Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 2 min.

Uczucie pełności w brzuchu – zwykłe przejedzenie czy poważne zaburzenie?

Katarzyna Grzyś-Kurka

24.01.2022

Aktualizacja: 24.01.2022

Uczucie pełności w brzuchu nie zawsze jest skutkiem przejedzenia. Świadczy o tym występowanie dolegliwości także na czczo. Dysfunkcje układu pokarmowego mogą być zarówno skutkiem chorób żołądka, jak i nieprawidłowości w zakresie wchłaniania w jelicie cienkim. Jeśli więc borykasz się z częstym uczuciem pełnego brzucha – nie wahaj się skonsultować problemu z lekarzem. Dzięki temu unikniesz poważnych powikłań zdrowotnych.


uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Uczucie pełności w brzuchu – jak je rozpoznać?
 2. Dyspepsja czynnościowa
 3. Zespół jelita drażliwego
 4. Nietolerancje pokarmowe
 5. Choroba wrzodowa

Uczucie pełności w brzuchu – jak je rozpoznać?

Uczucie pełności w brzuchu często pojawia się po obfitym posiłku (zwłaszcza po przejedzeniu) i może Ci doskwierać nawet przez kilka godzin. Nie jest ono komfortowe, lecz jeśli nie towarzyszy mu silny ból, nie powinno być powodem do zmartwień. Wystarczy, że zastosujesz zioła na trawienie. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, wybierz: miętę pieprzową, rumianek pospolity, koper włoski, kminek zwyczajny, czosnek pospolity.

Jeśli nie masz pod ręką ziół – bolesne dolegliwości samoistnie miną, gdy zakończy się proces trawienia białek, węglowodanów i tłuszczów w żołądku. To, ile trwa trawienie, zależne jest od wielkości spożytego posiłku. Zwykle po mniej więcej czterech godzinach treść pokarmowa zostaje przesunięta do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się proces wchłaniania substancji odżywczych.

Wrażeniu nadętego, pełnego brzucha mogą towarzyszyć:

 • ból i pieczenie brzucha,

 • wzdęcia,

 • przelewanie w jelitach,

 • ucisk brzucha,

 • częste gazy,

 • zgaga.

Niekiedy uczucie pełności brzucha pojawia się niezależnie od posiłku, a nawet rano (tuż po przebudzeniu, gdy jesteś na czczo). W takim wypadku warto skonsultować objawy z lekarzem, ponieważ mogą wskazywać m.in. na zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Polecamy

sennosc-po-jedzeniu-co-moze-byc-przyczyna
Zdrowie psychiczne

Odczuwasz senność po jedzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną

Zapewne nie raz zdarzyło ci się uciąć drzemkę po obfitym obiedzie. Senność po posiłku pojawia się często i może mieć różne przyczyny. W większości przypadków jest niegroźna i wymaga jedynie modyfikacji nawyków żywieniowych, jednak niekiedy może świadczyć o chorobie. Dowiedz się, dlaczego po posiłku chce się spać.

Redakcja02.12.2021

Dyspepsja czynnościowa

Dyspepsja czynnościowa to nie do końca wyjaśniony zespół zaburzeń żołądkowo-jelitowych, pojawiających się zwykle po posiłku. Aby jednak potwierdzić, że ciągłe uczucie pełności w brzuchu związane jest z tą dolegliwością, objawy muszą się utrzymywać nie mniej niż przez trzy następujące po sobie dni. Ponadto muszą one być na tyle uciążliwe, by utrudniały Ci codzienne funkcjonowanie.

Przewlekły ból i dyskomfort (często występujący z nudnościami i wzdęciami), charakterystyczne dla dyspepsji czynnościowej, mogą być wywołane m.in.:

 • zmianami mikrobiomu jelitowego,

 • nietolerancją pokarmową,

 • zaburzeniami immunologicznymi w układzie pokarmowym,

 • nadwrażliwością trzewną.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest chorobą o przewlekłym charakterze. Towarzyszy jej nieustanny ból brzucha o nie do końca poznanym podłożu. Najprawdopodobniejszą przyczyną jest jednak zaburzenie interakcji jelitowo-mózgowej. Ponadto powiązane z chorobą zaburzenie mikrobioty jelitowej (drobnoustrojów zasiedlających organizm) utrudnia defekację, a także wyraźnie zmienia częstotliwość wypróżnień i konsystencję stolców.

Zespołowi jelita drażliwego (poza bólem brzucha, najczęściej zlokalizowanym w podbrzuszu) towarzyszą: uczucie pełności w dole brzucha, wzdęcia oraz parcie na odbyt. Możesz również zaobserwować zwiększoną ilość śluzu w stolcu. Dolegliwości zwykle nasilają się po posiłku.

Co ciekawe, nieprawidłowościom ze strony układu pokarmowego mogą towarzyszyć:

 • ból głowy,

 • bóle mięśniowe,

 • permanentne zmęczenie, połączone z zaburzeniami snu,

 • zaburzenia lękowe,

 • depresja,

 • nieprawidłowe mikcje,

 • zaburzenia na tle seksualnym.

Nietolerancje pokarmowe

Wzdęty brzuch i uczucie pełności mogą Ci towarzyszyć przy nietolerancjach pokarmowych. Nie chodzi tu bynajmniej o reakcje alergiczne, lecz o wystąpienie objawów związanych najczęściej z defektem enzymatycznym (np. nietolerancja laktozy, galaktozy, glutenu), wpływem farmakologicznym niektórych składników pokarmowych (np. nietolerancja kwasu salicylowego) czy pseudoalergią (np. działanie dodatków chemicznych do żywności).

Objawy towarzyszące nietolerancji pokarmowej są różnorodne, dlatego potwierdzenie tego zaburzenia wymaga każdorazowo szczegółowej diagnostyki i przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Możesz jednak się spodziewać:

Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa jako jedna z najczęstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego to ubytek w ścianie żołądka. Uszkodzeniu ulegają błony: mięśniowa, śluzowa i tkanka podśluzowa.

Choroba ta dopiero w zaawansowanym stadium wywołuje krwotoki i perforację ścian organu. Początkowo wrzody żołądka objawiają się w sposób łudząco przypominający zaburzenia czynnościowe żołądkowo-jelitowe. Możesz wówczas częściej doświadczać zgagi, odbijania się, zaparć i pieczenia w dołku podsercowym. Najbardziej charakterystyczny dla tej dolegliwości jest jednak ból nadbrzusza po posiłku, któremu towarzyszyć mogą nudności i wymioty kwaśną treścią. Do objawów niecharakterystycznych należą natomiast: uczucie pełności w brzuchu, brak apetytu i nieregularne wypróżnianie się, połączone ze wzdęciami. Niekiedy chorzy skarżą się także na niesmak w ustach, nadprodukcję śliny oraz uciążliwą czkawkę.

Źródła
 1. A. Mulak i in., Nowości i modyfikacje w Kryteriach Rzymskich IV, „Gastroenterologia Kliniczna” 2016, t. 8, nr 2, s. 52–61.
 2. K. Andrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, t. 12, nr 6, s. 224–233.
 3. G. Kołodziej, S. Klasik-Ciszewska, Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, „Medycyna Rodzinna” 2018, nr 3, s. 245–251.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
jak-dbac-o-uklad-oddechowy-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ oddechowy? Zasady profilaktyki
14.05.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.