account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Farmakologiczne i naturalne leczenie zatok - co warto wiedzieć?

Marta Wielgoszlek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Infekcje zatok dają bardzo nieprzyjemne objawy. Najbardziej uciążliwe z nich to katar i intensywny ból głowy, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Gdy spotka Cię taka dolegliwość, konieczne może się okazać leczenie zatok pod okiem lekarza. Aby odczuć ulgę, warto także stosować domowe środki.


leczenie-zatok-jakie-sa-metody-jak-sobie-radzic
pexels.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Kiedy konieczne jest leczenie zatok? Popularne infekcje
  2. Leczenie zapalenia zatok - co może przepisać lekarz?
  3. Na czym może polegać leczenie przewlekłego zapalenia zatok?
  4. Domowe leczenie zatok - jakie sposoby warto wypróbować?
  5. Odpowiednie nawadnianie się
  6. Dobra wilgotność powietrza w mieszkaniu
  7. Wykonywanie masażu zatok
  8. Robienie okładów na zatoki
  9. Płukanie zatok odpowiednimi środkami
  10. Leczenie zatok lampą na podczerwień
  11. Jak przeprowadzić naturalne leczenie zatok ziołami?

Kiedy konieczne jest leczenie zatok? Popularne infekcje

Leczenie zatok jest konieczne w przypadku wystąpienia stanu zapalnego, który rozwija się w wyściełającej je błonie śluzowej. Konsekwencją tego stanu jest nieodpowiednia drożności ujść zatok, co skutkuje brakiem możliwości odprowadzenia z nich wydzieliny. Problem ten może dotyczyć jednej z czterech par zatok - szczękowych, czołowych, sitowych lub klinowych. Najczęściej jest on wynikiem infekcji o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Innymi przyczynami zapalenia zatok są takie dolegliwości, jak: obecność polipów w nosie, przerost migdałków gardłowych, wada w budowie przegrody nosowej, nasilona alergia, długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy czy zaawansowana infekcja zęba.

Leczenie zapalenia zatok rozpoczyna się oczywiście w momencie wystąpienia objawów. Poza katarem należy do nich m.in. charakterystyczny zatokowy ból głowy, który nasila się po przebudzeniu oraz podczas schylania się. Zlokalizowany jest w pobliżu oczu oraz policzków, co sprawia, że duża część twarzy jest bardzo tkliwa.

Warto pamiętać, że zapalenie może mieć kilka typów. Od tego zależy m.in. to, jak wygląda leczenie zatok. Wyróżnia się:

  • ostre zapalenie zatok, które mija po kilku tygodniach,

  • przewlekłe zapalenie zatok, które trwa o wiele dłużej ( powyżej 12 tygodni),

  • nawracające zapalenie zatok, czyli takie, które występuje przynajmniej 4 razy w roku.

Jeśli zaczniesz odczuwać nieprzyjemne objawy świadczące o infekcji, udaj się do lekarza, zwłaszcza jeśli symptomy są bardzo nasilone. Zaordynuje on stosowne leczenie zatok przynosowych.

Leczenie zapalenia zatok - co może przepisać lekarz?

Bez względu na to, czy doskwiera Ci infekcja zatok czołowych, sitowych, klinowych czy szczękowych, leczenie powinno przebiegać pod okiem specjalisty. W pierwszej kolejności możesz udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje Cię do otolaryngologa.

Gdy doskwiera Ci infekcja, podstawą jest łagodzenie jej uciążliwych objawów. W tym celu najczęściej dostaniesz polecenie stosowania leków na ból głowy od zatok - zazwyczaj są to niesteroidowe środki przeciwzapalne. Oprócz tego lekarz może Ci przepisać preparaty, które obkurczają błonę śluzową wyściełającą nos i zatoki. Występują one w formie kropli do nosa. Co ważne, takich leków nie można stosować zbyt długo - najczęściej maksymalnie przez 5-7 dni.

W sytuacji, gdy infekcja nie mija mimo stosowania powyższych środków, konieczne może się okazać bardziej radykalne leczenie zapalenia zatok. Często włącza się wtedy antybiotyki. Są one zalecane również wtedy, gdy dolegliwościom bólowym towarzyszy wysoka gorączka. Ile trwa leczenie zatok w takim przypadku? Tego typu środki są najczęściej przepisywane na 10-14 dni.

Jeśli chodzi o infekcję, jaką jest grzybica zatok, leczenie może polegać na podawaniu leków przeciwgrzybiczych. W wielu przypadkach jest to także wskazanie do wykonania operacji endoskopowej. Z kolei gdy infekcja ma podłoże alergiczne, zalecane jest leczenie zatok sterydami. Polega ono na podawaniu donosowo glikokortykosteroidów.

Na czym może polegać leczenie przewlekłego zapalenia zatok?

Jeśli chodzi o przewlekłe zapalenie zatok, leczenie za pomocą środków farmaceutycznych nie zawsze jest wystarczające. W wielu sytuacjach trzeba podjąć bardziej radykalne kroki i, jak w przypadku grzybicy, wykonać funkcjonalną, endoskopową operację zatok. Choć zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, jest on stosunkowo mało inwazyjny. Nie wymaga nacinania skóry twarzy oraz śluzówki jamy ustnej. Takie leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest przy tym bardzo skuteczne. Dzięki niemu możliwe jest przywrócenie ich odpowiedniej wentylacji i prawidłowego drenażu. Na skutek operacji zostają udrożnione kompleksy ujściowo-przewodowe oraz powraca sprawne oczyszczanie jam zatok.

Zabieg poleca się zwłaszcza osobom, których dolegliwości wynikają z obecności polipów lub krzywej przegrody nosowej. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego operacyjne leczenie przewlekłego zapalenia zatok zawsze zleca lekarz.

Zmagasz się z przewlekłym bólem zatok i chcesz zyskać pomoc w diagnostyce i w leczeniu? Rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie zyskasz:

  • konsultacje ze specjalistami (w tym z laryngologiem) zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania,

  • dostęp do diagnostyki obrazowej, w tym RTG zatok, tomografii komputerowej zatok z kontrastem/bez kontrastu, tomografii komputerowej zatok z kontrastem/bez kontrastu – łącznie 121 rodzajów badań obrazowych,

  • dostęp do 152 badań laboratoryjnych (np. morfologii, CRP),

  • możliwość skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza),

  • możliwość skorzystania z 4 wizyt domowych w ciągu roku.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Domowe leczenie zatok - jakie sposoby warto wypróbować?

Jeżeli objawy infekcji nie są bardzo nasilone, w początkowej fazie leczenie zatok przynosowych można próbować przeprowadzić na własną rękę. Stosowanie domowych metod często przynosi wymierne rezultaty zwłaszcza wtedy, gdy dolegliwości spowodowane są wirusami. W ich przypadku zawsze stosuje się bowiem leczenie objawowe. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli źródło infekcji jest inne, naturalne metody mogą spowodować zauważalną ulgę. Warto więc poznać sprawdzone, domowe sposoby na leczenie zatok.

Odpowiednie nawadnianie się

Leczenie zatok szczękowych, czołowych, sitowych lub klinowych wymaga kompleksowego podejścia. Zwróć więc uwagę na stan całego swojego organizmu. Pamiętaj m.in. o odpowiednim nawadnianiu się. Podczas choroby pij duże ilości wody - nawet 2-3 l dziennie. Pomoże to w poprawieniu stanu śluzówki dróg oddechowych. Stosowne nawodnienie przyczynia się bowiem do rozcieńczenia wydzieliny śluzowej, a także przyspiesza jej drenaż.

Dobra wilgotność powietrza w mieszkaniu

W przypadku zapalenia zatok przynosowych leczenie często się wydłuża, jeśli w pomieszczeniach, w których przebywasz, jest zbyt suche powietrze. Takie ryzyko zwiększa się w sezonie grzewczym. Dlatego też zaopatrz się w nawilżacze powietrza, które pomogą przywrócić odpowiednie parametry wilgoci w mieszkaniu. Możesz też nakrywać rozgrzane kaloryfery zmoczonym ręcznikiem. Nie jest to co prawda metoda leczenia sama w sobie, jednak takie działanie z pewnością pomoże Ci szybciej wrócić do zdrowia.

Wykonywanie masażu zatok

Leczenie zatok domowymi sposobami obejmuje wykonywanie masażu twarzy. Jego celem jest zminimalizowanie bólu oraz poprawienie krążenia krwi. Do wyboru są różne techniki masowania. Według najpopularniejszej z nich należy intensywnie uciskać krawędź nozdrzy, które znajdują się na końcu nosa, a następnie wykonywać koliste ruchy w górę, zbliżając się tym samym do jego nasady. Taki masaż najlepiej wykonywać po uprzednim nałożeniu na palce olejku arganowego z dodatkiem olejku eukaliptusowego.

Robienie okładów na zatoki

W przypadku zapalenia zatok leczenie domowe warto uzupełnić o stosowanie okładów. Świetnie ograniczają one dolegliwości bólowe. Aby przynieść sobie ulgę, wystarczy, że na twarz, zwłaszcza oczy i kości policzkowe, nałożysz gorący ręcznik. Jeszcze lepiej sprawdzą się kompresy zrobione z zawiniętej w płótno rozgrzanej gorczycy, grochu lub soli jodowo-bromowej. Podczas nakładania okładów pamiętaj dodatkowo, aby ułożyć się w odpowiedniej pozycji. W tym celu połóż się na łóżku i podłóż pod głowę dużą poduszkę. Dzięki temu oczyszczanie zatok będzie łatwiejsze.

Płukanie zatok odpowiednimi środkami

Choć szybkie leczenie zatok nie jest do końca możliwe, dość sprawnie ulgę przynosi irygacja. Zabieg ten polega na przepłukiwaniu przewodów nosowych oraz zatok. Bez problemu możesz wykonać go w domu - wystarczy jedynie, że zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria, np. gruszkę do nosa. Czym płukać zatoki, aby przyniosło to dobre rezultaty? Sprawdzonymi środkami są roztwór soli fizjologicznej, a także woda morska. Oprócz tego możesz zastosować leczenie zatok wodą utlenioną o stężeniu 3%.

Leczenie zatok lampą na podczerwień

Ciekawym sposobem na zminimalizowanie bólu głowy i zatok jest nagrzewanie się lampą na podczerwień. Choć nie wyleczy to infekcji, może złagodzić jej objawy i zwiększyć komfort życia w trakcie powracania do zdrowia.

Jak przeprowadzić naturalne leczenie zatok ziołami?

Leczenie zatok domowymi sposobami uwzględnia stosowanie różnego typu ziół. Przy ich użyciu można przeprowadzić inhalację, czyli tzw. parówkę. Dzięki niej możliwe jest udrożnienie dróg oddechowych i pozbycie się zalegającej wydzieliny. Ponadto inhalacje działają nawilżająco i odkażająco. Jakie zioła na zatoki warto wykorzystać do przygotowania parówki? Doskonale sprawdzą się np. szałwia i rumianek. Dobrze również sięgnąć po olejki eteryczne zrobione z roślin, np. lawendy, eukaliptusa czy sosny.

Leczenie zatok ziołami może polegać na piciu naparów przygotowanych na ich bazie. Pod tym względem doskonale sprawdzą się odwary z jeżówki, lipy czy tymianku. Do codziennych napojów, np. do herbaty, warto dodawać takie składniki, jak imbir, goździki, kardamon czy miód. One również mogą wspomóc leczenie zatok w domu.

Źródła
  1. T. Komorniczak, Fitoterapia w leczeniu zapalenia zatok, „Alergoprofil” 2017, vol. 13, nr 3.
  2. D. Jurkiewicz, B. Zielnik-Jurkiewicz, Zapalenie zatok przynosowych, Alfa-Medica Press, Bielsko-Biała 2006.
  3. A. Krzeski, G. Janczewski, Choroby nosa i zatok przynosowych, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2003.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.