Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Przepuklina pachwinowa – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Olga Dąbska24.06.2023Aktualizacja: 24.06.2023

Przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującym rodzajem przepukliny brzusznej. Polega na wydostawaniu się narządów jamy brzusznej poza swoje fizjologiczne ułożenie przez szczeliny w okolicy pachwiny. Sprawdź, jakie czynniki sprzyjają powstaniu przepukliny pachwinowej. Dowiedz się, jak lekarz stawia rozpoznanie i na czym polega leczenie tej patologii.


przepuklina-pachwinowa-wyglad-diagnoza-leczenie
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest przepuklina pachwinowa?
  2. Przepuklina pachwinowa – przyczyny powstania
  3. Objawy przepukliny pachwinowej
  4. Rozpoznanie przepukliny pachwinowej
  5. Na czym polega leczenie przepukliny pachwinowej?

Co to jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa jest rodzajem przepukliny zewnętrznej, która uwypukla się poza obręb jamy brzusznej. Wrota przepukliny umiejscowione są w okolicy pachwiny. Częściej rozwija się ona po prawej stronie ciała. Specjaliści wyróżnili takie jej typy:

  • przepuklina pachwinowa skośna – zwana także boczną, położona jest bocznie względem naczyń nabrzusznych dolnych, przechodzi przez cały kanał pachwinowy,

  • przepuklina pachwinowa prosta – zwana także przyśrodkową, położona jest przyśrodkowo względem naczyń nabrzusznych dolnych, worek przepuklinowy przechodzi przez okolicę nazywaną trójkątem Hasselbacha,

  • przepuklina pachwinowa kombinowana – wrota przepuklinowe łączą cechy ww. typów.

Przepuklina pachwinowa – przyczyny powstania

Przepuklina pachwinowa może mieć charakter wrodzony, gdy powstała podczas rozwoju organizmu, lub też charakter nabyty – powstaje w trakcie całego życia, zazwyczaj jako konsekwencja wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Przepuklina pachwinowa częściej stwierdzana jest u mężczyzn niż u kobiet, co związane jest z odmiennością anatomiczną. U mężczyzn jądro zstępuje do moszny z jamy brzusznej przez kanał pachwinowy. Jeśli na etapie życia płodowego nie dojdzie do zrostu wyrostka otrzewnej, wzdłuż którego jądro wędruje w kanale pachwinowym, to powstaje wrodzona przepuklina pachwinowa. Patologia ta może dać o sobie znać dopiero w wieku dorosłym. To najczęstsza przyczyna przepuklin skośnych.

Z kolei czynnikami sprzyjającymi powstawaniu przepuklin pachwinowych prostych są przede wszystkim:

  • wzmożone parcie tłoczni brzusznej (przewlekły kaszel, zaparcia, dźwiganie ciężkich przedmiotów, przerost prostaty, palenie tytoniu, uraz zewnętrzny, nadmierna masa ciała),

  • zaburzenia w syntezie i proporcjach kolagenu, który jest budulcem tkanki łącznej i zapewnia trwałość powłokom ciała.

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej ze względu na zwiotczenie mięśni brzucha.

Objawy przepukliny pachwinowej

W początkowym etapie przepuklina w pachwinie zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości. Z czasem uwidocznić się może niewielkie, miękkie wybrzuszenie. Pacjent jest w stanie samodzielnie odprowadzać je z powrotem do środka. Z czasem jednak staje się to coraz trudniejsze. Pojawieniu się guzka lub zwiększeniu jego rozmiarów sprzyjają sytuacje powodujące wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. kichanie, dźwiganie, parcie. Wraz z rozwojem przepukliny pachwinowej towarzyszyć jej mogą takie objawy, jak uczucie ciężkości lub ucisku w pachwinie, dyskomfort, a nawet ból, który promieniuje w kierunku podbrzusza, odczuwanie pieczenia podczas uciskania, obrzęk lub zaczerwienienie chorej okolicy.

Szczególną sytuacją jest uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. To stan, w którym zawartość przepukliny ulega zakleszczeniu, co upośledza zarówno pasaż treści jelitowej, jak i ukrwienie narządu. Towarzyszą temu m.in.: silny ból w miejscu przepukliny, objawy ogólne związane z niedrożnością jelita (zatrzymanie stolca i gazów, ból brzucha, wzdęcie), leukocytoza, tachykardia. Uwięźnięcie przepukliny pachwinowej to stan zagrożenia życia, który wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.

Jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości, wezwij Pogotowie Ratunkowe, dzwoniąc na numer 112 lub 999.

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej opiera się głównie o badanie podmiotowe (wywiad lekarski) i przedmiotowym – badaniu palpacyjnym (dotykowym), podczas którego u pacjentów potwierdza się występowanie miękkiego guzka w obrębie pachwiny, warg sromowych większych lub moszny. Uzupełnieniem diagnostyki jest badanie obrazowe. Złotym standardem pozostaje ultrasonografia. W szczególnych przypadkach lekarz może wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. 

Na czym polega leczenie przepukliny pachwinowej?

Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie przepukliny pachwinowej jest operacja. Niemniej specjaliści z Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego podają, że niewielkie, niedające objawów przypadki przepukliny pachwinowej można pozostawić bez leczenia zabiegowego i poprzestać na ich obserwacji. Pacjent powinien regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne z uwagi na ryzyko powiększania się zmiany. Lekarz może zalecić mu noszenie specjalnego pasa, jednak bezoperacyjne leczenie przepukliny pachwinowej bez operacji należy do rzadkości. Pas powoduje odpowiednią kompresję, zapobiega przemieszczaniu się zawartości jamy brzusznej do worka przepuklinowego i utrzymuje narządy we właściwym miejscu.

Operacja przepukliny pachwinowej jest jedną z najczęściej wykonywanych na oddziałach chirurgii ogólnej. Wyróżnia się dwa główne typy operacji przepuklin pachwinowych – klasyczny z otwarciem powłok brzusznych i laparoskopowy z wykonaniem niewielkich nacięć. O tym, która z technik będzie odpowiednia w danym przypadku, decyduje chirurg na podstawie rozmiaru przepukliny. Pierwsze rozwiązanie polega na przecięciu powłok brzusznych, umieszczeniu wysuniętego fragmentu jelit na swoim miejscu. Zabieg ten może mieć charakter napięciowy – zszywa się powłoki brzuszne warstwowo – lub beznapięciowy – w powłoki brzuszne wszywa się specjalną siatkę z materiału syntetycznego, która ma zabezpieczać przed wznową przepukliny. 

Metoda laparoskopowa polega na wprowadzeniu przez pachwinę specjalnych przewodów, którymi z kolei wprowadza się narzędzia chirurgiczne i kamerę. Zabieg ten ma charakter beznapięciowy, czyli z użyciem siatki zabezpieczającej. W metodzie laparoskopowej istnieją trzy podstawowe dostępy operacyjne: przezotrzewnowy z ulokowaniem siatki wewnątrzotrzewnowo (IPOM), przezotrzewnowy z ulokowaniem siatki przedotrzewnowo (TAPP), całkowicie przedotrzewnowy (TEP). 

Okres rekonwalescencji po operacji przepukliny pachwinowej zależy od rozległości i rodzaju zabiegu – wynosi zazwyczaj kilka tygodni i jest krótszy w przypadku zabiegu laparoskopowego. W tym czasie pacjenci powinni przede wszystkim ograniczyć aktywność ruchową, długie przebywanie w pozycji siedzącej, zadbać o dietę, aby uniknąć zaparć.

Źródła
  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, t. I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999.
  2. J. Fibak, Chirurgia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  3. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
  4. S. Kozieł, M. Majewski, B. Pułtorak i wsp., Małoinwazyjne operacje przepuklin pachwinowych z dostępu otwartego, „Chirurgia Polska” 2014, t. 16, nr 1, s. 20–27.
  5. W. Noszczyk, Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.