Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Błyski światła w polu widzenia – poznaj przyczyny ich powstawania

Olga Dąbska

07.11.2023

Aktualizacja: 07.11.2023

Błyski światła są stosunkowo częstym objawem zgłaszanym przez pacjentów u okulisty. Tzw. fotopsje powstają na skutek pobudzenia siatkówki, ośrodkowego układu nerwowego, nerwu wzrokowego bodźcem innym niż światło. Sprawdź, jakim schorzeniom mogą towarzyszyć błyski światła.


jak-wygladaja-fotopsje-w-oku-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym są fotopsje?
  2. Błyski w oku – jak wyglądają?
  3. Błyski w oczach – przyczyny
  4. Błyski świetlne w oku – leczenie i diagnostyka

Czym są fotopsje?

Fotopsje to jeden z objawów okulistycznych, który polega na postrzeganiu błysków światła w polu widzenia. Specjaliści przyporządkowali je do zjawisk entoptycznych. To procesy, które zachodzą bez udziału bodźców świetlnych pochodzących z zewnątrz. Do powstania błysków światła dochodzi w wyniku pobudzenia struktur ośrodkowego układu nerwowego, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Błyski w oku – jak wyglądają?

Błyski w oku to subiektywny objaw. To, w jaki sposób przedstawisz go okuliście, zależy przede wszystkim od Ciebie – Twojej osobowości, wykształcenia, zdolności do analizy tego, co postrzegasz. Fotopsje mogą być zatem przedstawione przez pacjentów w sposób niedokładny, albo też bardzo precyzyjny. Błyski świetlne to dość różnorodny objaw. Fotopsje mogą bowiem przybrać różny kształt – zazwyczaj są to łuki i błyskawice. Zdarzają się też m.in.: iskierki, pajączki, zygzaki, gwiazdki, męty, nitki, przecinki, plamki, linie, obręcze, fale, iglice, smugi, kropki. Niekiedy pacjenci mówią o bezkształtnych rozbłyskach światła, świeceniu, błyszczeniu, pulsowaniu. Fotopsje najlepiej widać podczas przebywania w zaciemnionym pomieszczeniu. 

Błyski w oczach – przyczyny

Fotopsje w oku mogą mieć różnorakie przyczyny powstawania. Jedną z najczęstszych jest tylne odklejenie ciała szklistego. W sposób szczególny narażone są na nie osoby z krótkowzrocznością, zaćmą, cukrzycą, po świeżych urazach lub operacjach oka. Odwarstwienie tej struktury pociąga za sobą wrażliwą siatkówkę, co sprzyja jej odklejeniu. Odklejenie siatkówki to kolejna z częstszych przyczyn fotopsji w oku. Może do tego dojść w efekcie urazów powypadkowych lub powstałych podczas zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej, w wyniku wysiłku fizycznego czy jako skutek innych chorób (np. nowotworu oka, cukrzycy).

Błyski w polu widzenia często towarzyszą migrenowym bólom głowy z aurą wzrokową. Mogą być też jednym z objawów samej aury wzrokowej, bez bólu głowy. Podczas aury wzrokowej pojawiają się dodatkowo: drgania obrazu, światłowstręt, ból oczu, zamazany lub zdeformowany obraz, czasowe zaniewidzenie. Zazwyczaj objawom tym towarzyszą m.in.: zaburzenia mowy, mrowienie i drętwienie twarzy oraz ręki, nadwrażliwość na zapachy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, szumy w uszach, a także objawy ruchowe.

Błyski w oku mogą być konsekwencją niedokrwienia siatkówki oka. Najczęściej przyczynami chwilowego niedokrwienia tej struktury są: niskie ciśnienie tętnicze krwi, duża utrata krwi w krótkim czasie, hiperwentylacja (stan szybkiego i głębokiego oddychania), wstrząs anafilaktyczny, ortostatyczne zaburzenie ciśnienia (wywołane przeważnie szybką zmianą pozycji z leżącej na stojącą).

Przyczyną fotopsji może być skurcz tętnicy siatkówki i związany z tym zmniejszony przepływ krwi przez gałkę oczną. Towarzyszy temu nagła, okresowa – do 30 minut – utrata widzenia, z błyskami świetlnymi. Najczęściej do takiego skurczu dochodzi podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych z pochylaniem głowy.

Innymi częstymi przyczynami fotopsji są choroby plamki. Specjaliści wymieniają wśród nich:

  • chorobę Besta, 

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,

  • pasma naczyniaste,

  • makulopatię w krótkowzroczności, 

  • centralną retinopatię surowiczą, 

  • dystrofię nabłonka barwnikowego.

Do powstania błysków w polu widzenia prowadzi zawał płata potylicznego. Dochodzi do niego na skutek niedokrwienia tej części mózgu. Wśród zawałów mózgu eksperci wyróżnili: zatory pochodzenia sercowego, zawały miażdżycowe, zawały lakunarne (tzn. w obrębie małych naczyń krwionośnych). Fotopsje powodowane są również deprywacją sensoryczną (tzw. halucynacjami oftalmopatycznymi). Polega ona na redukcji lub usunięciu bodźców działających na zmysł wzroku.

Błyski w polu widzenia mogą być związane ze stanem zapalnym, który występuje w przebiegu m.in.:

  • histoplazmozy, 

  • ogniskowego/rozlanego zapalenia naczyniówki, 

  • syndromu znikających białych plamek, 

  • nacieku zapalnego siatkówki w nadczynności tarczycy, 

  • neuropatii w stwardnieniu rozsianym, 

  • retinopatii na tle toksoplazmozy, 

  • czerniaka i przerzutów nowotworowych do naczyniówki, 

  • ostrej plamkowej neuroretinopatii, 

  • obrzęku tarczy nerwu wzrokowego.

Błyski świetlne w oku – leczenie i diagnostyka

Same błyski świetlne w polu widzenia nie podlegają leczeniu. Jednak jeśli pojawiają się dolegliwości towarzyszące, np.: światłowstręt, silne bóle głowy, nudności, ciśnienie w oku, pogorszenie wzroku, leukokoria (biały refleks na źrenicy), zgłoś się na konsultację do okulisty. Specjalista zleci odpowiednie badania, aby wykluczyć ewentualne wady wzroku czy poważne choroby oczu. W ocenie błysków w polu widzenia bierze się pod uwagę: morfologię (postać fotopsji), lokalizację w polu widzenia, kolor (np. żółte błyski w oku pojawiają się w proliferacjach wewnątrzgałkowych i w rozwarstwieniu siatkówki, fioletowe – w zakrzepie żyły środkowej siatkówki), częstotliwość, czas trwania, porę (w dzień czy w nocy), obecność błysków w jednym oku lub w obu, okoliczności (np. ruchy głową, czytanie). Dalsza diagnostyka obejmuje najczęściej badanie dna oka z poszerzeniem źrenic z użyciem oftalmoskopu lub lampy szczelinowej. Lekarz zleca wykonanie badania plamki żółtej, USG, pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego i innych badań w zależności od podejrzewanego podłoża błysków w polu widzenia. Leczenie zależy od przyczyny powstania błysków świetlnych.

Źródła
  1. B. Engmann, Phosphenes and photopsias – ischaemic origin or sensorial deprivation? – Case history, „Zeitschrift für Neuropsychologie” 2008, t. 19, nr 1, s. 7–13.
  2. B. Pieklarz, D.A. Dmuchowska, Z. Mariak, Błyski w oku – co dalej?, „Stany Nagłe po Dyplomie” 2018, nr 3. Online: https://podyplomie.pl/stanynaglepodyplomie/31043,blyski-w-oku-co-dalej [dostęp: 03.07.2023].
  3. P. Sobolewski, Błyski w polu widzenia, „Okulistyka po Dyplomie” 2016, nr 3, s. 17–22.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
swietlik-do-oczu-jakie-ma-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
Świetlik lekarski na oczy – co to takiego i w jakim celu się go stosuje?
31.05.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.