account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kiedy jest konieczne usunięcie prostaty? Wskazania i przebieg zabiegu

Olga Dąbskalek. Agnieszka Żędzian23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Usunięcie prostaty to wykazująca wysoką skuteczność metoda leczenia raka stercza. Zabieg przeprowadzony może być metodą klasyczną (otwartą), laparoskopową lub w asyście robota (robotyczną). Sprawdź, jakie są wskazania do usunięcia prostaty. Dowiedz się, jak przebiega zabieg i rekonwalescencja po nim.


kiedy-konieczne-jest-usuniecie-prostaty
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Prostatektomia – co to za zabieg?
  2. Metody usunięcia prostaty
  3. Wskazania do usunięcia prostaty
  4. Rekonwalescencja po usunięciu prostaty

Prostatektomia – co to za zabieg?

Prostatektomia to nazwa stosowana dla określenia zabiegu usunięcia prostaty. Polega on na wycięciu prostaty i pęcherzyków nasiennych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, jednocześnie przeprowadza się limfadenektomię miedniczną, czyli usunięcie węzłów chłonnych z rejonu miednicy mniejszej. Usunięcie węzłów chłonnych nie jest konieczne przy niskim poziomie PSA i niskim ryzyku ekspansji choroby poza gruczoł krokowy. Eksperci mają do dyspozycji kilka metod wykonania prostatektomii. Każda z nich przeprowadzana jest w narkozie i ma zbliżony przebieg. Usunięcie prostaty rozpoczyna się od wypreparowania jej przedniej powierzchni. Stercze zostaje uwolnione do powięzi miednicznej. Następnie zostaje odcięte od szyi pęcherza moczowego. Chirurg preparuje możliwie długi odcinek cewki moczowej. Na dalszym etapie operacji użyty będzie do odbudowy ciągłości pęcherza moczowego. Pęcherzyki nasienne i dystalne końce nasieniowodów zostają odcięte i skoagulowane. Podczas zabiegu zakładany jest cewnik (przez cewkę moczową), który pozostaje w niej 8–14 dni. Na koniec nacięcia w skórze zostają zszyte, a pacjent po przebudzeniu poinformowany o zasadach rekonwalescencji po usunięciu prostaty. Rany zaopatrywane są przeważnie szwami, które ulegają samoistnemu wchłonięciu po 2–3 tygodniach. Usunięcie prostaty wymaga kilkudniowej hospitalizacji. 

Metody usunięcia prostaty

Pierwszą możliwością jest klasyczna otwarta operacja usunięcia prostaty. Chirurg wykonuje nacięcie od spojenia łonowego do pępka, co zapewnia dostęp do pęcherza moczowego i prostaty bez konieczności otwarcia jamy otrzewnowej. Otwarta operacja usunięcia prostaty przeprowadzana jest u chorych z przeciwwskazaniami do zabiegu metodą laparoskopową. Laparoskopowe usunięcie prostaty to alternatywa dla operacji otwartej. Zabieg ten wymaga wykonania kilku niewielkich nacięć na przedniej powierzchni brzucha, bez konieczności rozległego cięcia skóry. Chirurg umieszcza w nich specjalne porty (tzw. trokary). To nimi wprowadza do wnętrza ciała kamerę i narzędzia chirurgiczne. Operacja jest kontrolowana na monitorze dzięki sygnałowi przekazywanemu przez kamerę. Zapewnia to lepszy wgląd w pole operacyjne, a tym samym precyzyjniejsze ruchy. Za najbardziej innowacyjny zabieg usunięcia prostaty uważa się procedurę z wykorzystaniem robota. Pozwala to na niezwykle bezpieczne poruszanie się po tkankach i wgląd do trudnodostępnych miejsc. To bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie inwazyjności i lepszy efekt estetyczny zabiegu. Zabieg usunięcia prostaty trwa średnio 2–3 godziny. Po wycięciu starcza zostaje ono poddane szczegółowej ocenie histopatologicznej. Możliwe jest określenie stopnia zaawansowania i agresywności raka, a tym samym zaplanowanie ewentualnego dalszego leczenia i określenie rokowania.

Wskazania do usunięcia prostaty

Specjaliści podkreślają, że usunięcie prostaty to najskuteczniejsza metoda leczenia raka gruczołu krokowego. To jeden z częściej występujących nowotworów u mężczyzn. Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 19 000 nowych przypadków zachorowań na raka prostaty. Występuje on przeważnie u mężczyzn po 50. roku życia. Pacjent kwalifikowany jest na zabieg usunięcia prostaty po omówieniu z lekarzem prowadzącym możliwych metod postępowania i towarzyszącego im ryzyka. Zabieg usunięcia gruczołu krokowego wskazany jest w przypadku nowotworu ograniczonego do narządu, o niskim i umiarkowanym stopniu agresywności. Zabieg usunięcia prostaty wykonywany jest u mężczyzn w dobrym ogólnym stanie zdrowia. Do operacji kwalifikowani są pacjenci z szacunkową długością przeżycia wynoszącą ponad 10 lat. W wybranych sytuacjach usunięcie prostaty przeprowadza się u mężczyzn z miejscowo zaawansowanym rakiem, czyli gdy guz nacieka poza torebkę narządu. Wówczas zabieg stanowi składową leczenia wielodyscyplinarnego. Prostatektomia może stanowić leczenie uzupełniające, gdy doszło do wznowy raka po przebytej radioterapii. Eksperci mówią wówczas o prostatektomii ratującej. 

Rekonwalescencja po usunięciu prostaty

Po wypisie ze szpitala pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać intensywnych wysiłków i sportu przez mniej więcej 4 tygodnie. Ważne jest przestrzeganie zdrowej i zrównoważonej diety. Po kilku dniach od zabiegu pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną i usunięcie cewnika. Przez kilka dni po usunięciu go mogą pojawić się trudności z oddawaniem moczu lub występuje nietrzymanie moczu. Po otrzymaniu wyników histopatologicznych konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym. Ważne jest kontrolowanie wyników PSA 6 tygodni po operacji. Zaleca się codzienną kąpiel pod prysznicem, dezynfekcję rany i zmianę opatrunku. Rehabilitacja po usunięciu prostaty powinna być rozpoczęta około miesiąca po zabiegu. Jej celem jest przywrócenie sprawności i kontroli nad oddawaniem moczu oraz zmniejszenie ryzyka powikłań w postaci nietrzymania moczu. Plan rehabilitacji jest indywidualnie opracowywany w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta. Jego kluczowym elementem są jednak ćwiczenia na mięśnie Kegla u mężczyzn.

Rozpoznanie i leczenie chorób nowotworowych jest czasochłonne, uciążliwe i wyczerpujące. Wymaga przeprowadzenia licznych badań i częstych wizyt lekarskich. Zapewnij sobie wsparcie na wypadek choroby nowotworowej czy innych problemów zdrowotnych. Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Dzięki niemu możesz zyskać dostęp m.in. do:

  • konsultacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu 24 godzin od rezerwacji,

  • konsultacji ze specjalistami bez skierowania i w ciągu przeważnie 3 dni roboczych (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z krótkim czasem oczekiwania na wykonanie badania (sprawdź w Katalogu Świadczeń),

  • opieki  w nowoczesnych placówkach medycznych na terenie całego kraju, które współpracują z ubezpieczycielem (TU Zdrowie) – prawie 3500 placówek w całej Polsce,

  • Innych usług medycznych w zależności od wybranego pakietu.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Twoje starania o powrót do zdrowia.

Źródła
  1. A. Borkowski, Prostatektomia radykalna leczeniem pierwszego wyboru u chorych na raka stercza wysokiego ryzyka i miejscowo zaawansowanego, „Nowotwory Journal of Oncology” 2013, t. 63, nr 5, s. 415–418.
  2. T. Drewa, K. Juszczak, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. H. Huland, Radical prostatectomy: options and issues, „European Urology” 2001, nr 39, s. 3–9.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.