Kiedy i jak stosować temblak dla dzieci?
Temblak pełni funkcję stabilizatora i odciąża rękę, dzięki czemu uszkodzenia pourazowe sprawniej się goją. Może być zakładany na gips lub bezpośrednio, ale należy to robić w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak odpowiednio założyć temblak dla dzieci i kiedy najlepiej go używać!
Czym jest temblak?
Temblak jest rodzajem wyrobu ortopedycznego, którego najważniejszym zadaniem jest wsparcie leczenia chorego stawu, kości czy innego elementu układu ruchu w procesie gojenia się poprzez stabilizację i odciążenie.
Jest on przeznaczony do rehabilitacji kończyny górnej i najczęściej używany w stanach pourazowych czy pooperacyjnych. Można go zastosować zarówno w leczeniu całej ręki, jak i tylko wybranych jej odcinków, np. barku, łokcia, przedramienia czy nadgarstka.
Temblak dla dziecka możesz zastosować zarówno w ramach rehabilitacji, jak i w postępowaniu zachowawczym, np. na objawy złamania. Jednak zasadność jego noszenia zawsze skonsultuj z lekarzem. Możesz to zrobić online, czyli zdalnie, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że umówisz się na wizytę w e-przychodni!
Kiedy stosować temblak dla dziecka?
Temblak dla dziecka lekarz może zalecić najczęściej na różne rodzaje złamań. Wówczas wyrób ortopedyczny zakłada się bezpośrednio na rękę bądź jako wsparcie przy noszeniu gipsu. Temblak podtrzymuje zastosowany opatrunek, mimo że pozornie nie jest on ciężki. Nie chodzi tu jednak o ciężar gipsu, ale utrzymanie ręki w prawidłowej pozycji. Chociaż gips stabilizuje i odpowiednio usztywnia, to ręka bez temblaka jest zbyt swobodna, co nie sprzyja odpowiednim warunkom leczenia. Temblak dziecięcy stabilizuje kończynę blisko ciała i podtrzymuje przedramię w odpowiedniej pozycji, np. w takiej, aby łokieć znajdował się nieco poniżej nadgarstka. To sprzyja rozchodzeniu się obrzęków i zmniejsza ryzyko ich powstawania, usprawnia też cyrkulację krwi.
Temblak dla dziecka przynosi również inne korzyści, odciąża bowiem kręgosłup!
Sytuacje, w których temblak dla dzieci jest wskazany, to m.in.:
stany pourazowe, np. zwichnięcia, skręcenia, naciągnięcia, zerwany mięsień;
stany pooperacyjne związane z przebytymi kontuzjami bądź przewlekłymi chorobami, np. na tle reumatycznym;
niedowłady i porażenia wywołane schorzeniami neurologicznymi bądź pourazowymi.
Istnieją też sytuacje, w których temblak dla dziecka nie jest wskazany. Dotyczą one najczęściej uszkodzeń skóry, np. poparzeń czy poważnych ran otwartych, jednak nie przy każdych kontuzjach możesz go zastosować. Przeciwwskazaniem są np. skomplikowane zwichnięcia.
Jak kupić temblak dla dziecka?
O zasadności noszenia temblaka decyduje lekarz, a okres jego stosowania zależy od charakteru i rozległości urazu. Zalecenie zakupu temblaka dla dziecka może wyjść od lekarza na izbie przyjęć, np. po wypadku, pediatry lub ortopedy. Pamiętaj przy tym, że po złamaniu czy w przebiegu choroby reumatycznej i w stanach pooperacyjnych często niezbędne mogą być regularne spotkania ze specjalistami i wykonywanie badań, np. RTG.
Aby uniknąć długich kolejek i ograniczyć męczące podróże do przychodni, zdecyduj się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Od 119 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i wizyt stacjonarnych u 29 specjalistów, w tym ortopedy. Opieka ubezpieczeniowa w ramach Polisy Zdrowie Welbi może objąć nie tylko Ciebie, ale również Twoje dziecko do 7 roku życia.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jakie usługi są dostępne w wybranym przez Ciebie pakiecie i jak możesz zyskać, wybierając to prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Różne temblaki dla dzieci
Temblaki dla dzieci konstrukcją nie odbiegają znacząco od modeli dedykowanych osobom dorosłym. Różnice możesz zauważyć właściwie tylko w rozmiarach. W zależności od rozległości urazu ręki, etapu leczenia, a także stylu życia malucha temblak dla dziecka może być:
stworzony ze sztywnych, półelastycznych bądź elastycznych materiałów;
neoprenowy, siatkowy, bawełniany lub z innych tworzyw (niektóre mają dodatkową wyściółkę od środka, zapewniającą komfort noszenia);
bezszwowy, gładki lub mający łączenia;
zamknięty (wsuwany na rękę, nie zapewnia kontaktu z otoczeniem) lub otwarty (podwieszka);
jednoczęściowy zakładany na ramię lub dwuczęściowy przybierający formę kamizelki albo uprzęży ortopedycznej;
mający kształt głębokiej cholewki obejmującej przedramię i ramię lub będący systemem opasek punktowo podtrzymujących kończynę
Aby zachęcić dziecko do noszenia tego typu wyrobu ortopedycznego, niektórzy producenci troszczą się także o ogólny design temblaka. Urozmaicają płótno nadrukami graficznymi, np. znanych postaci z bajek, czy stosują ciekawą kolorystykę. Używane w konstrukcjach klamry, rzepy czy inne elementy łączenia i systemu noszenia są odpowiednio dostosowane do wieku użytkownika i zabezpieczone.
W wielu modelach temblaków można wykonywać ćwiczenia wzmacniające czy poddawać kończynę innym zabiegom rehabilitacyjnym.
Jak założyć ortopedyczny temblak dziecięcy?
Sposób zakładania i użytkowania temblaka jest demonstrowany przez wykwalifikowany personel sklepu ortopedycznego podczas zakupu.
W domu warto zapoznać się z instrukcją obsługi wybranego temblaka. Oprócz tego, że zwykle mają one wskazówki opisowe, to zawierają również obrazkowe, a poza tym w ulotce dołączonej do opakowania znajdziesz wskazania co do pielęgnacji urządzenia. Temblaki dziecięce dobrze jest utrzymywać w higienie i czystości. Większość modeli można wygodnie prać w pralkach automatycznych.
Ponadto ortopeda czy fizjoterapeuta również chętnie udzielą niezbędnych informacji.
Jak zrobić temblak dla dziecka?
Samodzielnie wykonany temblak dla dziecka może sprawdzić się w roli stabilizatora w nagłych okolicznościach, np. po złamaniu ręki, kiedy nie masz możliwości dokonania zakupu urządzenia w sklepie ortopedycznym czy odbycia pilnej konsultacji lekarskiej.
Domowej roboty temblak dla dziecka jest cennym narzędziem przy udzielaniu pierwszej pomocy. Wówczas możesz wykorzystać bluzkę czy inną część garderoby, którą masz pod ręką, a także chustę lub bandaże będące na wyposażeniu apteczki domowej czy samochodowej. Istotą temblaka tego typu jest to, aby materiał obejmował od dołu przedramię i łokieć i by ł przymocowany do tułowia, najlepiej przełożony przez głowę do przeciwległego barku.
Jeśli chcesz wykorzystać koszulę z długimi rękawami, rękę dziecka umieść w szerokiej części ubrania, a rękawy niech posłużą Ci za uprząż mocującą temblak od strony klatki piersiowej.
Z kolei chcąc wykorzystać chustę, najlepiej ją złożyć w trójkąt i umieścić w niej rękę malucha w taki sposób, aby jeden z rogów znajdował się od strony łokcia, a prosty brzeg od wewnętrznej strony ciała. Dwa pozostałe rogi wówczas możesz wygodnie i praktycznie zawiązać za głową.
- R.E. Buckley i in., Podstawy leczenia złamań, MediPage, Warszawa 2014.
- J. Król, A. Nowakowski, Zaopatrzenie ortopedyczne i protezowanie, Exemplum, Goślina 2018.
- J. Król, A. Nowakowski, Zaopatrzenie ortopedyczne, Exemplum, Goślina 2011.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.