Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Zaburzenia snu

Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprzyja regeneracji i pozwala zachować równowagę psychofizyczną. Ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a jego brak może prowadzić nawet do śmierci. Dowiedz się, jakie są najczęstsze zaburzenia snu, do czego mogą doprowadzić oraz jak z nimi walczyć.

Przyczyny zaburzeń snu

Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Dzięki temu ciało i umysł są zregenerowane i gotowe do działania. Zaburzenia snu przerywają proces naprawczy organizmu. Dzielą się na organiczne lub nieorganiczne. Organiczne są jednym z objawów problemów psychicznych. Pojawiają się w postaci m.in. narkolepsji, katalepsji bądź bezdechu sennego. Zaburzenia nieorganiczne powodują czynniki emocjonalne. Należą do nich lęki, koszmary czy somnambulizm. Do zaburzeń snu włączamy też dyssomnię, czyli nieprawidłową jakość lub długość snu. Rodzajów zaburzeń jest wiele. Mogą być spowodowane m.in. uwarunkowaniami genetycznymi, kondycją psychiczną bądź nieregularnym i destrukcyjnym trybem życia. Sprawdź, co należy zrobić, jeśli borykasz się z zaburzeniami snu.

Jak można leczyć zaburzenia snu?

Zagadnienia dotyczące zaburzeń snu to często poruszany wśród Polaków temat. Interesuje ich zwłaszcza:

  • Jakie są rodzaje zaburzeń snu?

  • Czym jest narkolepsja?

  • Jak wyleczyć zaburzenia snu domowymi sposobami?

  • Jakie są zaburzenia snu u dzieci?

  • Ile snu potrzebuje człowiek?

  • Jakie są objawy zaburzeń snu?

Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w sekcji „Zaburzenia snu”. Wejdź i dowiedz się, jak zadbać o zdrowy sen.

Najnowsze

Ad

Polecane

sennosc-po-jedzeniu-co-oznacza-przyczyny
Fitness
1 min.
Senność po jedzeniu - co oznacza? Przyczyny
21.01.2022
gleboki-sen-ile-powinien-trwac-jak-go-wydluzyc
Fitness
1 min.
Głęboki sen - ile powinien trwać? Jak go wydłużyć?
24.01.2022
leki-nocne-u-dzieci-u-doroslych-jak-sobie-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęki nocne - u dzieci, u dorosłych. Jak sobie radzić?
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.