account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sarkopenia – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Sarkopenia to choroba mięśni szkieletowych, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy mięśniowej, oraz siły i wydolności mięśni. Osoby cierpiące na to schorzenie znacznie szybciej się męczą i mają trudności z utrzymaniem równowagi. Choroba najczęściej dotyka seniorów, a jej rozwojowi sprzyja siedzący tryb życia. Sprawdź, jakie są przyczyny sarkopenii i jak wygląda leczenie.


sarkopenia-objawy-zapobieganie
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Sarkopenia – czym jest?
  2. Sarkopenia pierwotna i wtórna
  3. Jakie są objawy sarkopenii?
  4. Sarkopenia – przyczyny
  5. Sarkopenia – jak wygląda leczenie?
  6. Zapobieganie utracie masy mięśniowej u osób starszych
  7. Sarkopenia – do jakiego lekarza?

Sarkopenia – czym jest?

Sarkopenia jest schorzeniem, które prowadzi do utraty masy mięśniowej oraz osłabienia funkcji mięśni szkieletowych (np. zaburzenia napięcia mięśniowego). O tej chorobie pisano już w latach 70. ubiegłego stulecia, a w 1988 r. termin sarkopenia po raz pierwszy pojawił się w literaturze medycznej. Twórcą pierwszych opracowań na ten temat był Irwin Rosenberg, amerykański profesor medycyny specjalizujący się również w tematyce żywienia. Zauważono również związek między sarkopenią a wiekiem. Przypadłość ta – nie licząc rzadkich przypadków zachorowań u ludzi młodych – rozwija się wraz z wiekiem i dotyczy przede wszystkim seniorów po ukończeniu 60. roku życia. Od 2016 r. sarkopenia ma swoje miejsce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10-MC.

Sarkopenia pierwotna i wtórna

W literaturze medycznej spotkasz podział sarkopenii na dwa główne rodzaje: pierwotną i wtórną.

  1. Sarkopenia pierwotna występuje w przypadku utraty masy mięśniowej związaną jedynie z procesem starzenia się organizmu. Jest to naturalny proces, który występuje u większości osób w starszym wieku. 

  2. Sarkopenia wtórna natomiast jest stwierdzana, gdy – oprócz wieku – istnieją jeszcze inne czynniki, które przyczyniają się do utraty masy mięśniowej. Mogą to być m.in. spadek aktywności fizycznej, niedożywienie, cukrzyca, niewydolność serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz wiele innych schorzeń.

W przypadku sarkopenii wtórnej często występują również inne stany, które są mocno skorelowane z tym schorzeniem. Należą do nich m.in. kacheksja, zespół słabości, niedożywienie w wieku podeszłym oraz otyłość sarkopeniczna. Kacheksja to stan wyniszczenia organizmu spowodowany chorobą lub zażywaniem szkodliwych substancji; zespół słabości objawia się pogorszeniem funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz zmniejszeniem odporności na stres; niedożywienie w wieku podeszłym jest częstym zjawiskiem i może przyczyniać się do utraty masy mięśniowej; otyłość sarkopeniczna to stan, w którym mimo prawidłowej masy ciała występuje osłabienie mięśni.

Jakie są objawy sarkopenii?

Wśród głównych objawów sarkopenii występują:

  • Słabość mięśni – osoby z sarkopenią mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach, noszenie siatek czy wstawanie z krzesła;

  • Szybka męczliwość – nawet niewielki wysiłek fizyczny może powodować zmęczenie;

  • Utrata masy mięśniowej – Mięśnie stają się mniejsze, a zamiast nich bardziej widoczne stają się kości.

  • Trudności z utrzymaniem równowagi – zwiększone ryzyko wystąpienia zawrotów głowy i upadków;

  • Zmniejszona wydolność fizyczna – osoby z sarkopenią mają mniej siły i wytrzymałości.

  • Zobaczy także, czym jest przykurcz dupuytrena – jak wygląda diagnostyka i leczenie tej przypadłości. 

Sarkopenia – przyczyny

Głównym czynnikiem, który predysponuje do utraty masy mięśniowej jest wiek. Wraz z upływem lat organizm stopniowo traci zdolność do utrzymania masy mięśniowej, co prowadzi do rozwoju sarkopenii. Na rozwój schorzenia może wpływać również poziom aktywności fizycznej – u osób wysportowanych ryzyko jest znacznie mniejsze niż u ludzi, którzy nie zapewniają sobie regularnej dawki ruchu.

Do utraty masy mięśniowej i rozwoju sarkopenii mogą przyczyniać się również inne choroby. Należą do nich m.in. nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz inne schorzenia przewlekłe. W przypadku chorób nowotworowych, proces starzenia organizmu może prowadzić do utraty beztłuszczowej masy ciała i zastąpienia jej tkanką tłuszczową. Taki stan nazywany jest otyłością sarkopeniczną.

Do osłabienia mięśni prowadzi również niedożywienie, wyniszczenie organizmu spowodowane np. zażywaniem leków lub innych substancji, które mają negatywny wpływ na organizm.

Choroba może dotyczyć także osób młodych, choć dzieje się to dość rzadko. W ich przypadku przyczyną są choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroby autoimmunologiczne), niedożywienie, zażywanie niektórych leków (np. sterydów) czy też nadużywanie alkoholu i papierosów. Oprócz tego do wcześniejszego rozwoju sarkopenii mogą predysponować czynniki genetyczne. 

Sarkopenia – jak wygląda leczenie?

Sarkopenia nie jest na szczęście tak poważną chorobą jak rdzeniowy zanik mięśni, więc istnieje wiele sposobów, aby zahamować jej postęp. Leczenie sarkopenii polega głównie na przywracaniu funkcji tkanki mięśniowej. Jedną z najważniejszych metod jest regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza trening siłowy i oporowy. Ćwiczenia te pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić siłę oraz wytrzymałość organizmu. Ważne jest również odpowiednia dieta, bogata w białko, które buduje masę mięśniową oraz witaminy i minerały, które także są niezbędne do prawidłowego rozwoju mięśni.

Podobnie jak w przypadku terapii rozstępu mięśni prostych brzucha, ważne jest wypracowanie właściwych nawyków ruchowych. Największą rolę odgrywa tutaj regularne wykonywanie ćwiczeń oraz aktywność fizyczna, która jest traktowana jako konieczna rutyna prozdrowotna. 

W niektórych przypadkach – gdy utrata masy mięśniowej jest bardzo zaawansowana lub występują inne powikłania – może być konieczne zastosowanie farmakoterapii. Istnieją różne leki, które mogą pomóc w przywróceniu masy mięśniowej oraz poprawie funkcji mięśni szkieletowych. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek sarkopenii jest inny i o doborze najlepszych środków zaradczych zawsze powinien decydować lekarz. 

Zapobieganie utracie masy mięśniowej u osób starszych

Aby zapobiegać utracie masy mięśniowej u osób starszych, ważne są ćwiczenia siłowe i oporowe szczególnie. Pomagają one budować masę mięśniową i będą skuteczne tylko wtedy, gdy zostaną dostosowane do wieku. 

Ważnym elementem profilaktyki jest także unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, nadmierna konsumpcja alkoholu oraz niezdrowa dieta.

Sarkopenia – do jakiego lekarza?

W celu zapobiegania dalszej utracie masy mięśniowej i rozwojowi sarkopenii, warto skonsultować się z lekarzem. W pierwszej kolejności udaj się do internisty. W diagnozowaniu i leczeniu schorzenia pomogą również inni specjaliści, a wśród nich: geriatra, fizjoterapeuta, dietetyk.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie bez czekania w długich kolejkach, skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach wybranego pakietu już od 69 zł możesz zyskać dostęp do konsultacji u internisty i 14 innych specjalistów, a od 119 zł miesięcznie do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u internisty i aż 29 innych specjalistów. Co więcej, niezależnie od wybranego pakietu czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze.

Oprócz tego każdy z trzech pakietów do wyboru w ramach Polisy Zdrowie Welbi zawiera listę badań, które możesz wykonać bez ponoszenia dodatkowych kosztów, np. w pakiecie OCHRONA GOLD jest ich blisko 300, w tym rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy RTG oraz echo serca.

Źródła
  1. K. Pachołek, Sarkopenia u pacjentów geriatrycznych – epidemiologia, związek z zespołem słabości i niedożywieniem oraz sprawnością funkcjonalną, Wrocław 2020, https://bip.umw.edu.pl/attachments/download/7340 [dostęp 04.2024].
  2. J. Mazurek, Atlas anatomiczny, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak, 2019.
  3. A. Michajlik, Anatomia i fizjologia człowieka, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 1990.
  4. Z. Ignasiak, Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, 2008.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.