Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Schizofrenia – jakie objawy towarzyszą tej chorobie?

Olga Dąbska

23.02.2023

Aktualizacja: 23.02.2023

Schizofrenia to choroba psychiczna zaliczana do grupy psychoz. Typowe są dla niej różne objawy psychiczne i somatyczne. Co więcej, chory na schizofrenię należy do grupy zwiększonego ryzyka rozwoju innych zaburzeń psychicznych. Sprawdź, jakie są objawy schizofrenii i co oznacza podział na pozytywne i negatywne objawy.


schizofrenia-objawy-poczatkowe-somatyczne
unsplash.com

Polecane

osobowosc-anankastyczna-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym charakteryzuje się osobowość anankastyczna?
19.05.2021
leki-czym-sa-jakie-sa-rodzaje-jak-je-pokonac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęki - czym są? Jakie są rodzaje? Jak je pokonać?
30.07.2021
leki-nocne-u-dzieci-u-doroslych-jak-sobie-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęki nocne - u dzieci, u dorosłych. Jak sobie radzić?
31.10.2021
dziwne-fobie-ktore-sa-najdziwniejsze-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Dziwne fobie - które są najdziwniejsze? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
Spis treści
 1. Co to jest schizofrenia i jakie są jej objawy?
 2. Schizofrenia – objawy początkowe
 3. Schizofrenia – jak rozpoznać objawy?
 4. Nie tylko objawy fizyczne i psychiczne 

Co to jest schizofrenia i jakie są jej objawy?

Schizofrenia to choroba psychiczna, dla której typowe jest nieadekwatne postrzeganie, odbiór, ocena, przeżywanie rzeczywistości. Schizofrenicy mogą mieć zaburzoną zdolność do krytycznej, realistycznej oceny relacji z innymi, własnej osoby, otoczenia.Schizofrenia to zaburzenie zaliczane do grupy psychoz. Pierwsze objawy schizofrenii dają o sobie znać zazwyczaj we wczesnej dorosłości – między 18. a 35. rokiem życia. Objawy schizofrenii u mężczyzn pojawiają się wcześniej niż u kobiet. Schizofrenia u dzieci należy do rzadkości. W rozwoju schizofrenii mogą brać udział czynniki genetyczne – obciążenie dziedziczne, procesy socjologiczne i neurobiologiczne, wczesne warunki środowiskowe. Należy podkreślić, że osobowość schizotypowa zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychotycznych. 

Schizofrenia ma fazowy przebieg, który prezentuje się następująco:

 • faza przedchorobowa – typowe są dla niej zaburzenia rozwoju psychomotorycznego oraz objawy neurologiczne,

 • faza prodromalna – towarzyszą jej niespecyficzne i specyficzne objawy prodromalne (m.in.: zaburzenia uwagi, lęk, podejrzliwość, zmniejszenie napędu psychoruchowego i motywacji do działania, drażliwość, zaburzenia snu, obniżony nastrój, upośledzenie w odgrywaniu ról), zaburzenia funkcjonowania,

 • pierwszy epizod – obserwuje się objawy psychopatologiczne,

 • remisja – następuje zmniejszenie lub ustąpienie objawów choroby,

 • kolejne epizody – nawrót objawów psychopatologicznych, zmiany funkcjonowania.

Schizofrenia – objawy początkowe

Pierwsze objawy schizofrenii są różne, początek choroby może bowiem przybrać rozmaity charakter. Schizofrenia rozpoczyna się nagle lub rozwija się skrycie przez miesiące. W przypadku gdy schizofrenia ma nagły początek, od razu u chorego zaobserwować można nagłą zmianę w sposobie zachowywania, zaburzenia myślenia, błędne postrzeganie zdarzeń, urojenia (zazwyczaj prześladowcze) czy halucynacje (głównie słuchowe). Początkowe objawy schizofrenii stanowią również: gwałtowne zachowania, napady lękowe, dziwaczność zachowania, rozkojarzenie, zachowanie autoagresywne – samookaleczenia, a nawet próby samobójcze.

W przypadku powolnego początku choroby zachowanie chorego z pozoru nie ulega zmianie – pracuje, utrzymuje relacje towarzyskie itd. Niemniej czuje, jakby nie był z tym wszystkim związany i pochodził z „innego świata”. Zaobserwować można u niego wybuchy śmiechu, nadmierną pobożność, porzucenie dawnych zainteresowań, szukanie samotności, obniżenie krytycyzmu, zaburzenia pamięci, nieadekwatność afektu, spłycenie i zubożenie emocji. Taki stan może utrzymywać się miesiącami i dopiero kiedy chory poczuje się lepiej, otoczenie zaczyna podejrzewać, że zmiana zachowania ma podłoże chorobowe.

Badacze wyróżniają dodatkowo schizofrenię o nerwicowym początku choroby, tzw. pseudonerwicową. Pierwsze objawy schizofrenii stanowią objawy hipochondryczne, histeryczne, anankastyczne czy neurasteniczne. Z czasem pojawia się poczucie inności i obcości, dziwaczność zachowania, odczuwanie wewnętrznej pustki. Istnieją również postacie schizofrenii, w których wybuch choroby poprzedza trwająca kilka tygodni, a nawet miesięcy, zmiana zachowania. To tzw. paragnomen, czyli zachowanie wbrew oczekiwaniu, którego nie sposób wyjaśnić, a zwiastuje rozwój schizofrenii.

Schizofrenia – jak rozpoznać objawy?

Chorobie towarzyszy szereg objawów, które podzielone zostały na:

 • pozytywne objawy schizofrenii:

  • urojenia – fałszywe przekonania – mimo że nie istnieją w obiektywnej rzeczywistości, opierają się wszelkiej argumentacji i utrzymują się, nawet gdy istnieją dowody na ich obalenie. Wymienia się takie ich rodzaje: wielkościowe, prześladowcze, ksobne (odniesienia), oddziaływania, hipochondryczne,

  • halucynacje, inaczej omamy – spostrzeżenia, których doświadcza chory, a których w rzeczywistości nie ma. Mogą być to omamy wzrokowe, słuchowe, somatyczne,

 • negatywne objawy schizofrenii – ograniczenie normalnych zachowań, wycofanie, spadek aktywności, otępienie, zaniedbanie higieny, zaburzenia mowy (np. mowa niewyraźna, niezrozumiała, przeskakiwanie z tematu na temat, utrata wątku, tworzenie neologizmów – nowych wyrażeń, wypowiadanie się pojedynczymi słowami o ubogiej treści), zaburzenia nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych (np. osłabienie ogólnej inteligencji, wybiórcze upośledzenia niektórych elementów uwagi, pamięci, funkcji wzrokowo-przestrzennych), abulia (tj. uczucie bezczynności, powstałe w wyniku ograniczonej zdolności do planowania i podejmowania zamierzonych działań lub jej braku), aspontaniczność (spadek/utrata spontaniczności), anhedonia (zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności lub jej brak), awolicja (brak lub ograniczenie własnej woli), spowolnienie ruchowe, mniejsza dbałość o siebie.

Nie tylko objawy fizyczne i psychiczne 

Poza wymienionymi wyżej pozytywnymi i negatywnymi objawami schizofrenii należy zwrócić uwagę na zwiększone ryzyko u chorych rozwoju innych zaburzeń zdrowia psychicznego, np.: depresji, zaburzeń lękowych, uzależnień od substancji psychoaktywnych. Wysokie jest ryzyko problemów społecznych – typu bezrobocie, bezdomność, problemy finansowe, ubóstwo. Z powodu towarzyszących chorobie dolegliwości fizycznych i zaniedbania spada oczekiwana długość życia chorych na schizofrenię (średnio o 10–12 lat). Sytuacja jest tym gorsza, kiedy chory nie otrzymuje należytej pomocy. Sprawdź, czym grozi nieleczona schizofrenia.

Źródła
 1. A.D. Cameron, Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
 2. E. Kaniewska-Mackiewicz, Codzienne wyzwania osób z rozpoznaniem schizofrenii, „Zeszyty Naukowe WSG. Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo” 2022, t. 40, nr 7, s. 277–304.
 3. B.K. Puri, I.H. Treasaden, Psychiatria. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014. 
 4. A. Reber, Słownik psychologii, Wydawnictwo Scholar, Warszawa 2002.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nieprzespana-noc-jak-szybko-odzyskac-sily
Zdrowie psychiczne
3 min.
Nieprzespana noc - jak szybko odzyskać siły?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.