Najczęstsze objawy nietolerancji glutenu u dzieci i dorosłych
Alergie pokarmowe są coraz częstsze, ponieważ żywność jest modyfikowana. Objawy nietolerancji glutenu u każdego mogą wyglądać inaczej, jednak najczęściej dotyczą układu pokarmowego. Jeśli często boli Cię brzuch, masz nieregularne wypróżnienia czy tracisz masę ciała, wykonaj diagnostykę w kierunku celiakii lub alergii na gluten.
W jakich produktach można znaleźć gluten?
Gluten to mieszanina białek roślinnych, które można znaleźć w pszenicy, życie, orkiszu, jęczmieniu i owsie. Występuje więc w wielu produktach spożywczych, które są przygotowane z tych zbóż. Najwięcej glutenu znajduje się w pieczywie, głównie pszennym i żytnim, makaronach, pizzy, ciastach i ciasteczkach, ponieważ do ich przygotowania używa się mąk. Gluten jest jednym z często występujących alergenów pokarmowych. W celu potwierdzenia nietolerancji, alergii czy celiakii konieczne jest wykonanie testów na alergie pokarmowe oraz badań z krwi.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w czym jest gluten. Może się on znajdować w produktach mlecznych, przyprawach czy wędlinie. Produkty przetworzone również mogą zawierać śladowe ilości glutenu, dlatego przed spożyciem warto czytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Gluten często jest stosowany jako zagęszczacz, dlatego znajdziemy go też w sosach, budyniach czy proszku do pieczenia.
Objawy nietolerancji glutenu u dzieci
Objawy nietolerancji glutenu u dzieci są typowe dla wielu problemów związanych z przewodem pokarmowym. Z tego powodu postawienie ostatecznej diagnozy nie jest takie proste. Nietolerancja glutenu może być jednym z powodów bólu brzucha, ale nie należy także lekceważyć alergii na gluten, która występuje nawet częściej.
U dzieci najczęściej występującymi objawami nietolerancji glutenu są:
wodniste biegunki, mogące występować naprzemiennie z zaparciami,
ból brzucha i wzdęcia,
utrata masy ciała,
wysypka i inne problemy skórne,
zaburzenia w rozwoju,
zahamowanie wzrostu,
anemia i inne niedobory.
Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy u dziecka, zgłoś się do pediatry, który skieruje je na kolejne badania lub do specjalisty. Diagnostyka celiakii jest trudna i często wymaga zrobienia gastroskopii czy dodatkowych badań z krwi. Nie powinno się wtedy odstawiać glutenu, nawet jeśli występują przykre dolegliwości, ponieważ może to zafałszować wyniki. Dzieci z nietolerancją glutenu leczy się poprzez wprowadzenie diety bezglutenowej. Poprawia ona samopoczucie, niweluje dolegliwości, a także wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Właściwa dieta pomoże w regeneracji jelit i uzupełnieniu niedoborów witamin i mikroelementów, które powstały w organizmie.
Wprowadzenie glutenu u dzieci powinno się odbywać stopniowo. Niemowlęta początkowo są karmione mlekiem, a produkty glutenowe powinny się pojawić w ich diecie dopiero ok.6.–7. miesiąca życia. W pierwszej kolejności wprowadza się niewielkie ilości, najlepiej w postaci kaszy manny. Jeśli po kilku tygodniach nie zauważysz niepokojących objawów, takich jak ból brzucha, płacz, brak przybierania na wadze, to możesz wprowadzić kolejne produkty z zawartością glutenu.
Objawy nietolerancji glutenu u dorosłych
Objawy nietolerancji pokarmowych u każdego mogą być inne, a także zmieniają się wraz z wiekiem. U osób dorosłych nietolerancja glutenu może rozwijać się również bezobjawowo, a dolegliwości występują sporadycznie, najczęściej po spożyciu niedozwolonych produktów spożywczych. Do objawów, na które najczęściej skarżą się dorośli pacjenci, zalicza się:
biegunkę występującą naprzemiennie z zaparciami,
ból brzucha,
wymioty,
wzdęcia oraz gazy,
anemię, bladość błon śluzowych,
bóle kostno-stawowe,
nieregularne miesiączki u kobiet.
Wprowadzenie diety bezglutenowej często pomaga zmniejszyć dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego. Wykluczenie produktów, które szkodzą, pomoże w uregulowaniu rytmu wypróżnień, uzupełnieniu braków w organizmie czy poprawie samopoczucia. Nieleczona celiakia prowadzi do dalszego zaniku kosmków jelitowych i pogłębiania dolegliwości. Może także się przyczynić do rozwoju osteoporozy, problemów z zębami, zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, padaczki, a u mężczyzn nawet do impotencji.
Diagnostyka powinna być przeprowadzona kompleksowo, ponieważ celiakia wymaga stosowania ścisłej diety bezglutenowej do końca życia. Dopóki lekarz nie postawi ostatecznej diagnozy, nie należy na własną rękę odstawiać glutenu, gdyż może wpłynąć to na wyniki.
Obserwujesz u siebie niepokojące dolegliwości po zjedzeniu produktów z glutenem? Skonsultuj się z gastroenterologiem. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na konsultację ze specjalistą nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Konsultację zamówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie zyskasz też możliwość przeprowadzenia testów uczuleniowych, które pozwolą odróżnić alergię od nietolerancji i zaplanować właściwe leczenie.
Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- <a href="http://www.celiakia.pl/informacje/BezGlutenu_3.pdf">http://www.celiakia.pl/informacje/BezGlutenu_3.pdf</a> (dostęp sierpień 2021 r.).
- B. Przyjemska, Niebezpieczne zboża: groźny gluten, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.