Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Czym jest medytacja w ruchu i jakie daje korzyści?

Paulina Bulek

21.02.2023

Aktualizacja: 21.02.2023

Bardzo ważne jest to, by dbać zarówno o ciało, jak i o ducha. W dzisiejszych niezwykle zabieganych czasach często trudno jest znaleźć przestrzeń i czas na obie te aktywności. Poprzez uprawianie sportu można dbać o ciało. Natomiast poprzez medytację w ruchu można połączyć dbanie o jedno i drugie.


medytacja-w-ruchu-co-to-jest-na-czym-polega
pixabay.com

Polecane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest medytacja w ruchu?
 2. Jakie są zasady medytacji w ruchu?
 3. Jakie są korzyści medytacji w ruchu?
 4. Jak zacząć medytować w ruchu?

Co to jest medytacja w ruchu?

Medytacja w ruchu jest bardziej zaawansowaną odmianą swojego tradycyjnego odpowiednika. Zanim określimy, czym ona jest, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest medytacja?

Medytacja jest najczęściej kojarzona z pozostawaniem w bezruchu, przyjmowaniem konkretnej pozycji i wyciszeniem umysłu. Podczas niej można świadomie koncentrować się na jednej rzeczy albo oczyścić umysł i starać się pozbyć z niego wszystkich rozpraszających myśli. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga pewnego treningu, by móc je wykonać. Okazuje się jednak, że medytować można na różne sposoby, a jednym z nich jest medytacja w ruchu. Pozwala zadbać zarówno o ciało, jak i o umysł, które są ze sobą połączone.

Medytować w ruchu można poprzez bieganie, chodzenie, taniec czy ćwiczenie jogi. Jest to trudniejsza forma medytacji. Wymaga tego, by umysł potrafił skoncentrować się na ruchu i obecności w ciele tu i teraz.

Jakie są zasady medytacji w ruchu?

Kiedy rozpoczyna się przygodę z medytacją w ruchu, niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca, gdzie nie będzie rozpraszaczy, np. innych ludzi, ruchu ulicznego itp. Dzięki temu będzie dużo łatwiej skupić się na własnym ciele, a także na doświadczaniu bodźców płynących z otoczenia. Trzeba nauczyć się odczuwać własny oddech w ruchu, a także temperaturę otoczenia – zimne powiewy wiatru czy ciepłe promienie słońca.

Trzeba też zdobyć świadomość swojego ciała. Odczuć to, jak stopy dotykają podłoża, jak rozkłada się ciężar całego ciała. Poczuć pracę mięśni, to jak się napinają i rozluźniają. Starać się zsynchronizować oddech z poruszającym się ciałem.

Istotne jest skoncentrowanie się na byciu tu i teraz oraz odrzucenie myślenia o problemach i frapujących sprawach codzienności. Ma liczyć się oddech, obecność w ciele i harmonia ruchów. Znaczenie ma także systematyczne wykonywanie medytacji w ruchu, tak by odnieść jak najwięcej korzyści z niej płynących.

Medytacja w ruchu jest nieco trudniejsza od jej tradycyjnej formy w bezruchu, do której zalicza się na przykład medytacja na leżąco. W medytacji w ruchu trudniej jest się odizolować. Dodatkowo dochodzą rozpraszające dźwięki i bodźce, które płyną z otoczenia. Istnieją różne sposoby na wyciszenie się, a medytacja jest jednym z nich.

Jakie są korzyści medytacji w ruchu?

Medytacja w ruchu ma wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki niej zmniejsza się poziom stresu i oczyszcza się umysł. Poprawia się koncentracja, zwiększają się zdolności poznawcze. Człowiek ma więcej pozytywnych myśli i wyzbywa się tych negatywnych. Pamięć staje się dużo lepsza. Poprawia się także samoświadomość. Medytacja na sen to także korzystne rozwiązanie. Pomaga w walce z bezsennością. Dzięki medytacji w ruchu łatwiej jest też pokonać depresję i zaburzenia lękowe. Technika ta obniża ciśnienie krwi i poprawia jej cyrkulację.

Medytacja w ruchu, tak jak i inne techniki medytacji, działa na organizm relaksująco i uspokajająco. Sam ruch, w którym odbywa się medytacja, ma wiele prozdrowotnych korzyści dla organizmu. Sprzyja poprawie ogólnej sprawności. Dotlenia mózg, a także zmniejsza ból mięśni i stawów. Medytacja w ruchu, szczególnie ta odbywająca się na świeżym powietrzu, poprawia odporność organizmu i samopoczucie oraz działa energetyzująco.

Jak zacząć medytować w ruchu?

Medytacja w ruchu wymaga od osoby praktykującej ją czasu i przestrzeni. Przed wybraniem się na medytacyjny spacer warto zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu i upewnić się, że nikt nie będzie nam przeszkadzać. Dobrze jest zostawić telefon w domu albo wyciszyć go całkowicie, by móc skoncentrować się na medytacji i byciu tu i teraz. Na początku warto wybrać spokojne miejsce, z dala od miejskiego zgiełku i innych ludzi. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku: las, cichy zakątek parku, polana, kwiecista łąka, plaża w godzinach wczesnoporannych czy spokojny górski szlak. Najważniejsze jest to, by nie być rozpraszanym przez bodźce zewnętrzne.

Bardzo ważne jest pozostawanie w pełnym skupieniu i koncentracji. Nie tylko trzeba być świadomym swojej obecności w ciele tu i teraz, ale również czuć, jakie zmiany w nim zachodzą: jak poruszają się mięśnie, jak zmienia się oddech, jaka jest tekstura podłoża, jaka jest temperatura otoczenia.

Największe korzyści przynosi medytacja w ruchu wykonywana regularnie. Można wtedy na spokojnie odciąć się od domowych obowiązków i problemów, z jakimi zmagamy się na co dzień. Daje to przestrzeń na wyciszenie się i możliwość zdystansowania się do wszystkiego oraz spojrzenie na życie z zupełnie innej perspektywy

Źródła
 1. T. Doktór, Taiji Medytacja w ruchu, Pusty Obłok, 1988.
 2. F. Moshe, Świadomość poprzez ruch, Virgo, 2012.
 3. D. Mrówka, Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie, Sensus, 2019.
 4. D. Mrówka, Odczarować medytację, Sensus, 2018.
 5. Osho, Techniki medytacji, Wydawnictwo Kos, 2004.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.