account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Czy poród lotosowy jest bezpieczny?

Magdalena Drąg07.04.2024Aktualizacja: 07.04.2024

Poród lotosowy jest kontrowersyjnym tematem. Nie ma jednomyślności wśród położników co do jego bezpieczeństwa. Dyskusje trwają nad ryzykiem infekcji i innych powikłań związanych z pozostawieniem łożyska przy dziecku.


porod-lotosowy-krok-po-kroku-co-warto-wiedziec
Pixabay.com

Polecane

mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i leczenie bólu żołądka w ciąży
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest poród lotosowy?
  2. O co chodzi z łożyskiem?
  3. Dlaczego niektóre kobiety decydują się na poród lotosowy? 
  4. Czy lotosowo można rodzić tylko w domu?
  5. Jakie ryzyko niesie za sobą poród lotosowy?

Czym jest poród lotosowy?

Bez względu na to, w jakim zakątku globu się znajdujesz i jakie wyznajesz przekonania religijne, pragniesz, aby narodziny Twojego dziecka były bezpieczne, a maluszek urodził się zdrowy. Niektóre z nas ufają bardziej medycznym procedurom i czują się bezpiecznie w warunkach szpitalnych, podczas gdy inne wierzą w moc natury i kierują się aspektami duchowymi. Poród to wyjątkowy moment w życiu każdej przyszłej mamy, oczekiwania względem niego mogą być bardzo duże. Każda ciężarna decyduje sama o rodzaju porodu, jaki chce przeżyć. Niektóre panie decydują się na poród lotosowy.

Poród lotosowy to rodzaj porodu, w którym pępowina nie jest przecinana po narodzinach dziecka. Łożysko umieszcza się w misie z solą i olejkami eterycznymi, które mają za zadanie zniwelować nieprzyjemny zapach rozkładających się tkanek. Dopiero po kilku dniach łożysko wraz z pępowiną samo odpada od pępka noworodka. W tradycyjnym porodzie pępowina jest przecinana po urodzeniu dziecka, gdy przestaje tętnić, zanim urodzi się łożysko. Tym poród lotosowy różni się od porodu standardowego.

O co chodzi z łożyskiem?

Popłód to wszystko to, co powstaje w czasie ciąży, żeby mogła ona się prawidłowo rozwijać. Składa się z poniższych elementów:

  • Łożysko – to organ, który rozwija się w macicy w trakcie ciąży. Pełni bardzo ważną funkcję w dostarczaniu składników odżywczych i tlenu z organizmu matki do płodu. Bierze udział w usuwaniu produktów przemiany materii i dwutlenku węgla z organizmu płodu. Łożysko przytwierdza się do ściany macicy i jest połączone z płodem poprzez pępowinę. Po urodzeniu płodu łożysko również zostaje urodzone.

  • Pępowina – to elastyczny „kabel”, który łączy łożysko z płodem. W pępowinie znajdują się trzy naczynia: dwie tętnice pępowinowe, którymi krew płynie z płodu do łożyska, oraz jedna żyła pępowinowa, która transportuje krew z łożyska do płodu. 

  • Błony płodowe – to struktury, które otaczają i chronią płód w macicy. Są zbudowane z dwóch warstw: wewnętrznej, która wytwarza płyn owodniowy, oraz zewnętrznej, która jest przytwierdzona do jamy macicy.

Te trzy elementy – łożysko, pępowina i błony płodowe – zapewniają odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu płodu w trakcie ciąży. Pozwalają na dostarczanie składników odżywczych, tlenu i na eliminację odpadów metabolicznych.

Dlaczego niektóre kobiety decydują się na poród lotosowy? 

Decyzja o porodzie lotosowym wynika z przekonań rodziców, do których oczywiście mają pełne prawo. Niektórzy uważają, że pozostawienie pępka przy dziecku ma korzyści zdrowotne i emocjonalne, takie jak spokój noworodka i obecność korzystnych mikroorganizmów z łożyska. Czy rzeczywiście tak jest? Medycyna oparta na faktach nie popiera takiego postępowania, ponieważ opisywane przez rodziców korzyści są często niewymierne, a procedura ma swoje ewentualne powikłania.

Poród lotosowy to praktyka narodzin, która może mieć źródło w religijnych obrzędach hinduistycznych. W hinduizmie kwiat lotosu jest uważany za symbol świętości i miejsce narodzin bogów. Łożysko postrzega się jako organ, który utrzymuje życie płodu i stanowi połączenie między światem doczesnym a niebem, dlatego zasługuje na odpowiednią cześć.

Współczesny poród lotosowy, jaki znamy, wywodzi się od Claire Lotus Day, ciężarnej, która w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych zdecydowała się na nieprzecinanie pępowiny po narodzinach swojego dziecka. Zaobserwowała podczas wizyty w ZOO, że szympansica nie przerywa ciągłości pępowiny. Nie wiedziała jednak, że naczelne zjadają łożysko po porodzie i nie stanowi ono ryzyka infekcji właśnie dzięki temu, że nie jest pozostawiane na długo przy noworodku. Jej decyzja była inspiracją dla rozpowszechnienia tej praktyki. Warto zaznaczyć, że wciąż budzi ona kontrowersje w środowisku medycznym, a jej bezpieczeństwo i skutki nie są jeszcze w pełni zbadane.

Czy lotosowo można rodzić tylko w domu?

Wybór miejsca porodu zależy od ciężarnej. Może ona zdecydować się na poród domowy lub szpitalny bez względu na to, jaką decyzję o przecięciu pępowiny podejmie. Są kobiety, które marzą o porodzie domowym w asyście doświadczonej w takiej opiece położnej. Inne czują się bezpieczniej w szpitalu. Jeżeli na porodówce pacjentka nie zgodzi się na przecięcie sznura pępowinowego, nie zostanie on zaklemowany i przecięty. Jednak położne i lekarze powinni być o tym wcześniej poinformowani. To kontrowersyjna decyzja, ale oczywiście należąca do pacjentki.

Jakie ryzyko niesie za sobą poród lotosowy?

Większość organizacji medycznych nie zaleca tej praktyki z uwagi na brak wystarczających dowodów na jej bezpieczeństwo i korzyści. Jeśli kobieta zdecyduje się na poród lotosowy, zaleca się stałe monitorowanie stanu dziecka po narodzinach w celu wykrycia ewentualnych objawów infekcji. 

  • Pozostawienie pępowiny i łożyska przy noworodku może zwiększać ryzyko infekcji. Pępowina zawiera krew, która może ulec zakażeniu, a zakażenie to może szerzyć się na dziecko przez pępowinę.

  • Badania sugerują zwiększone ryzyko żółtaczki we krwi noworodka po porodzie lotosowym. Żółtaczka jest częstym powodem przedłużonej hospitalizacji noworodka.

  • Warto podkreślić brak potwierdzonych korzyści wynikających z porodów lotosowych. Nie istnieją dostateczne dowody naukowe potwierdzające, że taka praktyka przynosi jakiekolwiek korzyści dla noworodka.

  • Zachowanie odpowiedniej higieny podczas porodów lotosowych jest utrudnione, co może jeszcze bardziej zwiększać ryzyko infekcji u noworodka.

Decyzja o porodzie lotosowym powinna być starannie przemyślana po konsultacji z ginekologiem położnikiem lub położną, aby zrozumieć potencjalne korzyści i ryzyka związane z tym rodzajem porodu.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość konsultacji nie tylko z ginekologiem, ale również:

  • z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcia rentgenowskie; łącznie 121 rodzajów badań obrazowych;

  • dostęp do 152 badań laboratoryjnych;

  • możliwość wykonania 11 badań czynnościowych, np. EKG;

  • dostęp do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje od konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię; 

  • 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku;

  • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach;

  • szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
  3. A. Milanowski, T. Lissauer, W. Carroll, Pediatria Lissauer, Edra Urban & Partner, Warszawa 2019.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.