Ból na czubku głowy – przyczyny, objawy, leczenie
Bólu głowy przynajmniej raz w życiu doświadcza niemal każdy człowiek. Ta nieprzyjemna dolegliwość może wystąpić w przebiegu infekcji, silnego stresu, a niekiedy pojawić się bez uchwytnej przyczyny. W ustaleniu etiologii bólu głowy pomocne są informacje na temat jego lokalizacji, towarzyszących objawów i chorób przewlekłych. Z poniższego artykułu dowiesz się, co może być przyczyną bólu na czubku głowy.
Ból na czubku głowy
Bólem na czubku głowy określa się potocznie dolegliwości bólowe, obejmujące okolicę ciemieniową lub ciemieniowo-potyliczną głowy. Podobnie jak ból skroni, szyi i innych miejsc na głowie, ból czubka głowy jest najczęściej objawem łagodnych chorób. Jeśli cechuje go duże nasilenie lub on często nawraca, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Silne lub przewlekłe dolegliwości bólowe mogą świadczyć o poważnym schorzeniu oraz istotnie obniżać jakość życia.
Przeczytaj również: Ból głowy – jakie są rodzaje i metody leczenia?
Ból na czubku głowy – przyczyny
Zastanawiasz się, co może być przyczyną uczucia ucisku na czubku głowy? A może odczuwasz kłujący ból w tej okolicy? Poniżej przedstawiamy choroby, które mogą powodować dolegliwości w okolicy ciemieniowej i ciemieniowo-potylicznej głowy.
Napięciowy ból głowy
Napięciowy ból głowy jest najczęstszą przyczyną bólu głowy. Dolegliwości pojawiają się epizodycznie i trwają zwykle przez kilka godzin. Ból ma na ogół charakter ucisku lub ściskania i może dotyczyć okolicy czołowej, ciemieniowej, potylicznej lub skroniowej. Często obejmuje także szyję. W przeciwieństwie do migreny nie towarzyszą mu inne objawy.
Migrena
Migrena jest dość powszechnym schorzeniem, dotykającym niemal trzykrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Dotyczy na ogół młodych osób dorosłych, chociaż ataki migreny zdarzają się także u dzieci. Ból głowy w przebiegu migreny może być jednostronny lub symetryczny. Niekiedy obejmuje jedynie czubek głowy. Dolegliwości trwają od kilku godzin do 2–3 dni i mogą być poprzedzone objawami prodromalnymi (np. mroczkami lub błyskami przed oczami, zaburzeniami czucia). Mówi się wówczas o migrenie z aurą. Bólowi głowy towarzyszą zwykle inne objawy – nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Migrena może istotnie obniżać jakość życia, dlatego warto zadbać o jej odpowiednie leczenie pod opieką neurologa.
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna jest przewlekłym zespołem bólowym, obejmującym zarówno czubek głowy, jak i potylicę i kark. Charakterystycznym objawem choroby jest występowanie kilkusekundowych napadów przeszywającego bólu. Niekiedy towarzyszy mu nadwrażliwość na dotyk. Dolegliwości bólowe zwykle występują jednostronnie, ale z czasem objawy mogą pojawiać się symetrycznie.
Nadciśnienie tętnicze
Przyczyną bólu na czubku głowy może być podwyższone ciśnienie tętnicze. To dlatego w przypadku zgłoszenia bólu głowy w tej okolicy lekarz w pierwszej kolejności mierzy ciśnienie tętnicze. Jeśli jego wartość przekracza 180/120 mmHg, rozpoznaje się przełom nadciśnieniowy [1]. Tak wysokie ciśnienie tętnicze jest nie tylko przyczyną bólu głowy. Prowadzi także do szybkiego uszkodzenia narządów wewnętrznych, dlatego tak ważne jest szybkie i skuteczne leczenie. Do przyczyn wystąpienia choroby należą m.in.: nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich przez osobę z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, zwężenie tętnicy nerkowej, zapalenie nerek, choroba Cushinga, guz chromochłonny, uraz głowy czy przyjmowanie amfetaminy.
Udar krwotoczny
Ból głowy w przebiegu krwawienia podpajęczynówkowego (jednego z rodzajów udaru krwotocznego) bywa opisywany przez chorych jako najsilniejszy ból w życiu. Zwykle rozpoczyna się nagle i może mu towarzyszyć sztywność szyi. Choroba ma na ogół ciężki przebieg i wiąże się z wysoką śmiertelnością. Najczęstszą przyczyną udaru krwotocznego jest nadciśnienie tętnicze. Do czynników ryzyka jego wystąpienia należą także: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zaburzenia krzepnięcia krwi i podeszły wiek. Krwawienie podpajęczynówkowe może być również spowodowane pęknięciem tętniaka lub zapaleniem naczyń.
Trichodynia
Odczuwasz pieczenie głowy na czubku, a Twoje włosy uległy przerzedzeniu? Być może zmagasz się z trichodynią. Ból skóry głowy w przebiegu tego zaburzenia ma według naukowców związek z łysieniem androgenowym. Rozpoznanie trichodynii można postawić dopiero po wykluczeniu innych przyczyn bólu głowy.
Przyczyną pulsującego bólu głowy na czubku może być także przebyty uraz. Doznałeś urazu, a dolegliwości bólowe utrzymują się lub pojawiły się u Ciebie wymioty i zaburzenia świadomości? Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem! Na urazową etiologię dolegliwości może również wskazywać ból na czubku głowy przy dotyku.
Ból na czubku głowy – do kogo się zgłosić?
Zastanawiasz się, do jakiego lekarza udać się z bólem głowy? Diagnostyką i leczeniem bólu głowy zajmują się najczęściej neurolodzy. Skierowanie do tego specjalisty możesz otrzymać od lekarza rodzinnego.
Metody leczenia bólu głowy
Leczenie bólu głowy jest zależne od przyczyny jego występowania. Pilnego leczenia w warunkach szpitalnych wymagają chorzy, u których istnieje podejrzenie udaru krwotocznego. W przypadku wystąpienia jego objawów należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe pod numerem telefonu 999 lub 112. Pomoc wezwij także, jeśli doznasz silnego urazu głowy.
Leczenie udaru krwotocznego obejmuje m.in. podawanie leków normalizujących ciśnienie tętnicze, zmniejszających ciśnienie wewnątrzczaszkowe (np. mannitolu) i przeciwdrgawkowych. U części osób poprawę stanu zdrowia można uzyskać dzięki leczeniu operacyjnemu. Leki obniżające ciśnienie tętnicze są również podstawą terapii u pacjentów z bólem głowy w przebiegu nadciśnienia tętniczego.
Zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów z neuralgią potyliczną jest możliwe dzięki stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwdepresyjnych oraz fizykoterapii. Coraz częściej pacjenci poddawani są także terapii toksyną botulinową.
Farmakoterapia u osób z migreną i napięciowymi bólami głowy obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Przerwanie napadu migreny jest często możliwe dzięki zastosowaniu tryptanów.
Przeczytaj również: Ból głowy od zatok – ile trwa? Domowe sposoby.
- Naranjo M., Chauhan S., Paul M., Malignant Hypertension, “StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507701/.
- Steiner T., Fontebasso M., Headache, “BMJ”, 2002, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1124385/.
- Djavaherian D., Guthmiller K., Occipital Neuralgia, “StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538281/.
- Unnithan A., Das J., Mehta P., Hemorrhagic Stroke, “StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559173/.
- Trüeb R. i in., Trichodynia Revisited, “Skin Appendage Disorders”, 2021, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8613582/.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.