account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zespół różyczki wrodzonej – jakie są jej objawy? Jak jej zapobiegać?

lek. Agnieszka Żędzian16.02.2024Aktualizacja: 17.02.2024

Różyczka jest jedną z tzw. chorób wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus różyczki, a infekcja objawia się gorączką, osłabieniem, powiększeniem węzłów chłonnych i drobnoplamistą wysypką. Różyczka najczęściej przebiega łagodnie, a jej symptomy ustępują samoistnie w ciągu 2 tygodni. Z wysokim ryzykiem wiąże się jednak zakażenie u kobiety spodziewającej się dziecka. Może ono nie tylko prowadzić do problemów z utrzymaniem ciąży, ale również do wystąpienia u dziecka zespołu różyczki wrodzonej. Jakie są objawy zespołu różyczki wrodzonej? Jak mu zapobiegać? Dowiedz się, jakie kroki powinnaś podjąć jeszcze przed ciążą, aby uchronić maleństwo przed powikłaniami zakażenia wirusem różyczki.


jak-rozpoznac-zakazenie-helicobacter-pylori
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest zespół różyczki wrodzonej?
  2. Jak objawia się zespół różyczki wrodzonej?
  3. Zakażenie wirusem różyczki w ciąży – jakie badania wykonać?
  4. Czy zespół różyczki wrodzonej można wyleczyć?
  5. Profilaktyka zespołu różyczki wrodzonej

Czym jest zespół różyczki wrodzonej?

Zespół różyczki wrodzonej jest zespołem wad powstałych w wyniku zakażenia wirusem różyczki w życiu płodowym. Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko różyczce wirus ten był częstą przyczyną łagodnych infekcji u dzieci, rzadziej u osób dorosłych. Różyczka, bo o niej mowa, przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Transmisja patogenu jest jednak możliwa również przez bezpośredni kontakt z moczem lub krwią osoby chorej, a także przez łożysko – od zakażonej matki do płodu w jej łonie. Objawy różyczki to przede wszystkim gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie oraz drobnoplamista wysypka na skórze.

Zakażenie wirusem różyczki u kobiety w ciąży może wiązać się nie tylko z zespołem różyczki wrodzonej, ale również z ryzykiem poronienia lub śmiercią dziecka w łonie matki.

Jak objawia się zespół różyczki wrodzonej?

Objawy zespołu różyczki wrodzonej mogą różnić się w zależności od tego, w którym tygodniu ciąży doszło do zakażenia. Największe ryzyko wystąpienia ciężkich wad dotyczy dzieci, u których infekcja miała początek na wczesnym etapie życia (przed 18 tygodniem ciąży). Wady wrodzone są stwierdzane:

  • u 85% dzieci matek zakażonych w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży,

  • u 50% dzieci matek zakażonych między 13 a 16 tygodniem ciąży.

Do objawów zespołu różyczki wrodzonej należą:

  • wrodzone wady serca,

  • niedosłuch odbiorczy,

  • uszkodzenie narządu wzroku, w tym zaćma wrodzona,

  • mikrocefalia (zbyt mała czaszka),

  • niepełnosprawność umysłowa,

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

  • zaburzenia zachowania,

  • wysypka,

  • niedokrwistość,

  • małopłytkowość,

  • niska masa urodzeniowa,

  • powiększenie wątroby lub śledziony.

Wady w obrębie narządu wzroku, słuchu i serca w zespole różyczki wrodzonej są niekiedy określane mianem triady Gregga.

W późniejszym wieku dość często dochodzi również do rozwoju chorób tarczycy i cukrzycy insulinozależnej.

Zakażenie wirusem różyczki w ciąży – jakie badania wykonać?

U każdej kobiety, u której wystąpiły objawy różyczki, należy wykonać badania serologiczne, a mianowicie poziom przeciwciał przeciwko różyczce w klasie IgG i IgM. O infekcji może świadczyć dodatni wynik przeciwciał IgM i zwiększenie miana przeciwciał IgG w badaniu kontrolnym (po 2–3 tygodniach od pierwszego badania). Zakażenie u płodu wymaga pobrania płynu owodniowego, krwi płodu lub fragmentu kosmówki. W uzyskanym materiale oznacza się ilość cząsteczek wirusa różyczki.

Jeżeli podejrzenie zespołu różyczki wrodzonej wysnuto już po urodzeniu dziecka, konieczne jest wykonanie badań na obecność wirusa w moczu, ślinie lub nosogardzieli noworodka.

Czy zespół różyczki wrodzonej można wyleczyć?

Naukowcy do dziś nie opracowali skutecznej metody leczenia zespołu różyczki wrodzonej. Według nich niewielkie korzyści może przynieść podawanie przyszłej mamie immunoglobuliny IgG w iniekcji (we wstrzyknięciu) domięśniowej. Ma ona na celu zmniejszenie ilości cząsteczek wirusa we krwi. W przypadku zakażenia matki przed 18 tygodniem ciąży przebieg choroby u płodu jest zwykle ciężki. W wielu krajach stanowi to wskazanie do terminacji ciąży (aborcji).

Dziecko z zespołem różyczki wrodzonej wymaga po urodzeniu zwykle opieki wielu specjalistów – okulisty, laryngologa, kardiologa, neurologa oraz pediatry.

Profilaktyka zespołu różyczki wrodzonej

Nie ma metody leczenia zespołu różyczki wrodzonej, można jej jednak zapobiegać. Każda kobieta planująca ciążę powinna wykonać badanie poziomu przeciwciał IgG przeciwko różyczce. Jeżeli wynik jest ujemny (miano przeciwciał jest niskie), konieczne jest przyjęcie szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce jeszcze przed zajściem w ciążę. To szczepionka żywa (zawierająca osłabione cząsteczki wirusa różyczki), dlatego jest przeciwwskazana do stosowania u kobiet spodziewających się dziecka.

Nie czekaj w kolejkach – skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie prezentowanego na Welbi i samodzielnie umawiaj wizyty u lekarzy specjalistów za pośrednictwem wygodnego systemu e-rejestracji lub w aplikacji mobilnej. Zapoznaj się z przygotowanymi pakietami, a szczególnie z OCHRONA GOLD, w ramach którego od 239 zł miesięcznie otrzymujesz nieograniczony dostęp do konsultacji lekarskich z 39 specjalistami (w tym z ginekologiem), lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych.

Co więcej, dzięki pakietowi od TU Zdrowie nie będziesz czekać w kolejkach – czas oczekiwania na wizytę u lekarza POZ to 1 dzień, a u specjalisty – maksymalnie 3 dni.

Ochroną ubezpieczeniową możesz objąć również dziecko do 7 roku życia – sprawdź, jacy specjaliści dziecięcy są dostępni w ramach wybranego pakietu.

Nie musisz też martwić się o dostępność usług – skorzystasz z nich w ponad 3500 placówkach zlokalizowanych w 650 miastach Polski. TU Zdrowie działa na rynku od 13 lat.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę otrzymasz na Welbi, to także m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania,

  • dostęp do badań laboratoryjnych, w tym stężenia przeciwciał przeciwko różyczce zarówno w klasie IgG, jak i IgM,

  • dostęp do badań obrazowych, w tym USG ciąży 2D i 3D,

  • profilaktyczny przegląd zdrowia raz w roku,

  • szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej,

  • 4 wizyty domowe w roku,

  • 2 konsultacje w roku z psychologiem lub psychiatrą,

  • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Sprawdź ofertę i wybierz pakiet dostosowany do Twoich potrzeb.

Źródła
  1. M. Leonor, M. Mendez, Rubella, „StatPearls” 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559040/.
  2. S. Shukla, N. Maraqa, Congenital Rubella, „StatPearls” 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507879/.
  3. A. Mawson, A. Croft, Rubella Virus Infection, the Congenital Rubella Syndrome, and the Link to Autism, „International Journal of Environmental Research and Public Health” 2019, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6801530/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.