jakie-sa-przyczyny-workow-pod-oczami
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Czy przyczyny genetyczne i starzenie się organizmu mogą powodować worki pod oczami?

Skłonność do powstawania worków pod oczami może być u Ciebie genetyczna. Jeśli Twoi przodkowie zmagali się z tą przypadłością, to bardzo prawdopodobne, że wystąpi również u Ciebie. W walce z nimi pomogą Ci proste domowe sposoby, jak zimne okłady na powieki z samego rana.

Wraz z wiekiem zwiększa się możliwość, że pojawią się u Ciebie worki pod oczami. W wyniku starzenia się organizmu osłabiają się mięśnie okrężne oczu. Zmniejsza się także elastyczność skóry wokół nich, stąd pod oczami zaczyna robić się obwisła i tworzy nieestetyczne opuchnięte worki pod oczami. Przyczyny przypadłości mogą być zatem różne. Jeśli jednak worki utrzymują się u Ciebie zbyt długo, mogą świadczyć o tym, że organizm zmaga się z poważną chorobą i konieczna jest konsultacja Twojego stanu zdrowia z lekarzem.

Jak niehigieniczny tryb życia wpływa na powstawanie worków pod oczami

Prowadzenie niehigienicznego trybu życia może spowodować, że pod Twoimi oczami powstaną worki. Jeśli jesteś przemęczony albo masz za sobą nieprzespaną noc, to bardzo prawdopodobne, że następnego dnia obudzisz się z opuchlizną na twarzy.

Jeżeli odżywiasz się nieodpowiednio, a w Twojej diecie jest zbyt dużo soli, może dojść do zatrzymania wody w organizmie. Będziesz czuć się opuchnięty, a pod Twoimi oczami pojawią się nieładne worki.

Nadmierne spożywanie alkoholu też przyczynia się do ich powstania. Alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, które sprzyja powstawaniu worków pod oczami. Przypomnij sobie, jak czułeś się i jak wyglądały Twoje oczy następnego dnia po tym, gdy przesadziłeś z alkoholem.

Powinieneś dbać o to, by uzupełniać w swoim organizmie elektrolity. Szalona impreza, zmęczenie i duże dawki alkoholu mogą skutecznie wypłukać elektrolity z Twojego organizmu. Podobnie sprawa będzie wyglądać, gdy odbędziesz intensywny trening fizyczny i wylejesz dużo potu np. na siłowni. Wtedy, uzupełniając elektrolity, będziesz działać zapobiegawczo na powstawanie worków pod oczami.

Palenie tytoniu również wpływa niekorzystnie na Twoją skórę. Jej elastyczność spada, zaczyna obwisać – szczególnie pod oczami. Cera robi się brzydka, zmęczona i nieświeża.

Efekt worków pod oczami może wywołać także niedobór snu. Jeśli cierpisz na bezsenność i chodzisz ciągle niewyspany, będzie to miało niedobry wpływ na cały Twój organizm. Jako pierwszy fizyczny objaw tego stanu, poza zmęczeniem, zauważysz opuchniętą skórę pod oczami.

Czy niedobór witaminy K może powodować worki pod oczami?

Niedobór witaminy K wśród Polaków pojawia się rzadko. Może do niego dojść, gdy będziesz zmagać się z jakąś przewlekłą chorobą, np. z nowotworem lub chorobą wątroby. Jeśli byłeś poddany długotrwałej antybiotykoterapii, bierzesz leki przeciwdrgawkowe, przeciwzakrzepowe albo masz zaburzenia wchłaniania pokarmów, to również może pojawić się u Ciebie niedobór tej witaminy. Niedobór witaminy K może Cię dotknąć, jeśli zmagasz się z niedożywieniem organizmu albo spożywasz w swojej diecie zbyt mało warzyw.

Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy K są:

 • bardzo częste biegunki,

 • krwawienia z nosa,

 • krwawienia z układu pokarmowego,

 • podatność na infekcje pochodzenia bakteryjnego,

 • obfite krwawienia miesięczne,

 • pojawienie się krwi w moczu, tzw. krwiomocz,

 • zwiększony czas krzepnięcia krwi,

 • częste powstawanie siniaków.

Witamina K pozwala Twojemu organizmowi na właściwe funkcjonowanie. Dzięki niej prawidłowo krzepnie Twoja krew i dobrze działa układ krwionośny. Witamina K pełni też nieocenioną rolę w procesie regulowania gospodarki wapniowej w organizmie. Długotrwały niedobór tej witaminy może prowadzić do osteoporozy, zwapnienia naczyń krwionośnych, niedokrwistości, żółtaczki, zaburzeń krzepliwości krwi.

Odpowiednia podaż witaminy K przyczynia się do lepszego krążenia i krzepnięcia krwi. Dzięki temu zmniejsza się tendencja do tego, że pojawią się u Ciebie cienie lub worki pod oczami. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednie dostarczanie do organizmu codziennej porcji witamin i minerałów. Niedobór minerałów i witamin wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Jakie choroby łączą się z workami pod oczami?

Worki pod oczami mogą być nieprzyjemnym objawem niektórych chorób. Mogą się pojawić, kiedy Twój układ krwionośny lub serce nie działają prawidłowo. Przy chorobach nerek będziesz zmagać się z opuchlizną różnych części ciała, w tym m.in. z workami pod oczami. Pojawią się również, gdy gospodarka elektrolitowa Twojego organizmu zostanie zaburzona. Inne przyczyny worków pod oczami to różnego rodzaju alergie.

Źródła
 1. A. Gołębiewska, Piękna strefa oczu, Polska Kosmetologia i Kosmetyka 2014.
 2. L. Wen i in., Vitamin K dependent proteins involved in bone and cardiovascular health, „Molecular medicine reports” 2018, nr 18(1), s. 3–15.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
bakterie-jelitowe-jakie-sa-szczepy-jak-o-nie-dbac
Zdrowie
2 min.
Bakterie jelitowe - jakie są szczepy? Jak o nie dbać?
21.01.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.