account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czy przepuklina żołądka zawsze wymaga leczenia chirurgicznego?

lek. Agnieszka Żędzian01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Przepuklina żołądka polega na przemieszczeniu się części żołądka do klatki piersiowej. Jest schorzeniem, z którym częściej zmagają się osoby otyłe, w podeszłym wieku i wykonujące ciężką pracę fizyczną. W przebiegu tej patologii górna część żołądka przedostaje się do klatki piersiowej, co prowadzi do wystąpienia przykrych objawów, takich jak zgaga i ból w klatce piersiowej. Dowiedz się, czym jest przepuklina żołądka i w jaki sposób można ją leczyć.


zwieracz-oddiego-czym-sie-charakteryzuje
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest przepuklina żołądka?
  2. Jakie są przyczyny przepukliny żołądka?
  3. Jakie są objawy przepukliny żołądka?
  4. Jak diagnozowana jest przepuklina żołądka?
  5. Jak leczyć przepuklinę żołądka?
  6. Jak zapobiegać wystąpieniu przepukliny żołądka?

Czym jest przepuklina żołądka?

Przepuklina żołądka (nie należy jej utożsamiać z przepukliną brzuszną) polega na tym, że część organu przedostaje się do klatki piersiowej. Jak to możliwe? W normalnym, niepatologicznym stanie jama klatki piersiowej jest oddzielona od jamy brzusznej przeponą (płaskim mięśniem wspomagającym wentylację płuc). Jest ona wyposażona w otwór, przez który przechodzi przełyk. Gdy część żołądka przesunie się przez ten otwór do klatki piersiowej – wówczas mowa jest właśnie o przepuklinie żołądka, czyli przepuklinie rozworu przełykowego.

Wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia:

  • przepuklina wślizgowa żołądka – dochodzi do przemieszczenia się części wpustowej żołądka (otworu górnego połączonego z przełykiem) do przestrzeni klatki piersiowej;

  • przepuklina okołoprzełykowa żołądka – dochodzi do przedostania się innego fragmentu żołądka do przestrzeni klatki piersiowej;

  • przepuklina mieszana – łączy cechy przepukliny wślizgowej i okołoprzełykowej.

Najczęstszą postacią patologii jest przepuklina wślizgowa. W tym stanie przełyk swobodnie przemieszcza się w rozworze przełykowym, co doprowadza do przemieszczenia się wpustu żołądka (a czasami także innej jego część) do klatki piersiowej. W takiej sytuacji pokarmy dostają się do przemieszczonego fragmentu żołądka, po ich połknięciu, ale utrudniony jest ich pasaż do dalszej części organu, co prowadzi do wystąpienia charakterystycznych objawów.

Jakie są przyczyny przepukliny żołądka?

Przepuklina żołądka może mieć różne przyczyny. Jednym z czynników ryzyka jest zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Otyłość oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów są czynnikami, które mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej i zwiększyć ryzyko wystąpienia przepukliny żołądka (podobnie jak mogą przyczynić się powstania przepukliny pępkowej).

Osłabienie mięśni przepony jest kolejną przyczyną tej patologii. Może to być spowodowane urazem, zabiegami chirurgicznymi, zabiegami wewnątrznaczyniowymi czy udarem mózgu. Osłabienie mięśni przepony może również wystąpić u osób starszych (wiek sprzyja też powstawaniu przepukliny udowej) i tych z wyniszczonym organizmem.

Jakie są objawy przepukliny żołądka?

Przepuklina żołądka wywołuje różne objawy, które czasami są ledwie zauważalne, a innym bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęstszych symptomów jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem, które może promieniować do gardła. Obok zgagi mogą wystąpić też:

  • ból w klatce piersiowej,

  • odbijanie,

  • trudności w przełykaniu,

  • uczucie pełności w nadbrzuszu,

  • nudności i wymioty,

  • suchy kaszel.

W niektórych przypadkach przepuklina żołądka może prowadzić do powikłań, takich jak niedrożność, zapalenie i wrzody przełyku, krwawienie, czy niedokrwienie żołądka. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować i rozpocząć leczenie schorzenia.

Obserwujesz u siebie uporczywą zgagę, odbijanie i ból za mostkiem, które mogą mieć związek z przepukliną żołądka? Zapewnij sobie wsparcie w diagnostyce i leczeniu! Możesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym gastroenterolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej, w tym gastroskopia,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • coroczny przegląd zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn (w pakiecie OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Jak diagnozowana jest przepuklina żołądka?

Aby zdiagnozować przepuklinę żołądka, lekarz może zlecić różne badania. Jednym z nich jest badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu cienkiego, elastycznego wziernika do przez jamę ustną do przewodu pokarmowego. Pozwala to na bezpośrednie obejrzenie wnętrza zarówno przełyku, jak i żołądka oraz wykrycie ewentualnej przepukliny.

Inne badania, które mogą być pomocne w diagnozie, to badanie rentgenowskie przełyku z podaniem kontrastu, które pozwala na uzyskanie obrazu przełyku i żołądka oraz wykrycie nieprawidłowości, oraz manometria przełyku, która mierzy ciśnienie w przełyku i pozwala ocenić jego funkcję.

Jak leczyć przepuklinę żołądka?

Leczenie przepukliny żołądka zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz objawów, jakie wywołuje. W przypadku łagodnych symptomów i niewielkiej wady często stosuje się wyłącznie leczenie farmakologiczne. Mowa tu o lekach, które zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego i mogą pomóc w łagodzeniu objawów zgagi oraz bólu w klatce piersiowej.

W przypadku bardziej zaawansowanej patologii, która powoduje poważne objawy, konieczna może się okazać operacja przepukliny żołądka. Leczenie chirurgiczne polega na sprowadzeniu żołądka do jamy brzusznej i wzmocnieniu rozworu przełykowego, aby zapobiec ponownemu przemieszczaniu się żołądka do klatki piersiowej.

Jak zapobiegać wystąpieniu przepukliny żołądka?

Choć nie ma sposobu na całkowite na pewne zapobieganie przepuklinie żołądka, istnieją pewne środki ostrożności, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka jej wystąpienia. Przede wszystkim warto dbać o utrzymanie prawidłowej wagi poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstania wady.

Źródła
  1. P. Eder, Praktyczne aspekty diagnostyki i leczenia choroby refluksowej przełyku, „Lekarz POZ” 2017, nr 5, s. 344–348.
  2. M. Waluga, Choroba refluksowa przełyku i jej leczenie w wybranych przypadkach, „Lekarz POZ” 2021, nr 3, s. 197–203.
  3. M. Miśkiewicza, K. Życińskad, T. Rusinowicz i in., Objawy choroby refluksowej przełyku (GERD) a przepuklina rozworu przełykowego przepony – częstość potwierdzeń endoskopowych, „Family Medicine & Primary Care Review” 2008, t. 10, nr 3, s. 531–534.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.