Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Uporczywy suchy kaszel u dorosłego – jak sobie z nim radzić?

Magda Habel

lek. Wiktor Trela

15.03.2022

Aktualizacja: 31.01.2023

Kaszel to reakcja obronna organizmu, sygnał, że może dziać się coś złego. Uporczywy suchy kaszel u dorosłego to objaw, którego nie wolno bagatelizować. Sprawdź, co może oznaczać i jak należy go leczyć.


uporczywy-suchy-kaszel-u-doroslego
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest kaszel i jakie są jego rodzaje?
 2. Suchy kaszel u dorosłego – o czym może świadczyć?
 3. Mokry kaszel u dorosłego – kiedy jest objawem poważnej choroby?
 4. Kiedy trzeba iść z kaszlem do lekarza?
 5. Uporczywy suchy kaszel u dorosłego. Domowe sposoby na łagodzenie kaszlu

Czym jest kaszel i jakie są jego rodzaje?

Kaszel to jeden z mechanizmów obronnych ludzkiego organizmu. Jest odruchem bezwarunkowym. Drogi oddechowe oczyszczają się w ten sposób z zalegającej wydzieliny, a także ze wdychanych z powietrzem pyłów. Kaszel pojawia się również w momencie podrażnienia układu oddechowego toksycznymi substancjami lub alergenem. Odruch ten odczujesz też w momencie, gdy do układu oddechowego dostanie się ciało obce. 

Istnieje kilka rodzajów kaszlu. Każdy z nich może być objawem innej dolegliwości. Umiejętność rozróżnienia ich jest kluczowa podczas stawiania diagnozy lekarskiej. Tobie również pomoże podjąć szybką decyzję o udaniu się po pomoc.

Ze względu na czas trwania i intensywność objawu wyróżniamy:

 • kaszel przewlekły, który trwa dłużej niż 8 tygodni;

 • kaszel podostry, przedłużający się – trwa od 3 do 8 tygodniu;

 • kaszel ostry – nagły, często towarzyszy infekcjom wirusowym, trwa do 3 tygodni.

Istnieje również klasyfikacja, która charakteryzuje sposób, w jaki kaszlemy, i to, co dzieje się w organizmie w wyniku tego odruchu. Kaszel produktywny, potocznie – kaszel mokry, powoduje odkrztuszanie nagromadzonej wydzieliny oskrzelowej. Nie wolno go powstrzymywać, ponieważ odkrztuszanie wydzieliny pomaga oczyścić drogi oddechowe. Kaszel suchy to tzw. kaszel nieproduktywny, nie powoduje oczyszczania się dróg oddechowych. 

Suchy kaszel u dorosłego – o czym może świadczyć?

Duszący kaszel może być objawem astmy oskrzelowej. Jeśli towarzyszy mu świszczący oddech, a kaszel pojawia się po wysiłku lub w sytuacjach stresowych, konieczna jest wizyta u pulmonologa. Astma oskrzelowa zdecydowanie obniża jakość życia, gdy nie jest prawidłowo leczona. Osoby na nią chore, które regularnie się badają i przyjmują odpowiednie leki, funkcjonują prawidłowo.

Palenie tytoniu powoduje uporczywy, suchy kaszel w nocy i o poranku. Jeśli palisz i zacząłeś kasłać, zrób wszystko, by rzucić nałóg. Palenie tytoniu jest jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań na nowotwory płuc. Poza tym zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na inne przyjemności.

Niektóre leki, np. na nadciśnienie tętnicze (ACEI), mogą powodować odruch kaszlu. Może on być również objawem chorób układu sercowo-naczyniowego, dlatego nie można go bagatelizować.

W przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych może pojawić się kaszel krtaniowy. Również jest nieproduktywny, suchy, a towarzyszy mu ból gardła. Taki kaszel jest bardzo charakterystyczny, określa się go jako szczekający.

Suchy i nieproduktywny jest również kaszel alergiczny – pojawia się po kontakcie z alergenem, nie tylko wziewnym. Może wystąpić również po posiłku, gdy zjesz coś, na co jesteś uczulony. Towarzyszyć mogą mu inne objawy, takie jak: nagły, wodnisty katar, pieczenie i łzawienie oczu lub kichanie.

Mokry kaszel u dorosłego – kiedy jest objawem poważnej choroby?

Kaszel tego typu zwykle jest następstwem infekcji oskrzeli. Mokry kaszel pojawia się podczas zapalenia zatok, ale też zwykłego przeziębienia. Jeśli dokucza Ci rano lub gdy zmieniłeś otoczenie, może oznaczać, że organizm musi oczyścić płuca z pyłów zawieszonych. Jeśli potrzebie odkrztuszania towarzyszą gorączka i duszności, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem, bo w ten sposób objawia się zapalenie płuc i choroba COVID-19.

Kiedy trzeba iść z kaszlem do lekarza?

Do lekarza udajemy się zawsze, gdy pojawia się infekcja. Kaszel jest jednym z jej objawów, jeśli jest suchy, duszący, to będzie utrudniał normalne funkcjonowanie. Lekarz przepisze odpowiednie preparaty, które poprawią stan chorego. Suchy kaszel może być objawem zakażenia koronawirusem, w takiej sytuacji konieczne będzie udanie się na wymaz. 

Przewlekły kaszel zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli suchy kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, może być objawem rozwijającej się w organizmie choroby. 

Uporczywy suchy kaszel u dorosłego. Domowe sposoby na łagodzenie kaszlu

Syropy i tabletki na kaszel możesz przyjmować przez określony czas. Jeśli suchy kaszel się przedłuża lub gdy chcesz pomóc sobie i złagodzić go – sięgnij po domowe sposoby. Czy wiesz, że suchy, męczący kaszel w nocy u dorosłych może mieć bardzo prozaiczną przyczynę? Jeśli pojawia się w sezonie grzewczym, to wystarczy dokładnie wywietrzyć mieszkanie przed snem i zainstalować w domu oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

Co pomaga na uporczywy, suchy kaszel? Warto spożywać miód, który ma właściwości antyseptyczne i odżywcze. Inhalacje olejkami eterycznymi, np. sosnowym, również działają wspomagająco. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu i pij ziołowe napary, które wspomagają układ oddechowy.

Źródła
 1. Matczak D., Jakubowska-Pietkiewicz E.M., 2019, Dwa oblicza kaszlu – zasady rozpoznawania i leczenia kaszlu suchego i wilgotnego, „Klinika Pediatryczna” 27(3).
 2. Kłos K. i in., 2021, COVID-19 o różnym przebiegu.
 3. Jamróz B. i in., 2018, Evaluation of dysphagia among patients with chronic cough, „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny” 7, s. 1–7.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.