarz wyrazi na to zgodę. Zanim zrobisz okłady na oczy, upewnij się, że nie masz alergii na żadne z ziół, z których robisz okład.

Jak wpływa na nasz mózg brak snu?

W mózgu człowieka znajdują się komórki glejowe, które pomagają w pozbyciu się starych i niesprawnych komórek, a także odpadów. Działa to bardzo korzystnie na Twój układ nerwowy. Jednak w sytuacji, kiedy nie wysypiasz się, komórki glejowe ulegają nadmiernemu pobudzeniu i zaczynają działać na Twoją niekorzyść, niszcząc zdrowe komórki nerwowe w mózgu. Niedobór snu jest silnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne i neurodegeneracyjne mózgu, jak Alzheimer.

Brak snu może zmniejszyć u Ciebie zdolność do podejmowania trafnych decyzji. Wydłuża się także czas reakcji i pogarsza refleks, co ma istotne znaczenie np., gdy prowadzisz samochód albo masz pracę wymagającą pełnego skupienia i szybkości działania.

Brak snu i permanentne niewyspanie przyczyniają się też do powstawania worków pod oczami. Dlatego dbaj o to, by zapewnić sobie odpowiednią ilość godzin snu.

Jakie są skutki i objawy niedoboru witaminy K?

Witamina K jest bardzo ważna dla przebiegu procesów chemicznych w Twoim organizmie. Dzięki niej prawidłowo krzepnie krew i budują się kości. Kiedy pojawia się niedobór witaminy K, będzie się to objawiać poprzez: krwawienia z błon śluzowych, krwawienia z przewodu pokarmowego, dłuższy czas krzepnięcia krwi, powstawanie większej liczby siniaków, obfite miesiączki, krwawienia z nosa, problemy ze wzrostem i rozwojem u niemowląt czy łatwość zapadania na infekcje.

Witamina K poprawia krążenie krwi w organizmie. Lepszy przepływ krwi przez naczynia krwionośne sprzyja pięknemu wyglądowi skóry. Dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania worków pod oczami. Czasem zatem odpowiedzią na pytanie, czym zlikwidować worki pod oczami, jest suplementacja tej witaminy.

Jeśli przez dłuższy będziesz czas cierpieć na niedobór witaminy K, bardzo prawdopodobne, że rozwinie się u Ciebie osteoporoza, niedokrwistość, zaburzenie krzepliwości krwi, uszkodzenie wątroby, a nawet żółtaczka czy zwapnienie naczyń krwionośnych.

Obserwujesz u siebie zasinienia i opuchliznę pod oczami? Skonsultuj te symptomy z lekarzem! Nie czekaj w długich kolejkach. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Sprawdź, co jeszcze wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. Jak wykonać prawidłowo masaż na worki pod oczami?, <a href="https://www.youtube.com/watch?v=iizfpfcmlkw">https://www.youtube.com/watch?v=iizfpfcmlkw</a> (dostęp: 28.07.2021).
  2. Przewlekły brak snu może uszkodzić mózg, <a href="https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C414364%2Cprzewlekly-brak-snu-moze-uszkodzic-mozg.html">https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C414364%2Cprzewlekly-brak-snu-moze-uszkodzic-mozg.html</a> (dostęp: 28.07.2021).
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.