account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Dlaczego brzuszek ciążowy obniża się przed porodem?

Magdalena Drąg27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Tuż przed porodem organizm kobiety jak i płód przygotowują się do porodu. Szczególnie u kobiet, które będą rodziły po raz pierwszy, część przodująca płodu, czyli najczęściej główka, zsuwa się w kierunku dna miednicy.


obnizenie-brzucha-w-ciazy-co-oznacza
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Spis treści
  1. W jaki sposób w trzecim trymestrze ciąży opada brzuch?
  2. Dlaczego część przodująca się obniża?
  3. Czy obniżenie brzuszka wpływa na początek porodu?
  4. Skąd wiemy, że zbliża się poród?
  5. Kiedy powinnaś zgłosić się do szpitala?

W jaki sposób w trzecim trymestrze ciąży opada brzuch?

Pod koniec ciąży, zwykle na 2 tygodnie przed porodem, u niektórych kobiet występuje zjawisko opadania brzuszka, które jest związane z przygotowaniami ciała do porodu. Ten proces nazywany jest wstawianiem się główki do wchodu miednicy lub obniżaniem się dna macicy. Wieloródki często nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy brzuch opadł. U wielu z nich główka płodu wstawia się do wchodu miednicy dopiero podczas pojawienia się skurczów porodowych.

Obniżenie dna miednicy i brzucha jest bardziej zauważane przez kobiety rodzące po raz pierwszy, prawdopodobnie z wielu różnych powodów. Głównie dlatego, że:

  • podczas pierwszej ciąży mięśnie i więzadła w obrębie brzucha nie były wcześniej poddane takim napięciom. W miarę postępu ciąży, zwiększonej produkcji prostaglandyn i przyrostu masy ciała płodu te struktury ulegają rozciągnięciu i rozluźnieniu, co może wpływać na położenie brzucha;

  • u kobiet rodzących pierwszy raz tkanki i struktury anatomiczne w okolicach brzucha mogą być mniej elastyczne, co sprawia, że są też bardziej podatne na rozciąganie. To może prowadzić do większej widoczności obniżenia brzucha;

  • kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, z powodu braku doświadczenia w rozpoznawaniu zmian mogą być bardziej wyczulone na jakiekolwiek odchylenia od normy, w tym na obniżenie brzucha.

Dlaczego część przodująca się obniża?

W miarę zbliżania się do momentu porodu, główka dziecka może zacząć schodzić niżej w kierunku wchodu miednicy matki. Szczególnie często zdarza się to u kobiet, które mają przed sobą pierwszy poród. To może sprawić wrażenie, że brzuch opada, ponieważ część ciężaru dziecka przemieszcza się w dół. I dno macicy również się obniża, co wiele pacjentek przyjmuje z ulgą, bo wreszcie mogą swobodniej oddychać, a macica aż tak nie uciska na przeponę.

W trakcie trzeciego trymestru ciąży macica intensywnie trenuje, przygotowując się do porodu. Nieregularne skurcze, zwane również przepowiadającymi, mogą wpływać na położenie dziecka i przyczyniać się do opadania brzucha.

Wraz z postępem ciąży organizm kobiety może dostosowywać strukturę miednicy w celu ułatwienia przejścia dziecka przez kanał rodny. Zwykle jest to spowodowane rozluźnieniem aparatów więzadłowych miednicy przez zwiększoną produkcję prostaglandyn, hormonów, które miejscowo powodują rozluźnienie więzozrostów i więzadeł. To również może ułatwiać obniżanie się części przodującej i wpływać na pozycję brzucha.

Mięśnie brzucha i powłoki mięśniowe mogą też ulegać rozciągnięciu. To osłabienie mięśni może wpływać na kształt brzucha, szczególnie pod koniec ciąży.

Warto podkreślić, że opadanie brzucha pod koniec ciąży to naturalny proces związany z przygotowaniami ciała do porodu. Każda kobieta może doświadczyć tego zjawiska w inny sposób. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące tych zmian, zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czy obniżenie brzuszka wpływa na początek porodu?

Obniżona część przodująca jeszcze silniej napiera na szyjkę macicy, co pozwala na jeszcze efektywniejsze jej podrażnianie. Podrażnianie szyjki macicy powoduje zwiększenie produkcji prostaglandyn, które odgrywają kluczową rolę w inicjacji i postępie porodu, zwłaszcza w indukcji i nasileniu skurczów macicy. Podsumowując, obniżenie części przodującej jest efektem procesów zbliżających do porodu i samo napędza postęp oraz indukcję porodu.

Skąd wiemy, że zbliża się poród?

Zbliżający się moment porodu to czas, podczas którego organizm kobiety wysyłą pewne sygnały. 

  • Około dwóch tygodnie przed rzeczywistym terminem porodu część przodująca, czyli najczęściej główka wstawia się powoli do wchodu miednicy, co objawia się „opadnięciem brzuszka”.

  • W miarę zbliżania się do momentu porodu szyjka macicy staje się miękka, skraca się i otwiera. 

  • Skurcze przepowiadające mogą występować przed porodem, choć są zazwyczaj nieregularne i nie prowadzą do otwierania szyjki macicy. Ich celem jest trenowanie i wzmacnianie mięśni macicy, przygotowując je do efektywnego przemieszczania dziecka podczas porodu.

  • Rozpoczęcie porodu może być poprzedzone wydzielaniem z dróg rodnych śluzu z niewielką ilością krwi, zwłaszcza gdy dochodzi do rozwierania szyjki macicy, co nazywane jest odchodzeniem czopa śluzowego.

  • Pęknięcie błon płodowych może być jednym z pierwszych objawów zbliżającego się porodu. Po odpłynięciu płynu owodniowego skurcze zwykle stają się intensywniejsze, a postęp porodu przyspiesza.

  • Skurcze porodowe stopniowo się nasilają, stają się bardziej regularne. Ma to na celu rozszerzenie szyjki macicy i przesunięcie dziecka przez kanał rodny.

Warto jednak pamiętać, że oznaki te mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji każdej kobiety. W przypadku pytań lub obaw dotyczących zbliżającego się porodu zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Kiedy powinnaś zgłosić się do szpitala?

Wskazania do pilnej wizyty w najbliższej Izbie Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej to:

  • regularna, bolesna i nasilająca się czynność skurczowa;

  • odpływanie płynu owodniowego;

  • stały, silny bólu brzucha;

  • odpływanie płynu owodniowego czy pojawienie się czynności skurczowej, jeśli planujesz poród drogami natury po uprzednio wykonanym cięciu cesarskim (TOLAC) lub gdy ciąża planowo miała być rozwiązana cięciem cesarskim;

  • osłabienie lub brak odczuwania ruchów płodu;

  • krwawienie z dróg rodnych.

W powyższych sytuacjach należy natychmiast zgłosić się na Izbę Przyjęć Ginekologiczno-Położniczą, dlatego że mogą sugerować możliwość pojawienia się komplikacji i niektóre z nich, takie jak np. krwawienie, mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu płodu i ciężarnej.

Jeśli chcesz mieć dostęp do ginekologa i lekarzy innych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ginekolog),

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak: USG ciąży 2D i 3D (nawet 121 rodzajów badań obrazowych w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • szeroki panel badań laboratoryjnych (nawet 152 badania w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • dostęp do corocznego programu profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia.

Pamiętaj o sobie! Sprawdź ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. J.W. Dudenhausen, Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020. 
  3. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
  4. A. Feldstein, M. Norton, L. Scoutt, Callen Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.
  5. M. Pietryga, Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Exemplum, Warszawa 2020.
  6. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje PTGiP dotyczące indukcji porodu, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2021.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.