account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kaszel alergiczny – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Paulina Buleklek. Agnieszka Żędzian15.03.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Kaszel alergiczny bardzo często podrażnia gardło i cały układ oddechowy. Ma charakter napadowy i pogarsza jakość życia chorego. Z reguły ma charakter suchy i duszący. Konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków, by się go pozbyć. Można też użyć domowych sposobów, aby go złagodzić.


kaszel-alergiczny-tabletki-syrop
pexels

Polecane

czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
uczulenia-jakie-sa-rodzaje-i-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenia – rodzaje, objawy, metody łagodzenia
08.12.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
jak-wygladaja-testy-na-alergie-pokarmowe
Zdrowie
1 min.
Testy na alergie pokarmowe – jak wyglądają i w jaki sposób się do nich przygotować?
14.05.2021
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny kaszlu alergicznego?
 2. Jakie objawy ma kaszel alergiczny?
 3. Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?
 4. Jakie tabletki i syropy warto stosować na kaszel alergiczny?
 5. Domowe sposoby na kaszel alergiczny

Jakie są przyczyny kaszlu alergicznego?

Tak, jak sama nazwa wskazuje, kaszel alergiczny pojawia się na skutek kontaktu chorej osoby z substancjami, na które jest uczulona, czyli z tzw. alergenami. Możemy wyróżnić: alergeny pokarmowe – czyli takie, które wprowadzamy do organizmu razem z pożywieniem, stanowiące składniki żywności; alergeny wziewne – które dostają się do naszego organizmu wraz ze wdychanym powietrzem, są to głównie pyłki roślin, roztocza kurzu czy alergeny pochodzące od zwierząt; alergeny kontaktowe – czyli takie, gdzie reakcja alergiczna powstała na skutek bezpośredniego kontaktu z substancją alergizującą, np. wysypka po zastosowaniu kosmetyku czy środka do prania, alergia na skutek kontaktu z niklem, np. przy elementach ubrania i biżuterii, z sierścią zwierząt, po zażyciu niektórych leków.

Jakie objawy ma kaszel alergiczny?

Sam kaszel alergiczny nie stanowi choroby. Jest tylko skutkiem, czy też objawem, tego, że w organizmie pojawiła się reakcja alergiczna, spowodowana określonym alergenem. Organizm poprzez kaszel się broni. Kaszel alergiczny charakteryzuje się tym, że nasila się głównie w nocy i ma charakter napadowy. Czasami zdarza się, że jest bardzo silny i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Można o nim powiedzieć, że jest to kaszel suchy i duszący.

Najbardziej typowe cechy kaszlu alergicznego to:

 • napadowość – pojawiają się nagłe napady kaszlu;

 • jest długotrwały – może trwać od kilku tygodni, nawet do roku;

 • występuje po kontakcie z substancją uczulającą, jest to duszący kaszel;

 • może wystąpić w towarzystwie łzawiących oczu, cieknącego kataru z nosa i wysypki;

 • nasila się w nocy;

 • jest suchy – z powodu alergii nie ma produkcji wydzieliny do odkrztuszania;

 • sezonowość – np. podczas pylenia określonych roślin.

Kaszel alergiczny rzadko występuje samodzielnie. Bardzo często towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak: wodnisty katar, wysypka czy przekrwione oczy. W wyniku kaszlu alergicznego mogą wystąpić problemy ze złapaniem powietrza i duszności (tym również charakteryzuje się kaszel po covid-19) czy astma. Warto zauważyć, że mokry kaszel raczej nie pojawia się przy alergii. Może się zdarzyć, że alergia zbiegnie się czasowo z infekcją dróg oddechowych.

Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Kaszel alergiczny i objawy towarzyszące alergii są bardzo podobne do tych, które występują podczas przeziębienia. Trudno je rozpoznać. Podstawowa różnica jest taka, że przeziębienie pojawia się w czasie, gdy jest tzw. sezon chorobowy i wiele osób zapada na infekcje. Natomiast wskutek alergii objawy występują po kontakcie z alergenem. Mogą towarzyszyć nam przez cały rok albo tylko przez kilka dni. Dodatkowo przy przeziębieniu występuje często podwyższona temperatura ciała. Alergia zwykle łączy się natomiast ze łzawieniem i swędzeniem oczu.

Jakie tabletki i syropy warto stosować na kaszel alergiczny?

Najprostszą drogą do wyleczenia kaszlu alergicznego jest po prostu unikanie kontaktu z alergenem, który wywołuje kaszel. Niestety nie zawsze to się udaje, dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Doraźnie można stosować syropy przeciwkaszlowe, które blokują odruch kaszlu i niwelują skurcze oskrzeli. Dobrym rozwiązaniem są również syropy bądź tabletki przeciwalergiczne, które pomagają organizmowi zwalczyć reakcję uczuleniową. Można pomyśleć o lekach przeciwhistaminowych, dostępnych w aptece bez recepty – sprawdzają się w walce z alergią. Nie powinno się jednak leczyć alergii na własną rękę. Trzeba skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, który wdroży najlepsze środki, dopasowane do konkretnego rodzaju alergii.

Domowe sposoby na kaszel alergiczny

Dzięki domowym sposobom można nieco złagodzić napady kaszlu alergicznego. Dobrze jest wietrzyć mieszkanie lub kupić oczyszczacz powietrza, który pomoże usunąć alergeny. Warto pomyśleć o pościeli antyalergicznej i częstym jej zmienianiu. Nie można też zapominać o zasłonach i dywanach, na których lubi się gromadzić kurz. Trzeba dbać szczególnie o ich czystość albo po prostu wyeliminować je z pomieszczeń.

Ulgę w kaszlu alergicznym, a także w innych objawach alergii, np. przy katarze, przyniesie płukanie nosa i gardła solą fizjologiczną. Sól fizjologiczna pomoże utrzymać nawilżoną śluzówkę. Dobra kondycja śluzówki stanowi barierę mechaniczną dla wszelkiego rodzaju pyłków czy substancji uczulających. Jeśli jest ona wysuszona, to alergeny łatwiej wnikają do organizmu, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe nawilżenie.

Źródła
 1. K. Obtułowicz, Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
 2. R. Pawliczak, Alergologia – kompendium, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2018.
 3. B. Rowlands, Wszystko o chorobach. Astma i alergie, Bellona, Warszawa 2008.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.