account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest przedgłowie u noworodka? Czy jest niebezpieczne? Leczenie

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Przedgłowie uznawane jest za rodzaj urazu okołoporodowego, ponieważ pojawia się w trakcie przechodzenia maluszka przez kanał rodny. Stanowi obrzęk tkanek miękkich głowy, ale nie powoduje większego niebezpieczeństwa dla zdrowia dziecka. Dowiedz się, jak wygląda i dlaczego powstaje przedgłowie u noworodka.


przedglowie-u-noworodka
Pixabay.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest przedgłowie?
  2. Jakie są czynniki ryzyka przedgłowia?
  3. Czym charakteryzuje się przedgłowie u noworodka?
  4. Jak się leczy przedgłowie u noworodka?
  5. A może to nie przedgłowie?
  6. Inne powszechne przyczyny obrzęku skóry głowy dziecka

Co to jest przedgłowie?

Główka noworodka w większości stanowi część przodującą podczas porodu drogami natury, dlatego narażona jest na różne urazy okołoporodowe – od niegroźnych i tymczasowych po takie wymagające długotrwałego leczenia i kompleksowej rehabilitacji. Jednym z urazów jest przedgłowie. Stanowi ono rodzaj obrzęku tkanek miękkich tej części główki dziecka, którą wychodzi ono na świat. Przedgłowie jest najczęściej spowodowane uciskiem naczyń krwionośnych przez kanał rodny w trakcie porodu. Ryzyko przedgłowia związanego z kompresją głowy dziecka można ograniczyć pewnymi technikami porodowymi, np. poprzez poród w wodzie, czyli w środowisku odciążającym i rozluźniającym.

Jakie są czynniki ryzyka przedgłowia?

Przedgłowie u noworodka powstaje w wyniku działania niekorzystnych czynników o charakterze mechanicznym, występujących w trakcie narodzin. Ze względu na to, że proces narodzin stanowi złożony mechanizm różnorodnych ruchów mięśni organizmu rodzącej mamy, ściskanie, kurcze, trakcje tkanek dna miednicy kobiety i obroty maluszka mogą sprzyjać silnym kompresjom głowy dziecka.

Na powstanie obrzęku głowy u dziecka może wpływać sam przebieg porodu. Przedłużająca się akcja porodowa i powstające podczas niej komplikacje ze strony organizmu kobiety również stwarzają ryzyko powstania przedgłowia. Ważne są zatem niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego i usprawniające przebieg porodu, np. ćwiczenia mięśni Kegla, które warto wykonywać w trakcie całej ciąży.

Przedgłowie nie jest jednak uwarunkowane wyłącznie kondycją fizyczną mamy i zdolnościami jej organizmu do wydania dziecka na świat. Istotne są również czynniki związane ze zdrowiem i dojrzałością organizmu malucha, w tym:

  • duża masa i rozmiary dziecka,

  • nieprawidłowe ustawienie się malucha do porodu,

  • mnoga ciąża.

Przedgłowie bywa spowodowane różnorodnymi zabiegami porodowymi, np. manewrami ręcznymi i położniczymi. Zdarza się, że obrzęk głowy u noworodka pojawia się w wyniku prowadzenia porodu kleszczowego. Wadę mogą także prowokować próżniociąg oraz inne działania. Niekiedy współistnieje ono z niedotlenieniem okołoporodowym czy pojawia się po zabiegu resuscytacji dziecka. Wówczas stanowi powikłanie poporodowe. Ryzykowny bywa również tzw. poród lotosowy.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość konsultacji nie tylko z ginekologiem, ale również:

  • z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

  • możliwość wykonania łącznie 121 rodzajów badań obrazowych;

  • dostęp do 152 badań laboratoryjnych;

  • możliwość wykonania 11 badań czynnościowych, np. EKG;

  • dostęp do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje od konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię; 

  • możliwość umówienia 4 wizyt domowych i 2 konsultacji z psychologiem lub psychiatrą w roku;

  • wykonania zabiegów rehabilitacyjnych po złamaniach i zwichnięciach;

  • szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej.

Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć dziecko aż do 7 roku zycia. Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Czym charakteryzuje się przedgłowie u noworodka?

Przedgłowie jest obrzękiem surowiczo-krwotocznym, nieograniczonym linią szwów czaszkowych. Oznacza to, że powstały wysięk z naczyń krwionośnych i limfatycznych do przestrzeni podskórnej na główce dziecka nie ma wyraźnie zaznaczonych granic. Opuchnięcie ma charakter raczej rozlany. Zwykle nie jest także duże, ale narasta szybko, bo wkrótce po urodzeniu. Zdarza się też, że przedgłowiu towarzyszy zasinienie powłok skórnych lub tzw. sinica wybroczynowa. Jest to związane z wysiękiem płynów podskórnych, większym niż powszechnie spotykany.

Choć ze względu na wygląd i okoliczności powstawania przedgłowia oraz na to, że uznawane jest ono za rodzaj urazu okołoporodowego, a nawet bywa powikłaniem poporodowym, możesz odczuwać pewien niepokój o zdrowie swojego maluszka. Przedgłowie jednak nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Co ważne, stan ten ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.

Jak się leczy przedgłowie u noworodka?

Zwykle nie prowadzi się specjalnego leczenia przedgłowia, gdyż obrzęk zanika samoistnie nawet w ciągu 2 dni. Postępowanie medyczne ze strony zespołu porodowego obejmuje jednak obserwację, a dodatkowo monitoring zwłaszcza pod kątem żółtaczki noworodków. Żółtaczka noworodków bywa pewnego rodzaju powikłaniem przedgłowia, gdyż obrzęk może sprzyjać nowej hiperbilirubinemii lub nasilać już trwającą, ponieważ bilirubina jest wchłaniania z powrotem do krążenia ogólnoustrojowego.

A może to nie przedgłowie?

Przedgłowie jest zjawiskiem powszechnie występującym u noworodków i do tego niegroźnym, podobnie jak ciemieniucha. Przedgłowie jednak wyglądem może przypominać także innego rodzaju stany, które mimo tego typu podobieństw różnią się przyczynami powstawania i rokowaniem. Ważne jest wówczas, aby przeprowadzić bardziej szczegółowe badania, m.in. dotyczące centralnego układu nerwowego dziecka pod kątem np. wad wrodzonych czy problemów związanych ze wcześniactwem lub natury metabolicznej.

Przedgłowie daje się ocenić za pomocą badania USG, które można wykonać zarówno po urodzeniu dziecka jak i w trakcie porodu, przezpochwowo. Cennych informacji dostarczają obserwowane granice obrzęku. Ścisłego monitorowania zwykle wymaga obrzęk przekraczający linie szwów czaszkowych. Poza tym klinicysta badający przedgłowie dziecka może przeprowadzić badanie fizykalne, czyli poprzez dotykanie i obserwowanie zachowania obrzęku.

O przedgłowiu mówimy wtedy, gdy masa obrzęku jest miękka, grząska i zmienna. Obrzęk twardy i wyraźnie ograniczony może wzbudzać podejrzenia i wymaga dalszej diagnostyki.

Inne powszechne przyczyny obrzęku skóry głowy dziecka

Wśród stanów przypominających przedgłowie wymienia się wiele urazów. Zalicza się do nich m.in.:

  • krwiak podokostnowy – wygląda jak przedgłowie, ale może występować obustronnie jak dwie odrębne masy i powstaje poprzez pęknięcie małych naczyń krwionośnych, znajdujących się poniżej okostnej, w wyniku porodów wspomaganych instrumentami lub przedłużonych (krwiak tego typu może utrzymać się nawet kilka tygodni),

  • krwiak podpajęczynówkowy – lokalizuje się poniżej rozcięgna czaszkowego, a obrzęk, jaki powoduje, rozprzestrzenia się nieregularnie, jest bardzo rozlany i także przekracza linię szwów, podobnie jak przedgłowie.

Jeśli przedgłowie zostanie zaobserwowane przez zespół porodowy, otrzymasz na ten temat niezbędne informacje. Położna zatroszczy się również o Twoją kondycję psychiczną, wspierając Cię w pierwszych dniach w opiece nad maluszkiem.

Źródła
  1. E. Burchardt-Kroll i in., Podstawy neonatologii, Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Poznań 2014.
  2. D.J. Davis, Neonatal subgaleal hemorrhage: diagnosis and management, „Canadian Medical Association Journal” 2001, nr 164.
  3. N. Ojumah i in., Neurological Neonatal Birth Injuries, „A Literature Review. Cureus” 2017, nr 12.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.