account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – rodzaje, działanie, skuteczność

Olga Dąbskalek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe składają się z dwóch hormonów płciowych – estrogenu i syntetycznego progesteronu. Ich działanie polega na hamowaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy. Dowiedz się, jakie są rodzaje tabletek dwuskładnikowych, co wpływa na ich skuteczność i jakie korzyści wynikają z ich stosowania.


tabletki-antykoncepcyjne-dwuskladnikowe
pexels

Polecane

temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?
  2. Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych?
  3. Jak działają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?
  4. Co może zmniejszać skuteczność tabletek dwuskładnikowych?
  5. Antykoncepcja dwuskładnikowa – korzyści ze stosowania
  6. Kto nie powinien stosować pigułek dwuskładnikowych? 
  7. Zmiana tabletek jednoskładnikowych na dwuskładnikowe

Co to jest dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?

Istnieje wiele sposobów antykoncepcji, jednakże tabletki hormonalne cieszą się spośród nich największą popularnością i efektywnością działania. Na rynku farmaceutycznym dostępne są tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, które – jak sama nazwa wskazuje – różnią się liczbą zawartych w nich składników hormonalnych. Przyjrzyjmy się bliżej tzw. kombinowanym tabletkom antykoncepcyjnym, czyli mającym dwa hormony.

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna opiera swoje działanie na estrogenie i progestagenie. Środki te przyjmowane są w systemie trzytygodniowym. Oznacza to, że przez 21 dni zażywa się tabletki z hormonami, po czym następuje tygodniowa przerwa. W przerwie występuje krwawienie z odstawienia, które określa się cichą miesiączką. Coraz częściej jednak oferowane są tabletki zawierające w blistrze 7 tabletek placebo, które przyjmuje się podczas przerwy, aby wyrobić w sobie nawyk regularnego stosowania pigułek. Upewnij się, jak należy brać tabletki antykoncepcyjne.

Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych?

Tabletki hormonalne dwuskładnikowe dostępne są w różnych wariantach. Przede wszystkim mogą się różnić zawartymi w nich hormonami (wśród progestagenów wymienia się m.in.: lewonorgestrel, gestoden, norelgestromin, dezogestrel, drospirenon). W tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych znajduje się różne stężenie składników hormonalnych, które mogą być też w różny sposób uwalniane. Na tej podstawie wyróżniamy:

  • środki o stałej proporcji obu składników – system jednofazowy,

  • środki zmieniające stężenie dwa razy w cyklu – system dwufazowy,

  • środki zmieniające stężenie trzy razy w cyklu – system trójfazowy, naśladujący najbardziej ze wszystkich cykl miesiączkowy.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?

Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest złożony. Ich zażywanie powoduje zahamowanie owulacji. Nie dochodzi do jajeczkowania, czyli do produkowania komórki jajowej. Dodatkowo zmienia się śluz szyjkowy. Staje się on gęstszy i utrudnia poruszanie się męskim komórkom rozrodczym. Błona śluzowa macicy robi się cieńsza. Poprzez takie działania pigułki dwuskładnikowe mają bardzo wysoką skuteczność – wskaźnik Perla wynosi 0,3%.

Aby nie doszło do zapłodnienia, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i unikanie sytuacji, które mogą obniżyć skuteczność pigułek. Szczególnie ryzykowne okazuje się pominięcie tabletki antykoncepcyjnej. Bardzo ważne jest, aby przerwa między następującymi po sobie blistrami nie przekraczała 7 dni. W innym wypadku może rozpocząć się owulacja, co grozi nieplanowaną ciążą. Dlatego na początkowym etapie stosowania tabletek dwuskładnikowych i kiedy pominie się ich przyjęcie, wskazane jest użycie podczas stosunku dodatkowego zabezpieczenia.

Co może zmniejszać skuteczność tabletek dwuskładnikowych?

Na skuteczność środków dwuskładnikowych poza regularnością stosowania wpływ mają takie czynniki, jak:

  • wymioty do 2 godzin po przyjęciu tabletki,

  • antybiotykoterapia niszcząca florę bakteryjną jelit, co rzutuje na metabolizowanie tabletek,

  • leki przeciwdrgawkowe (np. prymidon, topiramat, barbiturany, fenytoina),

  • leki przeciwgruźlicze (np. ryfampicyna),

  • leki przeciwbólowe (np. paracetamol, klotrimazol),

  • środki zawierające ziele dziurawca.

Antykoncepcja dwuskładnikowa – korzyści ze stosowania

Antykoncepcja dwuskładnikowa poza wysoką skutecznością w zapobieganiu nieplanowanej ciąży wiąże się też z innymi korzyściami ze stosowania. Wśród dodatkowych zalet tej metody wymienia się m.in.:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka trzonu macicy i jajnika,

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia mięśniaków macicy i torbieli jajników,

  • poprawę kondycji włosów i skóry poprzez ograniczenie działania testosteronu, sprzyjającego trądzikowi czy przetłuszczaniu się włosów,

  • brak miesiączki – krwawienia z odstawienia są z reguły delikatne, krótkie i nie towarzyszą im uciążliwe dolegliwości jak przy naturalnym okresie.

Należy jednak pamiętać, że omawiane środki jak każdy lek mogą powodować działania niepożądane. Do objawów ubocznych należą m.in.: nudności, bóle głowy, obniżenie nastroju, zatrzymanie wody w organizmie, plamienia, spadek libido. Jeżeli niekorzystne skutki już się pojawią, to najczęściej na początku zażywania leków, kiedy organizm nie jest do nich jeszcze przystosowany.

Kto nie powinien stosować pigułek dwuskładnikowych? 

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nie są wskazane dla kobiet karmiących piersią z uwagi na możliwość przenikania estrogenu do pokarmu i zaburzania produkcji mleka. Środków tych nie powinny stosować m.in. kobiety zmagające się z nowotworem jajnika, piersi, odbytu, z chorobami serca, otyłością, chorobami krążenia, przewlekłymi migrenami, niewydolnością wątroby, z przebytą lub czynną zakrzepicą.

Zmiana tabletek jednoskładnikowych na dwuskładnikowe

O zmianie tabletek jednoskładnikowych na dwuskładnikowe powinien zadecydować lekarz, biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości pacjentki. Zmiana środka antykoncepcyjnego może nastąpić w dowolnym dniu, również bezpośrednio po zaprzestaniu stosowania tabletek jednoskładnikowych. Ważne, aby leków nie stosować jednocześnie. Można też rozpocząć przyjmowanie nowych tabletek pierwszego dnia krwawienia. Po zmianie wskazane jest korzystanie przez 7 dni z dodatkowej antykoncepcji – prezerwatywy.

Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne i chcesz mieć łatwy dostęp do ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach miesięcznej składki możesz otrzymać dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz innych usług medycznych, zależnie od konkretnego pakietu.

Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:

  • skorzystania z konsultacji z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania,

  • wykonania diagnostyki czynnościowej, obrazowej (np. USG ginekologicznego, piersi), laboratoryjnej (np. prób wątrobowych, układu krzepnięcia, beta-hCG),

  • skorzystania z corocznych badań profilaktycznych – w wersji dla kobiet obejmują one konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię.

Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Źródła
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II.
  2. Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży, „Ginekologia Polska” 2007, nr 78, s. 834–841.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.