account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Tanatofobia – wpływ na funkcjonowanie człowieka

Paulina Cywka17.02.2023Aktualizacja: 17.02.2023

Śmierć to naturalne zjawisko, które budzi smutek, złość i gniew. Nierzadko staje się również źródłem wielu różnych obaw. Paniczny lęk przed umieraniem i cierpieniem nosi nazwę tanatofobii. Czym dokładnie objawia się ten stan? Jakie niesie za sobą konsekwencje? Co zrobić, by poradzić sobie z tym zaburzeniem i odzyskać radość życia? Sprawdź.


tanatofobia-co-jest-objawy-jak-sobie-radzic
unsplash.com

Polecane

nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
ziola-na-nerwice-jakie-sa-najskuteczniejsze
Zdrowie psychiczne
2 min.
Zioła na nerwicę - jakie są najskuteczniejsze?
30.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest tanatofobia?
  2. Co leży u podłoża tanatofobi?
  3. Główne objawy tanatofobii
  4. Jak funkcjonuje osoba z tanatofobią w życiu codziennym?
  5. Jak radzić sobie z tanatofobią?
  6. Tanatofobia a inne zaburzenia 

Czym jest tanatofobia?

Tanatofobia to jeden z rodzajów zaburzeń lękowych. Osobom, które zmagają się z tą jednostką chorobową, towarzyszy paniczna obawa przed śmiercią. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przywołana fobia ma bardzo często wymiar kulturowy. Dotyka nie tylko pojedynczych jednostek, ale również całych społeczności. Dzieje się tak niezależnie od wyznawanej przez daną zbiorowość religii.

Co leży u podłoża tanatofobi?

Można domniemywać, że u podłoża tanatofobii leży między innymi niewiedza. Człowiek nie ma pojęcia, co dzieje się z nim po śmierci i jak tak naprawdę wygląda proces umierania, a to, co nieznane i niewiadome, zwykle budzi lęk. Obawy mogą pojawiać się zarówno u osób wierzących w życie wieczne, jak i ateistów. Tanatofobia nierzadko wiąże się także z lękiem przed cierpieniem – fizycznym i psychicznym – które bardzo często poprzedza moment śmierci. Ludzie doświadczający wspomnianych zaburzeń nie chcą rozstawać się z rodziną i przyjaciółmi. Mają poczucie, że bliscy nie poradzą sobie po ich odejściu. 

Główne objawy tanatofobii

Należy zauważyć, że nie tylko rozmowy o śmierci mogą wywoływać tanatofobię. Często źródłem panicznego lęku staje się już sam widok zakładu pogrzebowego czy cmentarza, a nawet obejrzenie programu telewizyjnego poruszającego problematykę umierania, zabijania, balsamowania zwłok itp. Chory zmuszony do kontaktu z bodźcami tego typu reaguje w sposób charakterystyczny dla tak zwanego „trybu ucieczki”. Do najważniejszych objawów tanatofobii można zaliczyć:

  • przyspieszone bicie serca,

  • nadmierne pocenie się,

  • duszności,

  • drżenie kończyn,

  • bóle brzucha i problemy gastryczne (wymioty, biegunki itp.),

  • uczucie suchości w ustach,

  • zawroty głowy.

Osoby doświadczające panicznego lęku przed śmiercią za wszelką cenę dążą do tego, by oddalić od siebie temat umierania. Unikają tej problematyki w rozmowach z bliskimi. Nie uczestniczą w ceremoniach pogrzebowych. Starają się niejako wymazać śmierć ze swojego życia i sprawić, by przestała istnieć.

Jak funkcjonuje osoba z tanatofobią w życiu codziennym?

Obsesyjne unikanie tematu śmierci często prowadzi do ukształtowania wielu różnych dziwnych zachowań i postaw. Osoba zmagająca się z tanatofobią może zacząć propagować ideę eutanazji rozumianej jako „prawo do dobrej śmierci” na własnych warunkach albo wręcz przeciwnie – dążyć do przedłużania życia za wszelką cenę. Dotyczy to zwłaszcza nieuleczalnie chorych, którym tradycyjna medycyna nie jest już w stanie w żaden sposób pomóc. 

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię – unikanie tematu śmierci wcale nie musi oznaczać, że osoba dotknięta tanatofobią przestaje myśleć o umieraniu. Niejednokrotnie dzieje się coś wręcz przeciwnego – jednostka nie może uwolnić się od rozważania na temat odchodzenia i związanego z nim cierpienia. Te natrętne refleksje nie pozwalają jej normalnie funkcjonować i wykonywać codziennych czynności. Każda, nawet niezbyt groźna choroba jest – w mniemaniu chorego – zwiastunem rychłej śmierci. 

Jak radzić sobie z tanatofobią?

Samodzielne poradzenie sobie z fobią często nie jest możliwe. Dlatego osoby, które chcą walczyć z panicznym lękiem przed śmiercią, powinny poszukać pomocy u specjalistów. Mowa tu przede wszystkim o psychoterapeutach, którzy pracują w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Dzięki ich profesjonalnemu wsparciu pacjenci mogą zmienić myślenie dotyczące śmierci, cierpienia i umierania, a w konsekwencji lepiej funkcjonować w życiu codziennym. Trzeba jednak pamiętać, że terapia zaburzeń lękowych to długotrwały proces. Kilka sesji może nie wystarczyć, by uporać się z przykrymi emocjami. Jedna kwestia nie ulega jednak wątpliwości – im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie działanie, tym lepiej. Wizyta u psychoterapeuty może się okazać bardzo skuteczna nie tylko w leczeniu tanatofobi, ale również innych rodzajów lęków, na przykład pediofobii czy kancerofobii.

Tanatofobia a inne zaburzenia 

Tanatofobia nierzadko łączy się z kancerofobią, czyli lękiem przed zachorowaniem na raka. Bardzo często pozostaje też w silnym związku z depresją, czyli ogólnym obniżeniem nastroju. Jednostka doświadczająca wspomnianych zaburzeń rezygnuje z podejmowania zwyczajowych aktywności. Rzadko wychodzi z domu. Unika kontaktów towarzyskich. Towarzyszy jej poczucie dojmującej pustki, bezradności oraz beznadziejności życia.

Źródła
  1. K. Adamczyk i in., Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie, „Varia Medica” 2018, t. 2, nr 5, s. 423–429.
  2. E. Banaszak, Towarzyszenie człowiekowi w obliczu śmierci. Aspekty moralne, „Roczniki Teologiczne” 2021, t. LXVIII, zeszyt 3, s. 127–141.
  3. I. Filipczak-Bryniarska, J. Wordliczek, Lekarz wobec bólu i cierpienia człowieka, „Anestezjologia i Ratownictwo” 2008, nr 2, s. 101–108.
  4. D. Krok, W poszukiwaniu znaczenia choroby nowotworowej, Uniwersytet Opolski, Opole 2017, s. 173.
  5. S. Murawiec, Rozpoznawanie i leczenie depresji w praktyce lekarza POZ – aspekty praktyczne, „Lekarz POZ” 2017, vol. 3, nr 5, s. 338–343.
  6. A. Nitka-Siemińska, Zaburzenia lękowe – charakterystyka i zasady leczenia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 1, s. 37–43.
  7. E. Trypka, Przywrócić radość życia. Jak skutecznie radzić sobie z depresją i zaburzeniami psychicznymi w wieku senioralnym, OTO Agencja Reklamowa Kulczyk & Pacześniak s.j., Wrocław 2010, s. 56–60.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.