account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Krew w moczu – o czym świadczy?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Obecność krwi w moczu – określana również jako hematuria lub po prostu krwiomocz – to objaw, którego nie można ignorować. Może on świadczyć o stanach lub chorobach wymagających pilnej interwencji lekarskiej: od zapalenia pęcherza moczowego po nowotwory układu wydalniczego. W diagnostyce hematurii najważniejsze jest ustalenie przyczyny pojawienia się krwi w moczu. Sprawdź, jakie badania są konieczne do postawienia właściwej diagnozy.


krew-w-moczu-przyczyny-diagnoza
Unsplash.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
 1. Mocz – co się w nim znajduje, a czego nie powinno w nim być?
 2. Czym jest krew w moczu (hematuria)?
 3. Jakie są objawy towarzyszące krwi w moczu?
 4. Najczęstsze przyczyny obecności krwi w moczu
 5. Zakażenie układu moczowego
 6. Kamica nerkowa
 7. Nowotwory
 8. Inne przyczyny
 9. Jak przebiega diagnostyka hematurii?
 10. Leczenie hematurii
 11. Krwiomocz – do jakiego specjalisty się udać? 

Mocz – co się w nim znajduje, a czego nie powinno w nim być?

Mocz zdrowej osoby w 95% składa się z wody, a ponadto znajdują się w nim:

 • mocznik – produkt przemiany materii białek;

 • kreatynina – produkt przemiany materii kreatyny, czyli substancji znajdującej się w mięśniach;

 • kwas moczowy – produkt przemiany materii puryn, czyli substancji znajdującej się w DNA i niektórych pokarmach;

 • sole mineralne – m.in. sód, potas, chlor, wapń, magnez i inne;

 • inne substancje – witaminy, hormony, substancje zawarte w lekach oraz produkty przemiany materii.

Jego skład i kolor może zmieniać się w zależności od jadłospisu (dania z buraków zmieniają kolor moczu na czerwony), przyjmowanych leków, aktualnych chorób czy stanów takich jak ciąża (może być wówczas jaśniejszy). W moczu nie powinny znajdować się (lub występować w śladowej ilości) takie substancje jak białko, cukier, krwinki czerwone, krwinki białe, bakterie i wałeczki moczowe, czyli skupiska białka i innych substancji, które mogą tworzyć się w przebiegu choroby nerek. Ich obecność można stwierdzić na podstawie badania osadu moczu z próbki przekazanej do analizy.

Czym jest krew w moczu (hematuria)?

Nie ma wątpliwości, że krew w moczu to zjawisko nieprawidłowe. Hematuria – inaczej krwiomocz – to medyczny termin określający obecność krwi w moczu. Hematuria może być widoczna gołym okiem (hematuria makroskopowa) lub może być wykryta jedynie w badaniu laboratoryjnym moczu (hematuria mikroskopowa, czyli krwinkomocz). W obu przypadkach, jest to stan, który wymaga dalszej diagnostyki, ponieważ krew w moczu może świadczyć o poważnych zmianach w organizmie.

 • Sprawdź również, czym jest bezmocz i kiedy można stwierdzić, że organizm  produkuje zbyt małą ilość moczu.

Jakie są objawy towarzyszące krwi w moczu?

Zmiana koloru moczu jest najbardziej oczywistym objawem hematurii. Mocz może mieć różne odcienie czerwieni, od różowego po czerwonobrunatny, a nawet może zawierać skrzepy krwi. W niektórych przypadkach, obecność krwi w moczu może być bezbolesna i nie towarzyszą jej żadne dodatkowe objawy. Jednakże, w niektórych przypadkach, mogą wystąpić symptomy takie jak:

 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;

 • częste parcie na pęcherz lub nietrzymanie moczu;

 • ból w dole brzucha;

 • ogólne złe samopoczucie.

Najczęstsze przyczyny obecności krwi w moczu

Pamiętaj, że krew w moczu to objaw, który może świadczyć o wielu chorobach lub stanach. Wśród nich są m.in. zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa, a nawet nowotwory.

Zakażenie układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego i inne zakażenia układu moczowego to przeważnie infekcje bakteryjne, najczęściej wywołane przez bakterię Escherichia coli. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn hematurii, szczególnie u kobiet, również tych w ciąży.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to stan, w którym tworzą się twarde złogi – potocznie zwane kamieniami – w nerkach. Nie tylko powodują one ból, ale również podrażniają układ moczowy i mogą powodować krwawienie.

Nowotwory

Rak nerki, rak cewki moczowej, rak pęcherza moczowego lub rak prostaty u mężczyzn, mogą objawiać się obecnością krwi w moczu. Pamiętaj, że sam krwiomocz to zbyt mało, aby podejrzewać tak poważną chorobę. Konieczne jest wykonanie badań dodatkowych.

Inne przyczyny

Inne możliwe przyczyny hematurii to:

 • urazy układu moczowego, 

 • ostre stany zapalne układu moczowego,

 • gruźlica nerek,

 • choroby gruczołu krokowego u mężczyzn, 

 • obecność ciała obcego w pęcherzu moczowym,

 • krwotoczne zapalenie pęcherza,

 • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, 

 • torbiele na nerkach,

 • obecność pasożytów w układzie moczowym.

Jak przebiega diagnostyka hematurii?

Diagnostyka hematurii zawsze rozpoczyna się od ogólnego badania moczu, które potwierdza obecność krwi. Lekarz może również zlecić inne badania w tym: badanie krwi, posiew moczu na obecność bakterii, ultrasonografię (USG) nerek, tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) układu moczowego, cystoskopię (badanie pęcherza moczowego przy użyciu specjalnej rurki z kamerą) lub biopsję (pobranie próbki tkanki do badania pod mikroskopem). Lekarz wybiera badania w zależności od tego, jaką przyczynę krwi w moczu podejrzewa.

Leczenie hematurii

Leczenie hematurii zawsze zależy od przyczyny jej wystąpienia. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego, leczenie zazwyczaj obejmuje antybiotykoterapię. W przypadku kamicy nerkowej podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe lub wdraża się procedury medyczne celem usunięcia złogów. W przypadku nowotworów, leczenie polega przede wszystkim na operacji, chemioterapii, radioterapii oraz immunoterapii.

Krwiomocz – do jakiego specjalisty się udać? 

Pojawienie się krwi w moczu to objaw, który wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli pojawi się u ciebie, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu – internisty, lekarza rodzinnego lub pediatry, jeśli problem dotyczy dziecka. W zależności od przyczyny problemu, możesz potrzebować pomocy innego specjalisty – urologa, nefrologa lub onkologa. 

Dostrzegasz u siebie niepokojący objaw, jakim jest krew w moczu? Jeśli chcesz mieć dostęp do badań diagnostycznych oraz lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania, jeśli lekarz uzna, że to niezbędne.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym urolog i nefrolog),

 • dostęp do badań diagnostycznych (niemal 300 w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym do diagnostyki czynnościowej,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z pulmonologiem w ciągu 5 dni roboczych), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia roboczego,

 • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
 2. B. Solnica, Diagnostyka laboratoryjna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
 3. T. Drewa i in., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
 4. E. Kaniowska, Pracowite nerki, Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2018.
 5. A. Cieszanowski, Diagnostyka obrazowa – Układ moczowo-płciowy, gruczoł piersiowy i gruczoły wewnętrznego wydzielania, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.