account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

RDW CV – normy, znaczenie, interpretacja wyników

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

RDW-CV to parametr krwi, który, w połączeniu z innymi parametrami morfologii krwi, może wiele powiedzieć na temat stanu Twojego zdrowia. Wysokie wartości RDW-CV zazwyczaj wskazują na niedokrwistość z niedoboru żelaza czy nadmiar witamin z grupy B. Obniżona wartość parametru nie jest natomiast powodem do niepokoju. Interpretacja wyników – nawet jeśli znasz zakres referencyjny – zawsze powinna być dokonywana przez lekarza, który uwzględnia całą morfologię krwi. Dowiedz się, jakie są główne wskazania do badania tego elementu i co może być przyczyną nieprawidłowego wyniku.


rdw-cv-znaczenie-w-badaniach-krwi
Unsplash.com

Polecane

jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
donorstvo-krovi-khto-mozhe-zdavaty-krov
Zdrowie
1 min.
Хто, де, коли і як може здавати кров?
06.04.2022
pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
cytologia-jak-wyglada-badanie-kiedy-je-wykonac
Zdrowie
2 min.
Na czym polega cytologia? Kiedy należy wykonać badanie?
14.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest RDW CV?
 2. Znaczenie RDW-CV w badaniach krwi
 3. Wskazania do badanie RDW-CV
 4. Jak przebiega badanie RDW-CV?
 5. Normy RDW-CV
 6. Przyczyny wysokiego wyniku RDW-CV

Co to jest RDW CV?

RDW-CV, czyli red blood cell distribution width, coefficient of variation, co można przetłumaczyć dosłownie jako "rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów, współczynnik zmienności". Jest to więc wskaźnik, który określa zmienność rozmiarową erytrocytów w próbce krwi. Wartość RDW-CV jest obliczana na podstawie odchylenia standardowego i średniej objętości erytrocytów. Wynik wyrażany jest w procentach i informuje o różnicach w wielkości krwinek czerwonych. 

Przeciętnie ludzkie krwinki czerwone mają średnicę około 6 do 8 mikrometrów. Są to kluczowe komórki organizmu, które mają za zadanie transportować tlen z płuc do tkanek i dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Ich prawidłowa ilość i budowa są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. RDW-CV jest jednym z parametrów oznaczanych przy rutynowej morfologii krwi.

Znaczenie RDW-CV w badaniach krwi

RDW-CV odgrywa istotną rolę w diagnostyce wielu chorób związanych z czerwonymi krwinkami. Wysoki wynik może wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Zazwyczaj stoją za tym czynniki takie jak niedobór żelaza w diecie, choroby przewlekłe, utrata dużej ilości krwi podczas zabiegu operacyjnego lub zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Podwyższona wartość RDW-CV bywa także stwierdzana u osób po przetoczeniu krwi, suplementujących kwas foliowy lub witaminę B12.

Niski wynik RDW-CV nie stanowi zwykle powodu do niepokoju, świadczy bowiem o zbliżonej średnicy erytrocytów. Jeśli nie towarzyszą mu inne odchylenia, lekarz prawdopodobnie nie zaleci więc pogłębienia diagnostyki. 

Wskazania do badanie RDW-CV

Wskaźnik RDW-CV sprawdzisz podczas każdej rutynowej morfologii krwi. Warto robić to regularnie, aby szybko reagować na pierwsze objawy chorób związanych z niedokrwistością. Lekarz zleca to badanie, gdy podejrzewa niedokrwistość lub monitoruje jej leczenie. 

Parametr ten będzie brany pod uwagę również przy diagnozowaniu stanów zapalnych czy chorób wątroby.

Rutynową morfologię wykonuj raz do roku lub częściej, jeśli obserwujesz u siebie objawy takie jak:

 • przewlekłe zmęczenie;

 • bladość skóry;

 • obniżona tolerancja wysiłku fizycznego;

 • bóle i zawroty głowy;

 • osłabienie koncentracji;

 • nawracające infekcje;

 • brak apetytu;

 • uczucie zimna nawet w ciepłych pomieszczeniach;

 • krew w moczu lub kale.

Jak przebiega badanie RDW-CV?

Poziom RDW-CV sprawdza się podczas standardowego badania krwi. Próbkę pobiera się zazwyczaj z żyły łokciowej. Jeśli wraz ze wskaźnikiem RDW-CV badany będzie również poziom glukozy, do laboratorium trzeba przyjść na czczo. Przy omawianiu wyników poinformuj lekarza o chorobach przewlekłych, na które się leczysz i lekach przyjmowanych na stałe. Pobieranie krwi nie jest bolesne, jednak wiele osób określa je jako nieprzyjemne. 

 • Sprawdź też, jak powinno wyglądać pobieranie krwi u dzieci, aby maluch nie obawiał się kolejnej wizyty w laboratorium. 

Normy RDW-CV

Normy RDW-CV mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium i stosowanej metody pomiarowej. Przyjmuje się, że norma RDW-CV powinna wynosić od 11,5% do 14,5%. Pamiętaj, że interpretacja wyników zawsze powinna być dokonywana przez lekarza, który uwzględni również inne parametry morfologii krwi.

Możesz zapewnić sobie łatwy dostęp do badań i fachowej opieki lekarskiej dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Już od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami i e-konsultacji oraz wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a od 119 zł miesięcznie – do wizyt w gabinecie również u specjalistów (a liczba specjalizacji do wyboru rośnie do 29!). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość konsultacji z aż 39 specjalistami, wybierz pakiet OCHRONA GOLD, od 239 zł miesięcznie.

Bez względu na wybrany pakiet na wizytę u specjalisty będziesz czekać z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze, a do lekarza POZ możesz dostać się w ciągu 24 godzin.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, w ramach wybranego pakietu możesz zyskać również:

 • dostęp do nawet blisko 300 badań (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

 • możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku w wariancie dla kobiet i mężczyzn (pakiety OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD),

 • szczepienie przeciwko grypie sezonowej,

 • inne korzyści w zależności od pakietu, na który się zdecydujesz, np. 4 wizyty domowe w roku w pakiecie OCHRONA GOLD.

Przyczyny wysokiego wyniku RDW-CV

Wysoki wynik RDW-CV może być związany z różnymi czynnikami i chorobami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Niedobór żelaza może wynikać z niedostatecznego spożycia żelaza w diecie, trudności w jego wchłanianiu, krwotoków (np. z powodu miesiączki, chorób przewlekłych, owrzodzeń żołądka czy jelit), a także zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (np. w czasie ciąży lub intensywnego treningu). Inne choroby, które mogą prowadzić do wysokiego RDW-CV, to niedokrwistość hemolityczna, której przyczyną jest zwiększone niszczenie czerwonych krwinek, a także niektóre choroby genetyczne.

Warto dodać, że podwyższony wskaźnik RDW CV może wystąpić również w ciąży. Może to wynikać z suplementacją kwasu foliowego oraz witaminy B12, które są często zalecane przyszłym mamom w celu zapobiegania wadom rozwojowym płodu.

Źródła
 1. A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
 2. B. Solnica, Diagnostyka laboratoryjna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
 3. L. Lepori, Atlas niedokrwistości z niedoboru żelaza, Wydawnictwo DK Media, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.