account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Kiedy należy zadbać o suplementację minerałów?

Magdalena Drąg06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Dlaczego elektrolity są ważne w ciąży? Poznaj przyczyny i wpływ zaburzeń elektrolitowych na przebieg ciąży oraz metody bezpiecznego uzupełniania elektrolitów.


jak-uzupelniac-elektrolity-w-ciazy
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
Spis treści
  1. Elektrolity – do czego ich potrzebujemy?
  2. Przyczyny wahań stężeń elektrolitów w ciąży
  3. Jak zaburzenia elektrolitowe mogą wpływać na przebieg ciąży?
  4. W jaki sposób bezpiecznie uzupełniać elektrolity?

Elektrolity – do czego ich potrzebujemy?

Elektrolity w organizmach żywych pełnią szereg ważnych funkcji w utrzymaniu zdrowia i równowagi biologicznej. W trakcie ciąży elektrolity odgrywają równie istotną rolę – zaburzenia ich stężeń wpływają na zdrowie matki i rozwijającego się płodu. 

Czym są elektrolity? Elektrolity to minerały, które występują w tkankach (również we krwi) w postaci jonów, czyli w formie zdysocjowanej. W uproszczeniu można powiedzieć, że są one „rozpuszczone” w wodzie. Sód, potas, wapń, magnez, chlorki i fosforany to najistotniejsze elektrolity w organizmach ludzkich, choć wszystkich elektrolitów jest wiele więcej. Żeby poznać je wszystkie, należałoby opowiadać o nich z tablicą Mendelejewa. 

Elektrolity pełnią następujące funkcje:

  • Elektrolity pomagają w utrzymaniu odpowiedniej równowagi płynów pomiędzy przestrzeniami komórkowymi i pozakomórkowymi w organizmie. Dzięki regulacji tego procesu w ciele kobiety ciężarnej możliwe są zmiany, które zmniejszają rzeczywistą utratę krwi podczas porodu. Na przykład w czasie ciąży objętość krwi ulega zwiększeniu i rozcieńczeniu. Obrzęki występujące często w ciąży również zależą od równowagi elektrolitowej, na którą wpływają hormony płciowe.

  • Elektrolity są niezbędne do prawidłowego przewodnictwa nerwowego. Pozwala to na pracę układu nerwowego i dzięki jego percepcji jesteśmy w stanie odbierać i interpretować sygnały wysyłane przez otaczający nas świat.

  • Sód i potas kontrolują pracę mięśni, w tym skurczów macicy podczas porodu. Serce to również mięsień, dlatego zaburzenia elektrolitowe mogą powodować nawet powstawanie arytmii. 

  • Sód ma duży wpływ na regulację ciśnienia krwi. Ograniczenie sodu w diecie jest ważne w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, również w ciąży.

Przyczyny wahań stężeń elektrolitów w ciąży

Stężenia elektrolitów w organizmie kobiety ciężarnej mogą ulegać wahaniom z różnych powodów. Najczęściej są spowodowane przez poniższe zmiany:

  • W trakcie ciąży zapotrzebowanie na elektrolity jest większe z uwagi na rosnącą objętość krwi. 

  • Picie zbyt małej ilości wody, stosowanie leków moczopędnych (co rzadko zdarza się w ciąży), przegrzanie, gorączka czy odwodnienie organizmu w inny sposób.

  • Występowanie biegunek, mdłości i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży czy podczas infekcji może prowadzić do utraty znacznej ilości elektrolitów. 

  • U kobiet z cukrzycą ciążową może wystąpić wzrost poziomu glukozy we krwi, co wpływa na dystrybucję elektrolitów pomiędzy tkankami.

  • Nadciśnienie tętnicze może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Jak zaburzenia elektrolitowe mogą wpływać na przebieg ciąży?

W ciąży regularne nawadnianie i uzupełnianie elektrolitów staje się szczególnie ważne przez wzrost zapotrzebowania organizmu. Zaburzenia elektrolitowe w ciąży mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. 

  • Zaburzenia elektrolitowe mogą przyczynić się do powstania nadciśnienia tętniczego w ciąży, co jest poważnym problemem wikłającym ciążę. Nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą może wiązać się z szeregiem powikłań ciążowych, takich jak: stan przedrzucawkowy, rzucawka ciężarnych, zespół HELLP czy ograniczenie wzrastania płodu lub małowodzie. Często ciąże powikłane nadciśnieniem tętniczym kończą się przed wyznaczonym terminem porodu.

  • Niedobory wapnia i magnezu mogą prowadzić do przykurczy mięśni, które są bolesne. Zaburzenie równowagi elektrolitowej może powodować nawet przedwczesne skurcze macicy i stanowić zagrożenie porodem przedwczesnym.

  • Zaburzenia elektrolitowe mogą wpływać na rytm serca matki, co stanowi poważne ryzyko dla jej zdrowia i dobrostanu płodu.

W jaki sposób bezpiecznie uzupełniać elektrolity?

Kilka prostych zasad, które pomogą Ci utrzymać odpowiedni poziom elektrolitów w ciąży:

  • Pij dużo wody! Nawadnianie jest kluczem do utrzymania równowagi elektrolitowej. Pij odpowiednią ilość wody każdego dnia, powinnaś przyjmować około 2,5 l płynów dziennie. W przypadku nadciśnienia tętniczego objętość przyjmowanych płynów powinna być nieco mniejsza. 

  • Zdrowa dieta to źródło wielu elektrolitów. Owoce, warzywa, produkty mleczne i orzechy to dobre wybory żywieniowe, jeśli chcesz zapewnić swojemu organizmowi dostęp do ważnych dla niego składników.

  • Zbyt duża ilość sodu może prowadzić do zatrzymywania wody i nadciśnienia. Ogranicz spożycie wysokoprzetworzonych i mocno solonych produktów spożywczych.

  • Jeśli lekarz zaleci suplementację elektrolitami, przestrzegaj jego wskazówek i nie przekraczaj zaleconych dawek.

Regularne nawadnianie, zrównoważona dieta i suplementacja, jeśli to konieczne, mogą pomóc utrzymać równowagę elektrolitową i uniknąć potencjalnych problemów. Zawsze konsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę przed rozpoczęciem suplementacji mikroelementów.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa i nawet 38 innych specjalistów, kup pakiet OCHRONA GOLD Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wspomnianego pakietu po opłaceniu składki od 239 zł miesięcznie:

  • będziesz mogła umówić się do ginekologa, a czas oczekiwania na wizytę będzie nie dłuższy niż 3 dni robocze,

  • będziesz mieć dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych także u 38 innych specjalistów, a także lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),

  • ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w 24 godziny,

  • możesz mieć dostęp do blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym USG ciąży, morfologii, badania stężenia sodu, potasu, wapnia i magnezu,

  • raz do roku będziesz mogła wykonać profilaktyczny przegląd zdrowia, który w wersji dla kobiet obejmuje wizytę u ginekologa, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię.

W ramach swojej polisy będziesz mogła objąć ochroną ubezpieczeniową swoje dziecko do 7 roku życia.

Zamów na Welbi ofertę tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i sprawdź dokładny zakres wybranego pakietu.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Stanowisko dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2020.
  3. R. Dębski, Endokrynologia ginekologiczna – w gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  4. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.