account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.

Najczęstsze objawy nietolerancji glutenu u dzieci i dorosłych

Sylwia Brodniewska 21.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Alergie pokarmowe są coraz częstsze, ponieważ żywność jest modyfikowana. Objawy nietolerancji glutenu u każdego mogą wyglądać inaczej, jednak najczęściej dotyczą układu pokarmowego. Jeśli często boli Cię brzuch, masz nieregularne wypróżnienia czy tracisz masę ciała, wykonaj diagnostykę w kierunku celiakii lub alergii na gluten.


objawy-nietolerancji-glutenu-u-dzieci-i-doroslych
pixabay

Polecane

czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
uczulenia-jakie-sa-rodzaje-i-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenia – rodzaje, objawy, metody łagodzenia
08.12.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
uczulenie-na-nikiel-jakie-sa-objawy-czego-unikac
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na nikiel - jakie są objawy? Czego unikać?
28.10.2021
Spis treści
 1. W jakich produktach można znaleźć gluten?
 2. Objawy nietolerancji glutenu u dzieci
 3. Objawy nietolerancji glutenu u dorosłych

W jakich produktach można znaleźć gluten?

Gluten to mieszanina białek roślinnych, które można znaleźć w pszenicy, życie, orkiszu, jęczmieniu i owsie. Występuje więc w wielu produktach spożywczych, które są przygotowane z tych zbóż. Najwięcej glutenu znajduje się w pieczywie, głównie pszennym i żytnim, makaronach, pizzy, ciastach i ciasteczkach, ponieważ do ich przygotowania używa się mąk. Gluten jest jednym z często występujących alergenów pokarmowych. W celu potwierdzenia nietolerancji, alergii czy celiakii konieczne jest wykonanie testów na alergie pokarmowe oraz badań z krwi.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w czym jest gluten. Może się on znajdować w produktach mlecznych, przyprawach czy wędlinie. Produkty przetworzone również mogą zawierać śladowe ilości glutenu, dlatego przed spożyciem warto czytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Gluten często jest stosowany jako zagęszczacz, dlatego znajdziemy go też w sosach, budyniach czy proszku do pieczenia.

Polecamy

gluten-co-to-jest-kto-nie-powinien-jesc-glutenu
Odżywianie

Gluten - co to jest i jak wpływa na organizm? Kto nie powinien jeść glutenu?

Gluten to niejednorodna grupa białek występujących w jęczmieniu, pszenicy, owsie, życie oraz we wszystkich ich odmianach. Pomimo obecnie panującej mody na produkty bezglutenowe, warto zaznaczyć, że to białko jest dobrze tolerowane przez większość ludzi. Według statystyk, osoby rezygnujące z glutenu, często robią to bez wyraźnych wskazań zdrowotnych. Kto zatem nie powinien go jeść i dlaczego?

Redakcja01.12.2021

Objawy nietolerancji glutenu u dzieci

Objawy nietolerancji glutenu u dzieci są typowe dla wielu problemów związanych z przewodem pokarmowym. Z tego powodu postawienie ostatecznej diagnozy nie jest takie proste. Nietolerancja glutenu może być jednym z powodów bólu brzucha, ale nie należy także lekceważyć alergii na gluten, która występuje nawet częściej.

U dzieci najczęściej występującymi objawami nietolerancji glutenu są:

 • wodniste biegunki, mogące występować naprzemiennie z zaparciami,

 • ból brzucha i wzdęcia,

 • utrata masy ciała,

 • wysypka i inne problemy skórne,

 • zaburzenia w rozwoju,

 • zahamowanie wzrostu,

 • anemia i inne niedobory.

Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy u dziecka, zgłoś się do pediatry, który skieruje je na kolejne badania lub do specjalisty. Diagnostyka celiakii jest trudna i często wymaga zrobienia gastroskopii czy dodatkowych badań z krwi. Nie powinno się wtedy odstawiać glutenu, nawet jeśli występują przykre dolegliwości, ponieważ może to zafałszować wyniki. Dzieci z nietolerancją glutenu leczy się poprzez wprowadzenie diety bezglutenowej. Poprawia ona samopoczucie, niweluje dolegliwości, a także wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Właściwa dieta pomoże w regeneracji jelit i uzupełnieniu niedoborów witamin i mikroelementów, które powstały w organizmie.

Wprowadzenie glutenu u dzieci powinno się odbywać stopniowo. Niemowlęta początkowo są karmione mlekiem, a produkty glutenowe powinny się pojawić w ich diecie dopiero ok.6.–7. miesiąca życia. W pierwszej kolejności wprowadza się niewielkie ilości, najlepiej w postaci kaszy manny. Jeśli po kilku tygodniach nie zauważysz niepokojących objawów, takich jak ból brzucha, płacz, brak przybierania na wadze, to możesz wprowadzić kolejne produkty z zawartością glutenu.

Objawy nietolerancji glutenu u dorosłych

Objawy nietolerancji pokarmowych u każdego mogą być inne, a także zmieniają się wraz z wiekiem. U osób dorosłych nietolerancja glutenu może rozwijać się również bezobjawowo, a dolegliwości występują sporadycznie, najczęściej po spożyciu niedozwolonych produktów spożywczych. Do objawów, na które najczęściej skarżą się dorośli pacjenci, zalicza się:

 • biegunkę występującą naprzemiennie z zaparciami,

 • ból brzucha,

 • wymioty,

 • wzdęcia oraz gazy,

 • anemię, bladość błon śluzowych,

 • bóle kostno-stawowe,

 • nieregularne miesiączki u kobiet.

Wprowadzenie diety bezglutenowej często pomaga zmniejszyć dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego. Wykluczenie produktów, które szkodzą, pomoże w uregulowaniu rytmu wypróżnień, uzupełnieniu braków w organizmie czy poprawie samopoczucia. Nieleczona celiakia prowadzi do dalszego zaniku kosmków jelitowych i pogłębiania dolegliwości. Może także się przyczynić do rozwoju osteoporozy, problemów z zębami, zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, padaczki, a u mężczyzn nawet do impotencji.

Diagnostyka powinna być przeprowadzona kompleksowo, ponieważ celiakia wymaga stosowania ścisłej diety bezglutenowej do końca życia. Dopóki lekarz nie postawi ostatecznej diagnozy, nie należy na własną rękę odstawiać glutenu, gdyż może wpłynąć to na wyniki.

Obserwujesz u siebie niepokojące dolegliwości po zjedzeniu produktów z glutenem? Skonsultuj się z gastroenterologiem. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na konsultację ze specjalistą nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Konsultację zamówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie zyskasz też możliwość przeprowadzenia testów uczuleniowych, które pozwolą odróżnić alergię od nietolerancji i zaplanować właściwe leczenie.

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. <a href="http://www.celiakia.pl/informacje/BezGlutenu_3.pdf">http://www.celiakia.pl/informacje/BezGlutenu_3.pdf</a> (dostęp sierpień 2021 r.).
 2. B. Przyjemska, Niebezpieczne zboża: groźny gluten, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.