Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?

Paulina Bulek

21.01.2022

Aktualizacja: 21.01.2022

Worki pod oczami to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Mogą być wywołane czynnikami genetycznymi, wiekiem, a także poważnymi chorobami całego organizmu. Dlatego nie możesz ich bagatelizować, powinieneś natomiast przyjrzeć się im bliżej.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
jakie-sa-przyczyny-workow-pod-oczami
pexels

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Czy przyczyny genetyczne i starzenie się organizmu mogą powodować worki pod oczami?
 2. Jak niehigieniczny tryb życia wpływa na powstawanie worków pod oczami
 3. Czy niedobór witaminy K może powodować worki pod oczami?
 4. Jakie choroby łączą się z workami pod oczami?

Czy przyczyny genetyczne i starzenie się organizmu mogą powodować worki pod oczami?

Skłonność do powstawania worków pod oczami może być u Ciebie genetyczna. Jeśli Twoi przodkowie zmagali się z tą przypadłością, to bardzo prawdopodobne, że wystąpi również u Ciebie. W walce z nimi pomogą Ci proste domowe sposoby, jak zimne okłady na powieki z samego rana.

Wraz z wiekiem zwiększa się możliwość, że pojawią się u Ciebie worki pod oczami. W wyniku starzenia się organizmu osłabiają się mięśnie okrężne oczu. Zmniejsza się także elastyczność skóry wokół nich, stąd pod oczami zaczyna robić się obwisła i tworzy nieestetyczne opuchnięte worki pod oczami. Przyczyny przypadłości mogą być zatem różne. Jeśli jednak worki utrzymują się u Ciebie zbyt długo, mogą świadczyć o tym, że organizm zmaga się z poważną chorobą i konieczna jest konsultacja Twojego stanu zdrowia z lekarzem.

Jak niehigieniczny tryb życia wpływa na powstawanie worków pod oczami

Prowadzenie niehigienicznego trybu życia może spowodować, że pod Twoimi oczami powstaną worki. Jeśli jesteś przemęczony albo masz za sobą nieprzespaną noc, to bardzo prawdopodobne, że następnego dnia obudzisz się z opuchlizną na twarzy.

Jeżeli odżywiasz się nieodpowiednio, a w Twojej diecie jest zbyt dużo soli, może dojść do zatrzymania wody w organizmie. Będziesz czuć się opuchnięty, a pod Twoimi oczami pojawią się nieładne worki.

Nadmierne spożywanie alkoholu też przyczynia się do ich powstania. Alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, które sprzyja powstawaniu worków pod oczami. Przypomnij sobie, jak czułeś się i jak wyglądały Twoje oczy następnego dnia po tym, gdy przesadziłeś z alkoholem.

Powinieneś dbać o to, by uzupełniać w swoim organizmie elektrolity. Szalona impreza, zmęczenie i duże dawki alkoholu mogą skutecznie wypłukać elektrolity z Twojego organizmu. Podobnie sprawa będzie wyglądać, gdy odbędziesz intensywny trening fizyczny i wylejesz dużo potu np. na siłowni. Wtedy, uzupełniając elektrolity, będziesz działać zapobiegawczo na powstawanie worków pod oczami.

Palenie tytoniu również wpływa niekorzystnie na Twoją skórę. Jej elastyczność spada, zaczyna obwisać – szczególnie pod oczami. Cera robi się brzydka, zmęczona i nieświeża.

Efekt worków pod oczami może wywołać także niedobór snu. Jeśli cierpisz na bezsenność i chodzisz ciągle niewyspany, będzie to miało niedobry wpływ na cały Twój organizm. Jako pierwszy fizyczny objaw tego stanu, poza zmęczeniem, zauważysz opuchniętą skórę pod oczami.

Czy niedobór witaminy K może powodować worki pod oczami?

Niedobór witaminy K wśród Polaków pojawia się rzadko. Może do niego dojść, gdy będziesz zmagać się z jakąś przewlekłą chorobą, np. z nowotworem lub chorobą wątroby. Jeśli byłeś poddany długotrwałej antybiotykoterapii, bierzesz leki przeciwdrgawkowe, przeciwzakrzepowe albo masz zaburzenia wchłaniania pokarmów, to również może pojawić się u Ciebie niedobór tej witaminy. Niedobór witaminy K może Cię dotknąć, jeśli zmagasz się z niedożywieniem organizmu albo spożywasz w swojej diecie zbyt mało warzyw.

Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy K są:

 • bardzo częste biegunki,

 • krwawienia z nosa,

 • krwawienia z układu pokarmowego,

 • podatność na infekcje pochodzenia bakteryjnego,

 • obfite krwawienia miesięczne,

 • pojawienie się krwi w moczu, tzw. krwiomocz,

 • zwiększony czas krzepnięcia krwi,

 • częste powstawanie siniaków.

Witamina K pozwala Twojemu organizmowi na właściwe funkcjonowanie. Dzięki niej prawidłowo krzepnie Twoja krew i dobrze działa układ krwionośny. Witamina K pełni też nieocenioną rolę w procesie regulowania gospodarki wapniowej w organizmie. Długotrwały niedobór tej witaminy może prowadzić do osteoporozy, zwapnienia naczyń krwionośnych, niedokrwistości, żółtaczki, zaburzeń krzepliwości krwi.

Odpowiednia podaż witaminy K przyczynia się do lepszego krążenia i krzepnięcia krwi. Dzięki temu zmniejsza się tendencja do tego, że pojawią się u Ciebie cienie lub worki pod oczami. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednie dostarczanie do organizmu codziennej porcji witamin i minerałów. Niedobór minerałów i witamin wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Jakie choroby łączą się z workami pod oczami?

Worki pod oczami mogą być nieprzyjemnym objawem niektórych chorób. Mogą się pojawić, kiedy Twój układ krwionośny lub serce nie działają prawidłowo. Przy chorobach nerek będziesz zmagać się z opuchlizną różnych części ciała, w tym m.in. z workami pod oczami. Pojawią się również, gdy gospodarka elektrolitowa Twojego organizmu zostanie zaburzona. Inne przyczyny worków pod oczami to różnego rodzaju alergie.

Źródła
 1. A. Gołębiewska, Piękna strefa oczu, Polska Kosmetologia i Kosmetyka 2014.
 2. L. Wen i in., Vitamin K dependent proteins involved in bone and cardiovascular health, „Molecular medicine reports” 2018, nr 18(1), s. 3–15.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.