account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jak powinno wyglądać dawkowanie paracetamolu w ciąży?

Sylwia Brodniewska 19.01.2023Aktualizacja: 19.01.2023

Stosowanie leków w ciąży wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego wiele kobiet podchodzi do tego z dystansem. Paracetamol jest uznawany za bezpieczną substancję czynną, która skutecznie zmniejsza ból, a także obniża gorączkę. Warto jednak pamiętać, aby nie przekroczyć dobowej dawki. Dowiedz się, czy można brać paracetamol w ciąży i w jakich dawkach.


paracetamol-w-ciazy-czy-mozna-brac-dawkowanie
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. Kiedy stosować paracetamol?
  2. Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny?
  3. Dawkowanie paracetamolu w ciąży
  4. Co ile można brać paracetamol w ciąży?
  5. Skutki uboczne stosowania paracetamolu w ciąży

Kiedy stosować paracetamol?

Ciąża to okres, w którym warto bacznie przyglądać się swojemu organizmowi. Niekiedy może zdarzyć się tak, że konieczne będzie zastosowanie leku. Paracetamol to popularna substancja czynna, którą można znaleźć w wielu lekach przeciwbólowych. Jest stosowany w zwalczaniu bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, a także wykazuje działanie przeciwgorączkowe. Paracetamol w ciąży może być stosowany na:

  • bóle brzucha,

  • bóle głowy pochodzenia migrenowego i napięciowego,

  • bóle zęba,

  • bóle mięśniowe i kostno-stawowe,

  • bóle gardła,

  • nerwobóle,

  • gorączkę.

Przeziębienie w ciąży może zdarzyć się w każdej chwili. Najczęściej objawia się nieżytem nosa, gorączką i bólem gardła. Chcąc zmniejszyć dolegliwości, warto sięgnąć po środek, który działa wielokierunkowo. Może wydawać się to trudne, jednak istnieją substancje czynne, jak paracetamol, po które mogą sięgać kobiety w ciąży.

Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny?

Ciąża jest wyjątkowym okresem dla każdej kobiety, pełnym obaw i wielu niewiadomych. Warto jednak wiedzieć, jakie leki mogą być bezpiecznie stosowane w celu poradzenia sobie z częstymi dolegliwościami. Ból głowy w ciąży może zdarzyć się nawet kilka razy w ciągu 9 miesięcy. Niemal zawsze utrudnia on wykonywanie codziennych obowiązków i skupienie się, dlatego wiele kobiet chce poradzić sobie z nim jak najszybciej. Warto wiedzieć, jaki paracetamol w ciąży będzie najlepszy. Istnieje wiele leków dostępnych w aptekach, w różnych postaciach, takich jak tabletki, kapsułki, pastylki musujące czy saszetki z proszkiem, które można zastosować. Różnią się od siebie nie tylko formą, ale także producentem i dawką. 

Dla wielu kobiet stosowanie leków wiąże się z pewną obawą o zdrowie własne i nienarodzonego dziecka. Często przed użyciem konkretnego środka lub suplementu diety przyszła matka konsultuje się ze swoim lekarzem. Paracetamol w ciąży jest traktowany jako lek pierwszego wyboru, jednak jego dawka i częstotliwość stosowania u ciężarnych powinny być jak najniższe, przy zachowaniu skuteczności. Nie powinno się go używać w sposób ciągły, a jedynie doraźnie, aby zwalczyć uciążliwe objawy. Długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży jest możliwe, jednak jego dawkowanie powinno być ustalone bezpośrednio z lekarzem. Wiele badań wykazało, że substancja ta jest bezpieczna dla kobiety w ciąży i łożyska, jednak przed jego stosowaniem warto umówić się na konsultację ze specjalistą.

Dawkowanie paracetamolu w ciąży

Kobiety w ciąży często przyjmują wiele suplementów diety, a niektóre z nich leki niezbędne do zachowania ciągłości leczenia chorób przewlekłych. Nawet jednorazowe zastosowanie paracetamolu może wejść w interakcje z innymi lekami. To, ile paracetamolu można zażyć w ciąży, zależy od nasilenia bólu i jego rodzaju, dlatego tę kwestię warto skonsultować z lekarzem. Nie zaleca się, aby dobowa dawka dla ciężarnych wynosiła więcej niż 4 g tej substancji czynnej. Dostępne w aptekach tabletki zazwyczaj zawierają 500 mg paracetamolu, dlatego w ciągu 24 h można zażyć do 8 tabletek. Nie należy jednak przekraczać 1 g jako jednorazowej dawki. 

Co ile można brać paracetamol w ciąży?

Co ile można brać paracetamol w ciąży to pytanie, które nurtuje wiele kobiet. Odpowiednie dawkowanie pozwala szybko pozbyć się bólu bez ryzyka przedawkowania. Paracetamol w ciąży, zwłaszcza w 1 trymestrze, może być stosowany jedynie w sytuacjach awaryjnych, jak zabieg chirurgiczny, uraz czy nagły ból. Powinien być zażywany w niewielkich terapeutycznych dawkach, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. 

W sytuacji, kiedy objawy nie ustają, kolejnej dawki nie powinno się przyjmować wcześniej niż po 4 godzinach od poprzedniej. Długotrwałe leczenie nie jest wskazane bez konsultacji lekarskiej, dlatego należy skonsultować się ze specjalistą, jeśli objawy nie ustępują po upływie 3–5 dni. Warto pamiętać, co ile godzin jest stosowany paracetamol w ciąży, aby nie przekroczyć dozwolonej dawki. Chcąc wspomóc walkę z bólem, warto sięgnąć po inne, niefarmakologiczne metody, jak sen, odpoczynek czy picie rozgrzewających herbat w przypadku przeziębienia. Ból zęba w ciąży trudno zwalczyć domowymi sposobami, jednak można go złagodzić za pomocą zimnych okładów.

Skutki uboczne stosowania paracetamolu w ciąży

O tym, jak długo można brać paracetamol w ciąży, decyduje lekarz, w szczególności w przypadkach, kiedy ból ma charakter przewlekły. Pomimo że jest to bezpieczny lek, może powodować skutki uboczne. Są to głównie nudności, wymioty i ból brzucha, jednak zdarzają się one rzadko. Warto weryfikować ilość podanego leku, aby uniknąć przedawkowania. Skutkuje ono osłabieniem, wzmożoną potliwością, wysypką, sennością, nudnościami, wymiotami i bólem brzucha. 

Kobiety, które na co dzień biorą także inne leki, powinny uważać na interakcje z paracetamolem. Warto zweryfikować, czy stosowane środki nie zawierają tej samej substancji, ponieważ mogą one prowadzić do przedawkowania. Podczas przyjmowania innych leków warto zachować odstęp pomiędzy nimi, zazwyczaj ok. 2 godzin. W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który ustali najkorzystniejszy schemat dawkowania.

Źródła
  1. A.Z.Bauer i inni, Paracetamol use during pregnancy – a call for precautionary action, „Nature Reviews Endocrinology” 2021, 17(12), s. 757–766.
  2. J.C. McCrae i inni, Long-term adverse effects of paracetamol – a review, „British Journal of Clinical Pharmacology” 2018, 84(10), s. 2218–2230.
  3. J. Kleszczyński i inni, Leki w ratownictwie medycznym, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  4. K. Friese, Leki w ciąży i laktacji: przewodnik dla lekarzy i farmaceutów, tłum. Anna Kolbe-Panek, Wydawnictwo MedPharm Polska, Wrocław 2010.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.