account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Polipy w nosie – jak się objawiają i jak należy je leczyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają wewnątrz jamy nosowej na skutek alergii lub zmian zapalnych. Zazwyczaj są one niegroźne i nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Zmniejszają jednak komfort codziennego funkcjonowania, dlatego warto jak najszybciej się ich pozbyć. Zazwyczaj wystarczą inhalacje lub leczenie farmakologiczne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tej przypadłości.


polipy-w-nosie-przycyzny-objawy
pexels

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Polipy w nosie – co to takiego?
 2. Polipy w nosie – co je powoduje?
 3. Polipy w nosie – jakie są ich objawy?
 4. Polipy w nosie – jak można je leczyć?

Polipy w nosie – co to takiego?

Polipy w nosie to uwypuklone zmiany w obrębie błony śluzowej, które najczęściej powstają w zatokach lub w przewodach nosowych. Są to niewielkie guzki – występują pojedynczo lub w postaci mnogiej – które pod względem kształtu można porównać do maczugi, kropli wody lub kiści winogron. Składają się z szypuły, czyli cienkiej nóżki, oraz z miękkiego zgrubienia o kulistym kształcie. Zazwyczaj są one niewielkie – ich średnica nie przekracza 1 cm, jednak niektórzy pacjenci zmagają się z większymi, bardziej uciążliwymi polipami.

Wśród omawianego typu zmian można wyodrębnić trzy główne rodzaje:

 • polipy nosa obrzękowe – to obrzęknięta tkanka łączna, wyścielona błoną śluzową;

 • polipy nosa gruczołowe – wewnątrz nabrzmiałej tkanki łącznej znajdują się gruczoły i torbiele;

 • polipy nosa mieszane – łączą w sobie cechy zmian typu obrzękowego i gruczołowego.

Polipy w nosie diagnozuje otolaryngolog na podstawie specjalistycznych badań. Zazwyczaj lekarz zleca badania obrazowe, czyli tomografię głowy, dzięki której można dokładnie określić lokalizację i wielkość guzków. Zaawansowana aparatura pozwala także wstępnie rozpoznać, czy zmiany nie mają charakteru nowotworowego, i wskazać najskuteczniejszą metodę ich usunięcia. Inną – bardziej inwazyjną metodą – jest endoskopia nosa i zatok, polegająca na włożeniu do wnętrza nosa wąskiej rurki, wyposażonej w kamerę. Dzięki temu specjalista może dokładnie obejrzeć polipy i szybko ustalić dalsze postępowanie.

Wiele osób obawia się, że polip okaże się rakiem. Przypadłość ta – podobnie jak np. polip pęcherzyka żółciowego czy polip hiperplastyczny – zazwyczaj nie jest groźna, jednak w przypadku wyjątkowo dużych lub nietypowych guzków lekarze zlecają badania histopatologiczne, które ostatecznie potwierdzają lub wykluczają ich nowotworowy charakter.

Polipy w nosie – co je powoduje?

Przyczyny powstawania polipów w nosie nie są do końca znane, podobnie jak w przypadku polipów żołądka czy odbytu. Jednak na podstawie szczegółowych obserwacji lekarzom udało się ustalić, jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia tej przypadłości. Szacuje się, że problem dotyka ok. 5% populacji, w szczególności mężczyzn w przedziale wiekowym 50–60 lat. Jak się okazuje, polipy jamy nosowej prawie w ogóle nie dotyczą dzieci. 

Uwarunkowania, które zwiększają ryzyko powstania polipów w nosie, to:

 • predyspozycje genetyczne;

 • alergia;

 • słaba odporność;

 • chroniczne (np. grzybicze) zapalenie zatok i błony śluzowej nosa;

 • astma oskrzelowa;

 • mukowiscydoza;

 • zespół Churga-Strauss (zapalna choroba naczyń);

 • zespół Kartagenera (choroba nieruchomych rzęsek).

Polipy w nosie – jakie są ich objawy?

Polipy to zmiany niewidoczne na pierwszy rzut oka. W przypadku bardzo małych guzków osoba chora prawdopodobnie nigdy nie dowie się o ich istnieniu. Jest jednak zespół dość charakterystycznych objawów, które pozwalają domyślić się, że w jamie nosowej lub w zatokach pojawił się „intruz”. Pierwsze bardzo charakterystyczne oznaki to mowa nosowa i nieco szerszy nos, który nie wynika z urody danej osoby. Przypadłość ta daje o sobie znać, utrudniając codzienne funkcjonowanie, a więc powoduje: suchość w nosie, częste kichanie, zaburzenia węchu, konieczność oddychania przez usta, chrapanie, bezdechy nocne, ból oraz ciągłą niedrożność nosa. Oprócz tego może pojawić się wydzielina z nosa o wodnistym lub ropnym charakterze.

Jeśli obawiasz się wystąpienia polipów w nosie na skutek nawracających infekcji albo alergii i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce i leczeniu, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewni Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (np. do alergologa) oraz do wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Polipy w nosie – jak można je leczyć?

Opisywane zmiany znacznie zmniejszają komfort codziennego życia, dlatego nie warto zbyt długo zwlekać z podjęciem leczenia. Polipy w nosie można zwalczać na różne sposoby, a lekarz zazwyczaj dostosowuje formę terapii do prawdopodobnej przyczyny powstania guzków. Najczęściej stosuje się steroidy w formie aerozolu lub leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają stan zapalny, łagodzą katar i objawy alergii. Do innych form leczenia zachowawczego należy antybiotykoterapia, którą wdraża się wtedy, gdy prawdopodobną przyczyną obrzęku błon śluzowych jest zakażenie bakteryjne. Z kolei leki doustne na bazie sterydów zmniejszają polipy. Dobrą praktyką jest również nawadnianie nosa poprzez stosowanie płukanek, np. z soli fizjologicznej, lub inhalacji. 

Jeśli leczenie nieinwazyjne nie przynosi oczekiwanych skutków, trzeba przeprowadzić polipektomię, czyli operacyjne usunięcie polipów z nosa. Zabieg wykonywany jest metodą endoskopową – za pomocą specjalnej rurki, wyposażonej w urządzenie tnąco-ssące. Operację zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Źródła
 1. H. Behrbohm i in., Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. A. Krzeski, Choroby nosa i zatok przynosowych, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2003.
 3. J. Latkowski i in., Choroby zatok przynosowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
 4. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, t. I, II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.