Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Do jakiego lekarza udać się z rwą kulszową?

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Żędzian

28.02.2023

Aktualizacja: 28.02.2023

Leczenie rwy kulszowej bywa złożone i często angażuje nawet kilkoro różnych specjalistów. Osobą pierwszego kontaktu najczęściej jest lekarz rodzinny, zwłaszcza w ostrych stanach. Na przewlekłą postać choroby lub nawracające epizody rwy powinien pomóc na przykład neurolog.


rwa-kulszowa-do-jakiego-lekarza
unsplash.com

Polecane

gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
Spis treści
 1. Rwa kulszowa – do jakiego lekarza udać się najpierw?
 2. Co może zalecić lekarz rodzinny?
 3. Do jakiego lekarza udać się z rwą kulszową w ciąży?
 4. Konsultacja z neurologiem po postrzale
 5. Przewlekła i nawracająca rwa – do jakiego lekarza iść?

Rwa kulszowa – do jakiego lekarza udać się najpierw?

W ostrych stanach, czyli po tzw. postrzale, zwanym też lumbago, zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy epizod choroby, cennych wskazówek dotyczących leczenia powinien udzielić Ci lekarz rodzinny. Po pomoc możesz się zgłosić na e-wizytę, czyli odbyć konsultację lekarską online bez względu na porę dnia. Oczywiście zawsze warto udać się na osobistą wizytę do przychodni. Lekarz po ocenie sytuacji zaproponuje kilka rozwiązań.

Co może zalecić lekarz rodzinny?

Jednym z bezcennych metod leczenia ze strony podstawowej opieki zdrowotnej, jaką świadczy lekarz rodzinny, jest postępowanie zachowawcze, czyli takie, które pozwoli złagodzić dolegliwości bólowe i parestezje oraz zapobiec nawrotom rwy w przyszłości. Najważniejszy sposób stanowi odciążenie kręgosłupa poprzez ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek w odpowiedniej pozycji. Ulgę zwykle przynosi leżenie na boku w tzw. pozycji embrionalnej z poduszką pomiędzy kolanami. Poza tym kojące bywa leżenie na plecach z ugięciem nóg w kolanach lub podłożenie pod kolana poduszki czy zwiniętego w walec koca. Inną propozycją uwalniającą od dokuczliwych objawów bywa leżenie na brzuchu z podkulonymi nogami. Poza tym jako uzupełnienie leczenia lekarz rodzinny może zalecić farmakoterapię, np. w postaci doustnych tabletek przeciwbólowych lub rozluźniających mięśnie bądź maści do stosowania zewnętrznego.

Do jakiego lekarza udać się z rwą kulszową w ciąży?

Niekiedy zdarza się rwa kulszowa w ciąży. Do jakiego lekarza wówczas się udać? I w tej sytuacji lekarz rodzinny będzie pomocny, bo zaproponuje rozwiązania nieinwazyjne, czyli bezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. To również lekarz, do którego na bóle głowy warto się udać w tym stanie. Dolegliwości bywają szczególnie uciążliwe na początku ciąży, czyli w I trymestrze. Nierzadko mają one nawet charakter migrenowy. Nie wahaj się zgłosić problemu ginekologowi prowadzącemu ciążę. Może on stanowić niezależną stronę w udzielaniu porad na temat bólu głowy czy innych dolegliwości, w tym rwy kulszowej, ale przede wszystkim powinien wiedzieć, jak przebiega Twoja ciąża i jakie masz samopoczucie. 

Konsultacja z neurologiem po postrzale

Dla neurologa obraz kliniczny rwy kulszowej jest łatwy do rozpoznania nawet bez specjalnych badań pomocniczych. Mimo że choroba ta nie stanowi problemu diagnostycznego, każdego pacjenta neurolog traktuje indywidualnie, dopasowując odpowiednie metody leczenia do jego możliwości psychofizycznych i zaawansowania choroby. O pomoc możesz poprosić neurologa w ostrej fazie choroby, czyli po postrzale, czego najlepiej dokonać poprzez e-przychodnię ze względu na ominięcie czasochłonnych kolejek i wymagającego skierowania procesu rejestracji. Na tym etapie lekarz może zalecić podobne postępowanie zachowawcze co lekarz rodzinny, tzn. odpoczynek. Nie powinien on natomiast trwać dłużej niż 2–4 dni, zwłaszcza jeśli chodzi o bierne leżenie i czekanie na samoistne ustąpienie dolegliwości, ponieważ zachowanie codziennej aktywności, nawet na niskim poziomie, skraca ostry okres bólu, czyli sprzyja powrotowi do zdrowia. Neurolog może też zalecić doraźne leki łagodzące atak rwy. 

Przewlekła i nawracająca rwa – do jakiego lekarza iść?

Neurolog jest specjalistą, do którego najczęściej udają się pacjenci z problemem rwy kulszowej o charakterze przewlekłym. Na tym etapie mogą Ci zostać zaproponowane specjalne leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i wspierającym regenerację uszkodzeń włókien nerwu. Mogą być one podawane np. w formie zastrzyków domięśniowych bądź iniekcji punktów spustowych. Niektóre z nich są efektywne jedynie po zakończeniu leczenia przyczynowego, czyli polegającego na usunięciu czynnika uciskającego nerw.

W przypadku kiedy przyczyną jest tzw. dyskopatia, najczęściej niezbędne okazują się rehabilitacja ruchowa i zabiegi fizykalne. Mają one na celu repozycję struktur wypaczonych w przestrzeni międzykręgowej kręgosłupa dysku, czyli krążka międzykręgowego. Fizjoterapia bywa też cennym wsparciem doraźnym leczenia objawowego i zachowawczego.

Neurolog to lekarz, do którego można się zgłosić z neuropatią cukrzycową oraz z innymi objawami natury neurologicznej o charakterze obwodowym. W sytuacji, kiedy rwa kulszowa jest zbyt zaawansowana i dotychczasowe metody leczenia nie przynoszą wymiernych korzyści, może Ci zostać zaproponowana konsultacja z neurochirurgiem, który za pomocą operacji odbarczy uciśnięty nerw kulszowy.

Źródła
 1. C. Cunningham, Rwa kulszowa, PZWL, Warszawa 2007.
 2. W. Koszewski, Bóle kręgosłupa i ich leczenie, Termedia, Poznań 2012.
 3. W. Kozubski, Bólowe zespoły korzeniowe – szyjny i lędźwiowo-krzyżowy, PZWL, Warszawa 2016.
 4. W. Kozubski, Neurologia, PZWL, Warszawa 2016.
 5. P.R. Lewis, Neurologia Meritta, Urban & Partner, Wrocław 2012.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
jakie-jest-zastosowanie-ultradzwiekow-w-medycynie
Fitness
1 min.
Jakie jest zastosowanie ultradźwięków w medycynie?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.