account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Krzywa przegroda nosowa – skutki zdrowotne, metody leczenia

Magda Habel18.02.2023Aktualizacja: 18.02.2023

Chrapanie, bezdech senny i nawracające bóle głowy – takie objawy daje krzywa przegroda nosowa. Zabieg korygujący podnosi jakość życia. Wyjaśniamy, jak wygląda krzywa przegroda nosowa, kiedy operować i jakie konsekwencje ma brak leczenia tej dolegliwości.


krzywa-przegroda-nosowa-objawy-leczenie-skutki
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
sluch-fonematyczny-co-to-jest-cwiczenia-badanie
Zdrowie
1 min.
Słuch fonematyczny - co to jest? Ćwiczenia, badanie
24.01.2022
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
zepsute-zeby-dlaczego-sa-szkodliwe-dla-zdrowia
Zdrowie
2 min.
Zepsute zęby - dlaczego są szkodliwe dla zdrowia?
30.10.2021
Spis treści
  1. Krzywa przegroda nosowa – jak sprawdzić, czy ją masz?
  2. Na co wpływa krzywa przegroda nosowa?
  3. Krzywa przegroda nosowa a zatoki
  4. Krzywa przegroda nosowa – zabieg

Krzywa przegroda nosowa – jak sprawdzić, czy ją masz?

Przegroda nosowa dzieli nos na pół i kończy się w gardle. Pokryta jest błoną śluzową, która odpowiada za nawilżanie i oczyszczanie powietrza trafiającego do płuc. Aby przegroda nosowa była stabilna, zbudowana jest z chrząstek i kości. Krzywa przegroda nosowa oznacza, że w wyżej opisanej budowie narządu wystąpiły nieprawidłowości. 

Wrodzona krzywa przegroda nosowa u dzieci to deformacja powstała na etapie tworzenia się tkanki chrzęstnej i kostnej. Takich przypadków jest zdecydowanie mniej niż nabytych uszkodzeń. Krzywa przegroda nosowa to najczęściej pozostałość po urazie – począwszy od nieprawidłowego ułożenia płodu podczas porodu przez nieszczęśliwe wypadki po bójki. 

Jak wygląda krzywa przegroda nosowa?Blaszka chrzęstno-kostna, która powinna dzielić nos na pół, zmienia położenie. Ułożona jest po skosie lub ma kształt litery S. W przypadku wrodzonej wady zdarza się, że krzywizna nie jest widoczna gołym okiem, a mimo to powoduje charakterystyczne dolegliwości.

Na co wpływa krzywa przegroda nosowa?

Nos odpowiada za dostarczanie ogrzanego i nawilżonego powietrza do płuc. Jest ono również wstępnie oczyszczone, a przede wszystkim przepływa w sposób swobodny. Nos jest również pudłem rezonansowym – dzięki niemu głos brzmi w taki, a nie inny sposób. Wszelkie anomalie w budowie nosa mogą zniekształcać mowę. Ostatnia cecha nosa to estetyka twarzy. To prawda, że prawa i lewa jej strona nie są symetryczne, ale prawidłowy kształt nosa ma ogromny wpływ na naszą atrakcyjność. 

Jakie dolegliwości może powodować krzywa przegroda nosowa? Jak sprawdzić, czy ona jest przyczyną obniżenia komfortu codziennego funkcjonowania? Najczęściej krzywa przegroda nosowa powoduje chrapanie i epizody bezdechu sennego. Poza tym nieprawidłowa budowa nosa może wywołać zaburzenia węchu i permanentne uczucie zatkanego nosa. Pacjenci często skarżą się na infekcje i bóle głowy. Częściej również doświadczają krwotoków z nosa, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.

Nawracające dolegliwości to niejedyna niedogodność związana z omawianą anomalią w budowie nosa. Na co wpływa krzywa przegroda nosowa? Przede wszystkim na jakość codziennego życia. Utrudnione oddychanie i bezdech senny są przyczyną niedotleniania mózgu, pojawiają się bóle głowy i przewlekłe zmęczenie. 

Krzywa przegroda nosowa a zatoki

Zatoki przynosowe i kanaliki łzowe są ściśle powiązane z nosem. Wszystkie nieprawidłowości w jego budowie mają zatem wpływ na pracę zatok. Jakie zmiany powoduje krzywa przegroda nosowa? Katar przewlekły, większa skłonność do zapalenia zatok to standardowe objawy. Oddychanie ustami sprawia, że do dróg oddechowych trafia więcej zanieczyszczeń i patogenów. 

Zatoki przynosowe nie są prawidłowo wentylowane – powietrze wraz z zanieczyszczeniami zalega w nich, co prowadzi do przewlekłych infekcji. Kiedy dochodzi do zatrzymania powietrza w zatokach przynosowych, naturalną reakcją organizmu jest zwiększone wytwarzanie śluzu. Patogeny z powietrza namnażające się zmieniają go w ropną wydzielinę. Skutkiem jest zapalenie zatok, a jeśli wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, dodatkowo pojawia się uporczywy, mokry kaszel.

Krzywa przegroda nosowa – zabieg

Leczenie laryngologiczne skrzywionej przegrody nosowej skupia się na obserwacji pacjenta i zapobieganiu stanom zapalnym dróg oddechowych. Konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy, bo podobne objawy dają na przykład polipy w nosie. Często osoby z tym problemem próbują leczyć się samodzielnie za pomocą dostępnych bez recepty leków udrażniających nos. Nie jest to właściwa droga – substancje w nich zawarte nie nadają się do długotrwałego stosowania. Wywołują podrażnienia i w konsekwencji nasilają objawy. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który zaleci właściwe postępowanie – preparaty obkurczające i regenerujące błonę śluzową nosa. 

Najlepsze efekty daje usunięcie przyczyny, którą w omawianym przypadku jest krzywa przegroda nosowa. Kiedy warto ją operować? Przede wszystkim w sytuacji, gdy pacjent cierpi na bezdech senny oraz uskarża się na przewlekłe infekcje zatok i uszu. Na czym polega taka operacja nosa? Krzywa przegroda nosowa jest prześwietlana w celu dokonania oceny zmian. Następnie lekarz decyduje o usunięciu części tkanek lub o przebudowie struktury chrzęstno-kostnej tak, by odzyskała prawidłowy kształt. Po takim zabiegu nos zostaje ponownie udrożniony. Wśród pacjentów krąży mit o tym, że chrząstka odrasta – nie jest to prawda. Taki zabieg wykonuje się tylko raz.

Krzywa przegroda nosowa u dzieci wymaga innego postępowania. Jednak nie wolno tej dolegliwości lekceważyć, bo poza typowymi objawami może być również przyczyną zaburzeń wytwarzania hormonu wzrostu. Należy jednak pamiętać, że zabieg chirurgiczny u dziecka poniżej 21. roku życia być może będzie trzeba powtórzyć w dorosłym życiu.

Źródła
  1. A. Alsowey, G. Abdulmonaem, A. Elsammak, Y. Fouad, Diagnostic Performance of Multidetector Computed Tomography (MDCT) in Diagnosis of Sinus Variations, „Polish Journal of Radiology”, 2018, s. 713–725.
  2. I. Kucybała, K. Janik, S. Ciuk, D. Storman, A. Urbanik, Nasal Septal Deviation and Concha Bullosa – Do They Have an Impact on Maxillary Sinus Volumes and Prevalence of Maxillary Sinusitis?, „Polish Journal of Radiology”, 2018, s. 126–133.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.