account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Mizofonia – co to takiego? Przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

W głośnym i zatłoczonym świecie ludzie coraz częściej doświadczają różnych problemów zdrowotnych związanych ze słuchem. Jednym z nich jest mizofonia, czyli zjawisko charakteryzujące się niezwykłą wrażliwością na określone dźwięki, które wywołują silne reakcje emocjonalne. Mizofonia – choć jeszcze stosunkowo mało znana – może znacząco wpływać na życie codzienne zmagających się z nią osób Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy oraz dostępne formy terapii dla osób z mizofonią.


mizofonia-przyczyny-objawy-terapia
Pixabay.com

Polecane

autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
nullofobia-lek-przed-odrzuceniem-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Nullofobia (lęk przed odrzuceniem) - przyczyny, leczenie
28.10.2021
gynofobia-lek-przed-kobietami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Gynofobia (lęk przed kobietami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
Spis treści
 1. Czym jest mizofonia?
 2. Przyczyny mizofonii
 3. Jakie są objawy mizofonii?
 4. Jak przebiega terapia mizofonii?
 5. Jaki lekarz pomoże w przypadku mizofonii?

Czym jest mizofonia?

Mizofonia, nazywana również selektywnym zespołem nadwrażliwości na dźwięki, to zaburzenie polegające na nadmiernej, negatywnej reakcji emocjonalnej na specyficzne dźwięki. Te dźwięki, często określane jako „wyzwalacze”, mogą być dla innych osób zupełnie niesłyszalne lub odbierane jako całkowcie neutralne.

Dźwięki, które wyzwalają uczucie irytacji są indywidualne dla każdej osoby. Jednak najczęściej są to dźwięki ustne takie jak mlaskanie, chrupanie, szeptanie czy głośne oddychanie; dźwięki powtarzalne, a więc jednostajne kapanie wody czy tykanie zegara, a także gwałtowne dźwięki takie jak krzyk czy płacz. Rzadszym „wyzwalaczem” dla osoby zmagającej się z mizofonią są odgłosy natury takie jak szum wiatru czy śpiew ptaków. Nadmierne reakcje mogą wywoływać również konkretne utwory muzyczne lub dźwięki określonych instrumentów. 

Obecnie mizofonia nie jest oficjalnie klasyfikowana jako zaburzenie psychiczne w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) ani w Podręczniku Diagnostycznym i Statystycznym Zaburzeń Psychicznych (DSM-5). Nie zalicza się jej również – w przeciwieństwie do centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego czy nagłej głuchoty – do chorób narządu słuchu. Osoby z mizofonią mają zazwyczaj prawidłowy słuch. Problem tkwi w nadmiernej reakcji mózgu na specyficzne dźwięki.

Przyczyny mizofonii

Mizofonia to temat, który wymaga dalszych badań i głębszego zrozumienia. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że za jej powstanie odpowiada np. przewiane ucho czy zbyt częste słuchanie głośnej muzyki. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą przyczyniać się do występowania tego zjawiska. Problem może mieć podłoże neurologiczne, związane z anomaliami w obrębie struktur mózgowych odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięków i emocji. 

Według teorii psychologicznych doświadczenia życiowe – w tym traumatyczne wydarzenia związane z określonymi dźwiękami – mogą także odgrywać rolę w kształtowaniu nadmiernej wrażliwości na te dźwięki. Nie wyklucza się także, że ten rodzaj zaburzenia może mieć podłoże genetyczne.

Jakie są objawy mizofonii?

Głównym objawem mizofonii jest nadmierna reakcja emocjonalna na określone dźwięki, zwane „triggerami”. Dźwięki te mogą być różnorodne, ale najczęściej wzbudzają podobne emocje, wśród których należy wymienić: niepokój, irytację, złość lub uczucie obrzydzenia. Do tego dochodzi także:

 • lęk, panika, a także reakcje fizyczne, np. przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie;

 • chęć natychmiastowej ucieczki od źródła nieprzyjemnego dźwięku;

 • trudności z koncentracją i skupieniem uwagi, gdy pojawia się niechciany dźwięk.

W praktyce oznacza to, że osoby cierpiące na mizofonię czują irytację lub złość na dźwięk żucia gumy, mlaskania, płaczu lub krzyku dziecka. W wyniku tych emocjonalnych reakcji, które często są niezrozumiałe dla otoczenia, osoby z mizofonią często unikają sytuacji, w których mogą pojawić się te dźwięki. W dalszej konsekwencji może wpływać negatywnie na ich życie społeczne i codzienne funkcjonowanie.

Jak przebiega terapia mizofonii?

Pomimo tego, że mizofonia jest stosunkowo mało zrozumiała i trudna do leczenia, istnieją pewne strategie terapeutyczne, które mogą pomóc osobom dotkniętym tym zaburzeniem. Jedną z nich jest terapia poznawczo-behawioralna, która ma na celu zmniejszenie reakcji emocjonalnych poprzez zmianę sposobu myślenia i zachowań w odpowiedzi na triggerowe dźwięki. Kolejną możliwością jest terapia dźwiękowa, która wykorzystuje różne techniki, takie jak trening dźwiękowy czy maskowanie dźwięków, aby zmniejszyć wrażliwość na irytujące dźwięki.

W niektórych przypadkach lekarz psychiatra może zapisać leki depresyjne, które zmniejszają lęk i łagodzą uczucie irytacji związane z niechcianymi dźwiękami. 

Ważne jest, aby osoby dotknięte mizofonią uzyskały wsparcie psychologiczne i zrozumienie ze strony swoich bliskich. Edukacja na temat mizofonii może również przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat tego problemu i pomóc w wyeliminowaniu stygmatyzacji, która się z nią wiąże.

Jaki lekarz pomoże w przypadku mizofonii?

W diagnozowaniu i leczeniu mizofonii może pomóc kilku różnych specjalistów. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadza wywiad i badanie fizyczne, aby ocenić objawy i wykluczyć inne schorzenia. To właśnie on kieruje do odpowiedniego specjalisty, np. psychologa lub psychiatry. Czasem można skorzystać jeszcze z pomocy laryngologa lub audiologa, którzy kompleksowo ocenią narząd słuchu (zbadają m.in. słuch fonematyczny), aby wykluczyć choroby narządu słuchu.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które zamówisz na Welbi. Otrzymasz dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz innych usług medycznych, zależnie od konkretnego pakietu. Zatroszcz się o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.


Źródła
 1. J. Latkowski, Otorynolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2004.
 2. S.K. Ciccarelli i in., Psychologia, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2023.
 3. J. Cieszyńska-Rożek, Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego. Słuch, Centrum Metody Krakowskiej, Kraków 2018.
 4. W. Stefaniak, Psychoterapia odczytana na nowo, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2023.
 5. H. Beck i in., Fascynujący mózg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.