Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Punktowy ból głowy – co może być jego przyczyną?

lek. Agnieszka Żędzian13.02.2024Aktualizacja: 27.02.2024

Bólu głowy doświadczył przynajmniej raz w życiu niemal każdy. Dolegliwości mogą lokalizować się po jednej stronie głowy, obejmować ją całą czy promieniować do oczodołu. Jeśli dolegliwości pojawiają się na niewielkim obszarze, który można wskazać palcem, mówi się o punktowym bólu głowy. Zwykle trwa tylko kilka sekund, dlatego bywa lekceważony i rzadko jest zgłaszany lekarzowi. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny punktowego bólu głowy i jak można go leczyć!


jak-wyglada-punktowy-bol-glowy-co-moze-oznaczac
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie objawy mogą wskazywać na punktowy ból głowy?
  2. Czym jest pierwotny kłujący ból głowy?
  3. Neuralgia potyliczna
  4. Neuralgia nerwu trójdzielnego
  5. Do kogo zgłosić się po pomoc?

Jakie objawy mogą wskazywać na punktowy ból głowy?

Ból głowy może lokalizować się w różnych jej okolicach. W przypadku migreny najczęściej doświadcza się pulsującego bólu skroni, niekiedy poprzedzonego objawami zwiastującymi, np. mroczkami przed oczami. Mówi się wówczas o migrenie z aurą. Ból w okolicy czołowej, nasilający się przy pochylaniu się, może być objawem zapalenia zatok. Bywa również, że obszar bólu jest bardzo mały, wielkością nieprzekraczający opuszki palca. To tzw. punktowy ból głowy. Zwykle pojawia się nagle, ma duże nasilenie i mija w ciągu kilku sekund lub minut. Krótki czas trwania punktowego bólu głowy sprawia, że rzadko jest powodem zgłaszania się do lekarza. Opóźnia to postawienie prawidłowej diagnozy i włączenie leczenia. Jeżeli zmagasz się z punktowym bólem głowy, umów się na konsultację do neurologa. Pomoże Ci on w ustaleniu przyczyny Twoich dolegliwości.

Czym jest pierwotny kłujący ból głowy?

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Bólów Głowy (ICHD-III) pierwotny kłujący ból głowy jest zaburzeniem, które objawia się pojedynczymi lub występującymi w seriach kłującymi bólami głowy. Trwają one krótko, zwykle jedynie kilka sekund, i mają charakter punktowy. Co istotne, nie towarzyszą im inne dolegliwości. Naukowcy uważają, że pierwotny kłujący ból głowy jest zaburzeniem występującym dość powszechnie (około 2% populacji), ale rzadko bywa przyczyną poszukiwania pomocy lekarskiej. Częściej dotyczy kobiet, szczególnie w wieku średnim.

Pierwotny kłujący ból głowy pojawia się najczęściej w okolicy czołowo-oczodołowej i skroniowej, ale może dotyczyć każdej innej części głowy. Ataki punktowego bólu głowy mogą zmieniać lokalizację. Nie jest więc powodem do niepokoju to, że punktowy ból głowy po prawej stronie ustępuje i pojawia się np. po stronie lewej. Dolegliwości skonsultuj jednak z neurologiem, który postawi właściwą diagnozę. Leczenie farmakologiczne zwykle nie jest potrzebne. Jeśli jednak kłujący ból głowy pojawia się u Ciebie z dużą częstotliwością, specjalista może zalecić Ci przyjmowanie indometacyny. Rzadziej wdraża się terapię gabapentyną, melatoniną lub celekoksybem.

Neuralgia potyliczna

Przyczyną punktowego bólu głowy może być neuralgia czaszkowa. Jednym z jej rodzajów jest neuralgia potyliczna – zaburzenie wywołujące dolegliwości bólowe w tylnej części głowy. Napadowy, często kłujący ból trwa od kilku sekund do kilku minut. Dość charakterystycznym objawem tego zaburzenia jest punktowy ból głowy przy dotyku i zaburzenia czucia w okolicy potylicznej. Neuralgia potyliczna jest diagnozowana najczęściej około 50. roku życia i dotyczy w przybliżeniu 3 na 100 tysięcy osób.

Neuralgia potyliczna jest konsekwencją ucisku nerwów potylicznych. Może do niego dojść w wyniku nadmiernego napięcia mięśni, urazu, nieprawidłowej budowy lub przebiegu naczyń krwionośnych czy zmian zwyrodnieniowych w części szyjnej kręgosłupa.

Rozpoznanie jest potwierdzane przez neurologa na podstawie typowych objawów oraz ustąpienia dolegliwości po zastosowaniu blokady (znieczulenia) nerwów potylicznych. W leczeniu stosuje się fizjoterapię, krioterapię, unieruchomienie szyi oraz farmakoterapię. Do najczęściej stosowanych w neuralgii potylicznej leków należą niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny i leki przeciwpadaczkowe. Jeśli leczenie nie przynosi poprawy, zapytaj lekarza o blokadę nerwową i miejscową terapię toksyną botulinową.

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego jest jednym z najbardziej bolesnych zaburzeń neurologicznych. Punktowe dolegliwości bólowe na twarzy pojawiają się nagle, mają duże nasilenie i mogą powtarzać się wielokrotnie w ciągu dnia. W większości przypadków dotyczą tylko jednej strony głowy. Neuralgia nerwu trójdzielnego jest zwykle spowodowana uciskiem nerwu przez naczynia krwionośne, torbiele epidermoidalne, malformacje naczyniowe czy guzy. Czynnikiem ryzyka wystąpienia tego zaburzenia jest stwardnienie rozsiane – według ekspertów neuralgia trójdzielna pojawia się aż u 2–4% pacjentów z tym schorzeniem.

Podobnie jak neuralgia potyliczna, neuralgia nerwu trójdzielnego dotyczy najczęściej kobiet po 50. roku życia. Jeśli jej objawy rozwiną się w młodym wieku, konieczne jest wykonanie badań w kierunku stwardnienia rozsianego. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu leków – karbamazepiny, lamotryginy, gabapentyny, fenytoiny, klonazepamu czy kwasy walproinowego. Gdy farmakoterapia nie przynosi wystarczających efektów, stosuje się iniekcje toksyny botulinowej lub leczenie operacyjne (np. dekompresję mikronaczyniową).

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Pojawił się u Ciebie punktowy ból głowy? Zgłoś się do neurologa, czyli lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu chorób układu nerwowego. Pamiętaj, że trafna diagnoza i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwolą Ci na szybszy powrót do zdrowia.

Nie chcesz czekać w kolejkach? Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i samodzielnie umawiaj wizyty u lekarzy specjalistów za pośrednictwem wygodnego systemu e-rejestracji, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Sprawdź ofertę pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którą możesz zamówić na Welbi. W najbardziej rozbudowanym pakiecie od 239 zł miesięcznie otrzymasz nieograniczony dostęp do konsultacji lekarskich (lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i 39 specjalistów) i blisko 300 badań (w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych) na terenie całej Polski (w ponad 3500 placówek)! Na wizytę u lekarza rodzinnego, internisty czy pediatry będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z wybranym specjalistą skonsultujesz się w ciągu 3 dni roboczych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne od TU Zdrowie, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania,

  • dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • profilaktyczny przegląd zdrowia raz w roku (w pakietach OCHRONA COMPLEX I OCHRONA GOLD).

Zamów ofertę i wybierz pakiet dostosowany do Twoich potrzeb. Umów się na rozmowę z konsultantem i poznaj szczegóły oferty.

Źródła
  1. A. Guerrero i in., Incidence and influence on referral of primary stabbing headache in an outpatient headache clinic, „The Journal of Headache and Pain”, 2011, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3094672/.
  2. D. Djavaherian, K. Guthmiller, Occipital Neuralgia, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538281/.
  3. N. Kikkeri, S. Nagalli, Trigeminal Neuralgia, „StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554486/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.