Zaloguj się

Umów teleporadę

około 2 lata temu

Jak rozpoznać owulację i dni płodne?

Moje cykle miesiączkowe są bardzo nieregularne. Staramy się z mężem o dziecko, jednak nie wiem, jak rozpoznać owulację, jeśli czas cyklu jest bardzo zmienny. Czy można rozpoznać, kiedy występuje owulacja?

Odpowiedź

Odpowiedź

Większość metod pozwalających naturalnie określić dni płodne i owulację bazuje na obserwacji cyklu miesiączkowego. Niestety zakłada się wtedy, że cykl jest regularny. Podczas owulacji zmienia się charakter śluzu szyjkowego (staje się obfity, przezroczysty i rozciągliwy), wzrasta temperatura wewnętrzna (o ok. 0,3 ℃). Ciężko jednak uchwycić te zmiany przy nieregularnych cyklach miesiączkowych. Metody wspomagające uchwycenie momentu owulacji to badania USG oraz hormonu LH. W warunkach domowych można wykonać test owulacyjny z moczu (dostępny w aptekach). Najważniejsze, by przy nieregularnych cyklach dość regularnie współżyć i zwiększyć tym szanse na zajście w ciążę. Wskazana jest również diagnostyka ginekologiczna w celu określenia przyczyny nieregularnych miesiączek i wskazania ewentualnych metod terapii.

Na pytanie odpowiada: lek. Agnieszka Widera

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Podobne pytania
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Polecane
osteopatia-co-to-takiego-w-czym-pomaga
Zdrowie
1 min.
Osteopatia – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Olga Dąbska28.11.2023
nadpotliwosc-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Nadpotliwość – przyczyny powstania i sposoby leczenia
Olga Dąbska28.11.2023
halitoza-jak-sie-objawia-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Halitoza – przyczyny i leczenie nieprzyjemnego problemu
Emilia Kruszewska28.11.2023
batarachofobia-jak-leczyc-lek-przed-zabami.
Zdrowie psychiczne
1 min.
Batrachofobia – symptomy, przyczyny i terapia
Alicja Skibińska28.11.2023
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.