account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Masowanie prostaty – jak wpływa na zdrowie i kiedy to robić?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian15.01.2024Aktualizacja: 15.01.2024

Masowanie prostaty to czynność, którą zazwyczaj wykonuje lekarz w celu zbadania gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt). Niektóre badania wskazują, że metoda ta może wspomóc leczenie zapalenia prostaty lub zapobiegać innym chorobom dotyczącym tej partii ciała. W medycynie konwencjonalnej nie zaleca się jednak zastępowania terapii farmakologicznej masażem. Niektórzy przenoszą tę praktykę do sypialni – prostata nazywana jest przecież męskim punktem G, dlatego jej stymulacja może stać się źródłem przyjemności seksualnej. Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć i jak bezpiecznie wykonywać takie czynności.


jaki-wplyw-na-zdrowie-ma-masowanie-prostaty
Pixabay.com

Polecane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
 1. Co to jest prostata? Gdzie się znajduje?
 2. Czemu służy masaż prostaty?
 3. Masaż prostaty – jaki ma wpływ na zdrowie?
 4. Jak masować prostatę? Najważniejsze zasady
 5. Masaż prostaty a seks
 6. Jakie są przeciwwskazania do masowania prostaty?

Co to jest prostata? Gdzie się znajduje?

Prostata, zwana też sterczem lub gruczołem krokowym, to element męskiego układu płciowego, który znajduje się pod pęcherzem, a przez jego środek przebiega cewka moczowa. Składa się z dwóch płatów połączonych węziną i pod względem kształtu przypomina spłaszczony stożek. Tylna część gruczołu krokowego przylega bezpośrednio do odbytnicy, a otaczające go mięśnie gładkie kurczą się w czasie wytrysku. 

Do najważniejszych funkcji stercza należy produkcja płynu, który wchodzi w skład nasienia. To właśnie dzięki niemu plemniki otrzymują niezbędne składniki odżywcze, mogą przeżyć w organizmie kobiety i dostać się do komórki jajowej. Rola gruczołu krokowego w układzie rozrodczym jest więc kluczowa. Jeśli pojawi się nowotwór i konieczne będzie usunięcie prostaty, mężczyzna traci zdolność do posiadania potomstwa i nawet kilka miesięcy po zakończeniu leczenia doświadcza zaburzeń erekcji. Przyczyną tego stanu rzeczy jest najczęściej uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za osiągnięcie oraz utrzymanie wzwodu.

Czemu służy masaż prostaty?

Masaż prostaty wykonywany jest przez odbyt (per rectum) i najczęściej odbywa się podczas wizyty u lekarza urologa. Wykonuje się go przede wszystkim w celach diagnostycznych, aby stwierdzić przerost gruczołu krokowego lub jego zapalenie. Podczas zabiegu pacjent leży na boku lub w pozycji kolankowo-łokciowej (klęczy i opiera się łokciami o łóżko). Dla wielu osób masaż jest mało przyjemny, a nawet bolesny, dlatego przed jego wykonaniem lekarz może zastosować środek znieczulający w postaci lidokainy. W ramach przygotowania często wykonuje się również lewatywę, która przyspiesza oddanie stolca.

W trakcie zabiegu, który trwa ok. 1 minuty, lekarz pobiera próbkę wydzieliny z gruczołu krokowego, która wydostaje się przez cewkę moczową. Jest ona następnie poddawana badaniu (np. mikrobiologicznemu). Masowanie prostaty odbywa się z zachowaniem niezbędnych zasad higieny – niezbędnym wyposażeniem lekarza są rękawiczki.

Masaż prostaty – jaki ma wpływ na zdrowie?

Masaż prostaty może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Niektóre badania wskazują, że wspomaga leczenie zapalenia stercza, ponieważ ułatwia przepływ wydzieliny i jej usuwanie. Co więcej, usprawnia przepływ krwi przez narząd. Dlatego masowanie prostaty bywa również polecane w ramach profilaktyki chorób gruczołu krokowego. Lekarze podkreślają jednak, że metoda ta nie powinna być stosowana w zastępstwie właściwej terapii farmakologicznej i może być jedynie jej uzupełnieniem. Co ważne, osoby, które decydują się na samodzielne wykonanie masażu, muszą ściśle przestrzegać zasad higieny. Powinny z niego zrezygnować, jeśli pojawiają się u nich przeciwwskazania. 

Jak masować prostatę? Najważniejsze zasady

Samodzielne masowanie prostaty powinno odbywać się w lateksowych rękawiczkach, najlepiej po oddaniu stolca lub wykonaniu lewatywy. Pamiętaj, że gruczoł krokowy znajduje się 4–6 cm od brzegu odbytu, dlatego dla niektórych osób taki rodzaj masażu jest mało komfortowy. Aby go wykonać:

 • połóż się na boku;

 • włóż palec wskazujący do odbytu i kieruj go do przodu, cały czas wzdłuż ściany odbytnicy i w stronę pępka;

 • prostata ma wielkość orzecha włoskiego i pod palcami będzie wyczuwalna jako mała kulka;

 • gdy uda Ci się znaleźć gruczoł, wykonuj bardzo delikatne ruchy palcem od jego podstawy aż do szczytu i obustronnie po bokach.

Pamiętaj, że wnętrze odbytu to bardzo wrażliwe miejsce, dlatego – aby uniknąć otarć – użyj dużej ilości lubrykantu. Jeśli nie masz pewności, jak wykonać masaż, skonsultuj się z lekarzem.

Masaż prostaty a seks

Prostata bywa nazywana męskim punktem G, a jej stymulacja może stać się źródłem przyjemności seksualnej. Nie każda para decyduje się na wykonywanie masażu przez odbyt, ponieważ uwarunkowania anatomiczne nie zawsze pozwalają czerpać z tego przyjemność. W sypialni doskonale sprawdzi się zewnętrzne masowanie prostaty. Aby to zrobić, wystarczy przez kilka minut uciskać miejsce między odbytem a moszną. Taka forma nie wymaga wcześniejszego wypróżnienia czy stosowania innych środków ostrożności.

Jakie są przeciwwskazania do masowania prostaty?

Na wewnętrzne masowanie prostaty nie powinny decydować się osoby, u których zdiagnozowano takie dolegliwości jak:

 • hemoroidy;

 • szczelina odbytu;

 • rak gruczołu krokowego;

 • zapalenie cewki moczowej;

 • kamica gruczołu krokowego.

 • Dowiedz się również, jakie są najlepsze zioła na pęcherz i w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć.

Źródła
 1. M. Stengler (tłum. P. Lewiński), Zdrowa prostata. Najskuteczniejsze holistyczne metody leczenia raka prostaty, BPH i innych męskich dolegliwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021
 2. E. Sklianskaja, Prostata, Diagnoza i leczenie, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2021.
 3. E. Klein i in., Prostata. Co każdy mężczyzna wiedzieć powinien?, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.