Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRehabilitacja 1 min.

Kinezyterapia i jej rodzaje

Agata Oleszkiewicz

30.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Pod pojęciem kinezyterapii kryje się forma ruchowego usprawniania. Jej istotą jest wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń leczniczych, mających na celu przywrócenie utraconych zdolności motorycznych i poprawę funkcji organizmu, np. perystaltyki jelit czy pracy serca. Poznaj rodzaje kinezyterapii!


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
kinezyterapia-leczenie-ruchem-jakie-sa-rodzaje
unsplash.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest kinezyterapia?
  2. Rodzaje kinezyterapii
  3. Kinezyterapia ogólna i ćwiczenia specjalne

Co to jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to dziedzina fizjoterapii, której istotą jest aktywność fizyczna. Obejmuje ona całość zagadnień związanych z wykorzystaniem ruchu jako środka leczniczego. Do zadań kinezyterapii należy też ocena funkcjonalna zdrowia, monitorowanie rehabilitacji, opracowanie i prowadzenie programu ćwiczeń, a także zapobieganie powikłaniom, takim jak odleżyny i przykurcze. Od fizjoterapeuty dowiesz się również m.in. jak należy dbać o układ oddechowy, jak można pozbyć się zadyszki czy odzyskać formę po porodzie. Podstawowym elementem rehabilitacji tego typu są ćwiczenia różnego rodzaju o charakterze miejscowym i ogólnym. Zabiegi kinezyterapeutyczne mają na celu nie tylko przywrócenie utraconej sprawności fizycznej, ale też doskonalenie siły mięśniowej i poprawę kondycji psychicznej, która często pogarsza się wraz z postępem wielu przewlekłych i wyniszczających chorób, takich jak zwyrodnienie stawów czy korzeniowy ból pleców. Kinezyterapia to bezcenna metoda korygowania wad postawy ciała i nieprawidłowych nawyków ruchowych, którą możesz zaproponować również swojemu dziecku lub innemu członkowi rodziny, zmagającemu się ze skrzywioną sylwetką, z tendencją do garbienia, odstającymi łopatkami, asymetrią barków czy koślawymi kolanami. Ta forma rehabilitacji jest nieoceniona również w procesie akceptacji i wykształcenia zdolności kompensacyjnych w przypadku trwałej niepełnosprawności ruchowej. Ponadto kinezyterapia znacznie wpływa na inne obszary i funkcje organizmu. Ćwiczenia ruchowe pobudzają czynności ośrodkowego układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także trawiennego i moczowo-płciowego. To nieinwazyjna i naturalna forma leczenia nadciśnienia tętniczego, zaparć, bólu głowy i wielu innych stanów. Aktywność fizyczna może zatrzymać postęp różnych chorób, złagodzić ich przebieg, a nawet zapobiec ich pojawieniu się.

Rodzaje kinezyterapii

Ćwiczenia z zakresu kinezyterapii ze względu na oddziaływanie dzielą się na miejscowe (np. kinezyterapia kolana) oraz ogólne, angażujące większą masę mięśni. Na kinezyterapię miejscową składają się m.in. ćwiczenia bierne, gdy ruch w stawach wykonuje fizjoterapeuta lub automatyczne urządzenie, np. szyna CPM. Usprawnianie tego typu jest wskazane w każdej sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wykonać ruchu samodzielnie, nawet będąc w śpiączce. W ćwiczeniach biernych wyróżnia się kilka technik: ćwiczenia bierne właściwe, z rozciąganiem, z dociskiem, redresyjne i wyciągi. Na kinezyterapię składają się też:

  • ćwiczenia czynno-bierne, podczas których bierny ruch wykonuje terapeuta, a Ty czynnie rozluźniasz mięśnie;

  • ćwiczenia samowspomagane, które polegają na wspomaganiu pracy słabszych mięśni silniejszą kończyną w systemie bloczkowym lub na rotorach;

  • ćwiczenia w odciążeniu z użyciem rąk terapeuty, wrotek, bloczków lub wody. Wskazane są zwłaszcza na reumatoidalne zapalenie stawów i po długim unieruchomieniu. Ćwiczenia w odciążeniu mogą być wykonywane też z obciążeniem;

  • ćwiczenia czynne, które wykonujesz samodzielnie w pełnym zakresie ruchu, pokonując opór własnego ciała. Ćwiczenia mogą być też z oporem różnego rodzaju;

  • ćwiczenia synergistyczne, które zalecane są w przypadku planowanego unieruchomienia kończyny. Mogą być kontralateralne lub ipsilateralne;

  • ćwiczenia izometryczne, czyli napięcie mięśni bez zmiany ich długości;

  • ćwiczenia relaksacyjne o charakterze rozciągającym ciało i koncentrującym umysł;

  • relaksacja poizometryczna – to forma rozciągania przykurczów;

  • kinezyterapia oddechowa, która jest wskazana bez względu na chorobę.

Kinezyterapia ogólna i ćwiczenia specjalne

Kinezyterapia ogólna obejmuje przede wszystkim ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę poranną, ćwiczenia w wodzie, sport osób niepełnosprawnych oraz ćwiczenia funkcjonalne, czyli czynności dnia codziennego i samoobsługi. W zależności od potrzeb zdrowotnych oraz możliwości placówki oferującej tego typu zabiegi różna może być forma rehabilitacji. Kinezyterapia indywidualna uwzględnia plan leczenia wyłącznie dla Ciebie, natomiast forma pracy grupowej ma też na celu wsparcie psychiczne, motywację i integrację społeczną. Dziedzina usprawniania ruchowego posługuje się specjalnymi metodami leczenia, takimi jak kinezyterapia neurologiczna, m.in. McKenzie, NDT Bobath, Vojta, PNF czy Brunkow. Polegają one na przywracaniu funkcji ciała oraz prawidłowych wzorców ruchowych, utraconych w wyniku wrodzonych lub nabytych chorób i dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Źródła
  1. A. Rosławski, Technika wykonywania ćwiczeń leczniczych, PZWL, Warszawa 2014.
  2. G. Straburzyński i in., Fizjoterapia z elementami klinicznymi, PZWL, Warszawa 2008.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.