Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Czy torbiel na wątrobie jest groźna? Jakie są jej objawy i sposoby leczenia?

Angelika Janowicz

lek. Agnieszka Żędzian

14.03.2022

Aktualizacja: 14.03.2022

Torbiele na wątrobie można wykryć przy pomocy badań obrazowych. Zmiany mają różny charakter, a tym samym różnorodne przyczyny i objawy. Wymagają ścisłej obserwacji, niekiedy też podjęcia odpowiedniego leczenia. Sprawdź, co oznacza torbiel wątroby i czy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia.


torbiel-na-watrobie-co-to-jest
pexels

Torbiele na wątrobie

Torbiel to nieprawidłowa przestrzeń w tkance, która jest wypełniona płynem. Może powstać w różnych miejscach w organizmie, również w narządach wewnętrznych. Jedną z lokalizacji tego typu zmian jest wątroba.

Torbiele na wątrobie najczęściej mają łagodny charakter. Osiągają różne rozmiary, które mogą zmieniać się wraz z upływem czasu. Występują pojedynczo lub w grupach. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek. Wyróżnia się różne rodzaje torbieli na wątrobie, m.in.:

 • torbiele proste,

 • torbiele złożone.

Do zmian o charakterze złożonym zalicza się:

 • torbiele bąblowcowe,

 • torbiele mnogie (mowa wówczas o torbielowatości),

 • torbielakogruczolaki.

Torbiele na wątrobie można wykryć w badaniach obrazowych – najczęściej w czasie ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. Zwykle dzieje się to przypadkowo podczas kontroli lub diagnostyki z innego powodu. Zmiana musi zawsze zostać dokładnie oceniona. Lekarz powinien określić jej typ, rozmiar i umiejscowienie, a następnie na tej podstawie podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Jakie są przyczyny i objawy torbieli na wątrobie?

Przyczyny torbieli na wątrobie są różne. Zmiany w miąższu tego narządu mogą być:

 • wrodzone,

 • pourazowe,

 • infekcyjne,

 • nowotworowe.

W większości przypadków torbiele wątroby przebiegają bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy zmiany osiągają duże rozmiary. Objawy zależą od rodzaju torbieli. Niektóre z nich są jednak uniwersalne dla każdego typu.

Torbiele na wątrobie to przyczyny wzdętego brzucha, uczucia pełności i bólu w nadbrzuszu, nudności, utraty apetytu. Niekiedy pojawiają się także wymioty i biegunka. Nie są to dolegliwości charakterystyczne dla torbieli. Dlatego ich wystąpienie należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Istotna wydaje się kwestia, jak szybko rośnie torbiel na wątrobie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre zmiany powiększają się powoli i nie osiągają dużych rozmiarów nawet przez bardzo długi czas. Zdarza się jednak, że torbiel rośnie do kilkunastu centymetrów, dlatego po jej wykryciu konieczne są regularne badania ultrasonograficzne.

Torbiele proste wątroby

Torbiele proste to częsty rodzaj zmian w wątrobie u osób dorosłych. Zwykle mają charakter wrodzony. Są wynikiem zaburzeń rozwojowych przewodów żółciowych. Torbiel prosta jest wypełniona płynem surowiczym. Ma jedną komorę i nieznacznie zarysowaną ścianę. Jej zawartość nie ma echa. Zmiana zwykle przebiega bez żadnych objawów. W takich sytuacjach nie wymaga leczenia. Gdy jest objawowa, można ją wyciąć laparoskopowo.

Torbiele złożone wątroby

Torbiel złożona ma pogrubiałą torebkę o nieregularnym kształcie. Mogą znajdować się w niej przegrody. Jej zawartość jest płynna, ale ma różną echogeniczność. Takie cechy odróżniają ją od torbieli prostej.

Torbiel bąblowcowa

Torbiel bąblowcowa jest skutkiem zakażenia tasiemcem bąblowcowym. Pasożyt dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową – przez zabrudzone produkty spożywcze lub ręce. Zmiana tego typu osiąga do 30 centymetrów wielkości, jednak na ogół rośnie powoli. Najczęstsze objawy to: bóle brzucha, nudności i wzdęcia. Niekiedy występuje też żółtaczka mechaniczna. Do leczenia kwalifikowane są duże torbiele, które mogą pęknąć. Usuwa się je w całości. W przypadku małych zmian czasami skuteczne jest leczenie farmakologiczne lekiem albendazolem.

Torbielakogruczolak wątroby

Jest łagodnym guzem wątroby. Występuje rzadko. Częściej rozpoznaje się go u kobiet niż u mężczyzn. Zmiana powstaje z nabłonka dróg żółciowych. Może ulec zezłośliwieniu. Zaleca się jej chirurgiczne usunięcie.

Torbielowatość wątroby

Zmiany tego typu występują w chorobach genetycznych:

 • w autosomalnej dominującej wielotorbielowatości nerek,

 • w izolowanej autosomalnej dominującej wielotorbielowatości wątrobowej.

W badaniu stwierdza się powyżej 10 torbieli. Pojawiają się one w 3. lub 4. dekadzie życia. Ze względu na to, że są liczne i mogą osiągać duże rozmiary, powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Częstym powikłaniem są infekcje bakteryjne torbieli.

Czy torbiele na wątrobie są groźne?

Większość torbieli na wątrobie to zmiany łagodne. Tym samym nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Nie zawsze też wymagają leczenia. Zdarzają się jednak torbiele, które powodują nieprzyjemne objawy, grożą pęknięciem lub przekształceniem się w nowotwór. Taką tendencję mają torbiele złożone (ale nie wszystkie z nich). Dlatego ważne jest określenie ryzyka i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.

Źródła
 1. M. Hartleb, Postępowanie diagnostyczne w wątrobowych zmianach ogniskowych, „Gastroenterologia Kliniczna” 2014, t. 6, nr 1, s. 1–15.

 2. M. Skuza, M. Stachowicz-Stencel, Ocena przydatności diagnostyki ultrasonograficznej w różnicowaniu zmian ogniskowych wątroby, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 4, s. 318–325.

Tagi
Urazy

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

jak-szybko-pozbyc-sie-kataru-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
zmiany-skorne-w-przebiegu-najczestszych-chorob-skory
Zdrowie
3 min.
Zmiany skórne w przebiegu najczęstszych chorób skóry
31.10.2021
stluszczenie-watroby-objawy-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Stłuszczenie wątroby – objawy, przyczyny, leczenie
11.02.2022

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.