account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy torbiel na wątrobie jest groźna? Jakie są jej objawy i sposoby leczenia?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 23.03.2024

Torbiele na wątrobie można wykryć przy pomocy badań obrazowych. Zmiany mają różny charakter, a tym samym różnorodne przyczyny i objawy. Wymagają ścisłej obserwacji, niekiedy też podjęcia odpowiedniego leczenia. Sprawdź, co oznacza torbiel wątroby i czy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia.


torbiel-na-watrobie-co-to-jest
pexels

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Spis treści
 1. Torbiele na wątrobie
 2. Jakie są przyczyny i objawy torbieli na wątrobie?
 3. Torbiele proste wątroby
 4. Torbiele złożone wątroby
 5. Torbiel bąblowcowa
 6. Torbielakogruczolak wątroby
 7. Torbielowatość wątroby
 8. Czy torbiele na wątrobie są groźne?

Torbiele na wątrobie

Torbiel to nieprawidłowa przestrzeń w tkance, która jest wypełniona płynem. Może powstać w różnych miejscach w organizmie, również w narządach wewnętrznych. Jedną z lokalizacji tego typu zmian jest wątroba.

Torbiele na wątrobie najczęściej mają łagodny charakter. Osiągają różne rozmiary, które mogą zmieniać się wraz z upływem czasu. Występują pojedynczo lub w grupach. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek. Wyróżnia się różne rodzaje torbieli na wątrobie, m.in.:

 • torbiele proste,

 • torbiele złożone.

Do zmian o charakterze złożonym zalicza się:

 • torbiele bąblowcowe,

 • torbiele mnogie (mowa wówczas o torbielowatości),

 • torbielakogruczolaki.

Torbiele na wątrobie można wykryć w badaniach obrazowych – najczęściej w czasie ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. Zwykle dzieje się to przypadkowo podczas kontroli lub diagnostyki z innego powodu. Zmiana musi zawsze zostać dokładnie oceniona. Lekarz powinien określić jej typ, rozmiar i umiejscowienie, a następnie na tej podstawie podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Infografika o torbielach

Jakie są przyczyny i objawy torbieli na wątrobie?

Przyczyny torbieli na wątrobie są różne. Zmiany w miąższu tego narządu mogą być:

 • wrodzone,

 • pourazowe,

 • infekcyjne,

 • nowotworowe.

W większości przypadków torbiele wątroby przebiegają bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy zmiany osiągają duże rozmiary. Objawy zależą od rodzaju torbieli. Niektóre z nich są jednak uniwersalne dla każdego typu.

Torbiele na wątrobie to przyczyny wzdętego brzucha, uczucia pełności i bólu w nadbrzuszu, nudności, utraty apetytu. Niekiedy pojawiają się także wymioty i biegunka. Nie są to dolegliwości charakterystyczne dla torbieli. Dlatego ich wystąpienie należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Istotna wydaje się kwestia, jak szybko rośnie torbiel na wątrobie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre zmiany powiększają się powoli i nie osiągają dużych rozmiarów nawet przez bardzo długi czas. Zdarza się jednak, że torbiel rośnie do kilkunastu centymetrów, dlatego po jej wykryciu konieczne są regularne badania ultrasonograficzne.

Torbiele proste wątroby

Torbiele proste to częsty rodzaj zmian w wątrobie u osób dorosłych. Zwykle mają charakter wrodzony. Są wynikiem zaburzeń rozwojowych przewodów żółciowych. Torbiel prosta jest wypełniona płynem surowiczym. Ma jedną komorę i nieznacznie zarysowaną ścianę. Jej zawartość nie ma echa. Zmiana zwykle przebiega bez żadnych objawów. W takich sytuacjach nie wymaga leczenia. Gdy jest objawowa, można ją wyciąć laparoskopowo.

Torbiele złożone wątroby

Torbiel złożona ma pogrubiałą torebkę o nieregularnym kształcie. Mogą znajdować się w niej przegrody. Jej zawartość jest płynna, ale ma różną echogeniczność. Takie cechy odróżniają ją od torbieli prostej.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. w Twojej rodzinie zdiagnozowano torbiele na wątrobie albo jesteś po urazie bądź infekcji organu, i chcesz mieć możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na schorzenia hepatologiczne, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów (w tym hepatologa) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych (np. prób wątrobowych), czynnościowych i obrazowych (np. USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej jamy brzusznej).

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Torbiel bąblowcowa

Torbiel bąblowcowa jest skutkiem zakażenia tasiemcem bąblowcowym. Pasożyt dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową – przez zabrudzone produkty spożywcze lub ręce. Zmiana tego typu osiąga do 30 centymetrów wielkości, jednak na ogół rośnie powoli. Najczęstsze objawy to: bóle brzucha, nudności i wzdęcia. Niekiedy występuje też żółtaczka mechaniczna. Do leczenia kwalifikowane są duże torbiele, które mogą pęknąć. Usuwa się je w całości. W przypadku małych zmian czasami skuteczne jest leczenie farmakologiczne lekiem albendazolem.

Torbielakogruczolak wątroby

Jest łagodnym guzem wątroby. Występuje rzadko. Częściej rozpoznaje się go u kobiet niż u mężczyzn. Zmiana powstaje z nabłonka dróg żółciowych. Może ulec zezłośliwieniu. Zaleca się jej chirurgiczne usunięcie.

Torbielowatość wątroby

Zmiany tego typu występują w chorobach genetycznych:

 • w autosomalnej dominującej wielotorbielowatości nerek,

 • w izolowanej autosomalnej dominującej wielotorbielowatości wątrobowej.

W badaniu stwierdza się powyżej 10 torbieli. Pojawiają się one w 3. lub 4. dekadzie życia. Ze względu na to, że są liczne i mogą osiągać duże rozmiary, powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Częstym powikłaniem są infekcje bakteryjne torbieli.

Czy torbiele na wątrobie są groźne?

Większość torbieli na wątrobie to zmiany łagodne. Tym samym nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Nie zawsze też wymagają leczenia. Zdarzają się jednak torbiele, które powodują nieprzyjemne objawy, grożą pęknięciem lub przekształceniem się w nowotwór. Taką tendencję mają torbiele złożone (ale nie wszystkie z nich). Dlatego ważne jest określenie ryzyka i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.

Źródła
 1. M. Hartleb, Postępowanie diagnostyczne w wątrobowych zmianach ogniskowych, „Gastroenterologia Kliniczna” 2014, t. 6, nr 1, s. 1–15.
 2. M. Skuza, M. Stachowicz-Stencel, Ocena przydatności diagnostyki ultrasonograficznej w różnicowaniu zmian ogniskowych wątroby, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 4, s. 318–325.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-na-watrobe-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta na wątrobę – co jeść, a czego lepiej unikać?
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.