account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zanokcicia – poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia

Sylwia Brodniewska 18.02.2023Aktualizacja: 02.07.2023

Infekcje bakteryjne często zdarzają się w szczególności w obrębie płytki paznokciowej. Zanokcica najczęściej jest skutkiem urazu mechanicznego. Jej objawy są na tyle charakterystyczne, że ciężko je przeoczyć. Leczenie wymaga stosowania leków doustnie, jak i również miejscowo, a także szczególnego dbania o higienę rąk. Dowiedz się, jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku zanokcicy.


zanokcica-przyczyny-objawy-leczeni
pixabay.com

Polecane

nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Przyczyny chorób paznokci
  2. Czym objawia się zanokcica?
  3. Przyczyny zanokcicy
  4. Jak rozpoznać zanokcicę?
  5. Leczenie zanokcicy
  6. Jak zapobiegać?

Przyczyny chorób paznokci

Paznokcie u rąk stale są narażone na występowanie wielu chorób. Nieestetyczny wygląd może być spowodowany brakiem pielęgnacji, niedoborów w diecie, a także zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Warto obserwować wygląd paznokci, ponieważ wszelkie zmiany świadczą o tym, że coś się dzieje w organizmie. Łamliwe, słabe i rozdwajające się paznokcie mogą wynikać z niedoboru krzemu, wapnia i cynku, a także witamin z grupy B. Niekiedy na płytce pojawiają się niewielkie białe plamki, które świadczą o niedoborach wapnia, magnezu, witamin z grupy B, ale także mogą powstać w wyniku urazu mechanicznego lub być objawem grzybicy. 

Obserwując swoje paznokcie, warto zwrócić uwagę na ich kształt, kolor, strukturę oraz kondycję. Powinno się zwracać uwagę również na skórki wokół paznokci. Jeśli są na nich widoczne guzki, zaczerwienienia i ropa lub odczuwamy czy bolesność, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o rozwoju jakiejś choroby. 

Czym objawia się zanokcica?

Zanokcica to jedna z chorób wywołanych zakażeniem drobnoustrojami. Obejmuje wał paznokciowy, gdzie pojawia się ból, zaczerwienienie, któremu często towarzyszy ropa. Poprzez ranki do organizmu przedostają się bakterie. Może występować u paznokci zarówno rąk, jak i stóp. Najczęściej obejmuje jeden paznokieć, chociaż niekiedy może zaatakować kilka. Wyróżnia się dwa rodzaje zanokcicy: ostrą i przewlekłą. 

Zanokcica ostra objawia się intensywnie czerwonym zabarwieniem wału paznokciowego, pojawiają się ból, obrzęk i pogrubienie skóry. Dolegliwości mogą utrudniać wykonywanie czynności przy użyciu rąk. W wyniku naruszenia ciągłości skóry jest to idealne miejsce dla bakterii.

O zanokcicy przewlekłej można powiedzieć, kiedy objawy trwają dłużej niż 6 tygodni. Dolegliwości jej towarzyszące są takie same jak w przypadku stanu ostrego. Często dochodzi do zakażenia również innych części wału paznokciowego. W zanokcicy przewlekłej często pojawia się sącząca ropa. Nierzadko płytka paznokciowa objęta chorobą zmienia kolor na brązowy. 

Przyczyny zanokcicy

Zanokcica to stan zapalny najczęściej wywołany zakażeniem bakteryjnym, a sporadycznie wirusowym czy grzybiczym. W wyniku urazu drobnoustroje mają ułatwioną drogę do wniknięcia w okolicę wału paznokciowego. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się zanokcicy. Bakterie najczęściej pojawiają się wskutek urazu mechanicznego lub oddzielenia się płytki paznokciowej od skóry. Do innych przyczyn zanokcicy można zaliczyć:

  • obgryzanie paznokci

  • źle wykonany manicure, w szczególności, jeśli były wycinane skórki,

  • urazy mechaniczne, np. skaleczenie, uderzenie,

  • długotrwały kontakt z detergentami.

Zanokcica paznokcia może być wywołana bakteriami jak gronkowiec, paciorkowiec, pałeczka ropy błękitnej czy inne bakterie beztlenowe. Bardzo rzadko zakażenia są wywoływane stosowaniem niektórych leków, np. używanych w leczeniu trądziku, niektórych schorzeń endokrynologicznych czy wirusa HIV. Osoby, których praca wiąże się w częstym moczeniem rąk, również są narażone na występowanie zanokcicy. 

Jak rozpoznać zanokcicę?

Rozpoznanie zanokcicy polega na obserwowaniu objawów, które mogą na nią wskazywać. Warto regularnie obserwować swój organizm, w tym zmiany na paznokciach lub w ich okolicy. Zanokcicę może rozpoznać nie tylko lekarz, ale również osoba, która wykonuje manicure. Bardzo rzadko konieczne jest poszerzenie diagnozy i wykonanie dodatkowych badań. Można wykonać badania laboratoryjne, które pozwolą ustalić, jaki typ bakterii zaatakował wał paznokciowy. 

Warto regularnie oglądać swoje paznokcie, aby móc jak najszybciej dostrzec nieprawidłowości. Zanokcica ma charakterystyczny ból pulsacyjny. Nasila się on podczas dotyku. Miejsce to ma kolor żywoczerwony i jest opuchnięte. Często sączy się z niego ropa. Płytka paznokciowa również zmienia swój wygląd. Może pojawić się przebarwienie, a paznokieć objęty zanokcicą staje się zielony lub żółty. Zahamowany również zostaje jego wzrost. Często stanowi zapalnemu towarzyszy onycholiza. Polega ona na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska, w wyniku czego pomiędzy nimi powstaje pusta przestrzeń. Paznokcie najczęściej przyjmują żółtą barwę, a powstała kieszonka jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii lub grzybów. Konieczne jest leczenie tego schorzenia, które należy rozpocząć od ustalenia, co jest czynnikiem wywołującym.

Leczenie zanokcicy

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia konieczne jest wykluczenie chorób, które mogą wywołać zanokcicę. Są to m.in. nowotwory, pęcherzyca czy łuszczyca. W leczeniu ostrego rodzaju zanokcicy najczęściej stosuje się leczenie miejscowe o działaniu antybakteryjnym oraz antyseptycznym. To, jak będzie wyglądać cała procedura lecznicza, zależy od stopnia zaawansowania zmian. Niektórzy potrzebują zastosowania glikokortykosteroidów. Czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna polegająca na nacięciu ropnia i dokładnym oczyszczeniu rany. Konieczne może być chirurgiczne usunięcie części lub całego paznokcia. Taki zabieg zwykle musi zostać wykonany przy użyciu znieczulenia miejscowego. Niekiedy leczenie uzupełniane jest stosowaniem doustnych antybiotyków, w szczególności u osób z obniżoną odpornością lub jeśli infekcja ma ciężki przebieg. 

W przypadku bólu lub dyskomfortu zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. W mniej zaawansowanym stadium można zastosować domowe sposoby. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja paznokci i dłoni. Ręce należy myć szarym mydłem oraz ciepłą wodą, a także delikatnie je osuszać. Zaleca się, aby stosować jednorazowe ręczniki papierowe, aby nie przenosić bakterii w inne miejsca i zminimalizować ryzyko ponownego zarażenia się. Sprawdzają się również ciepłe okłady, których zadaniem jest zmniejszenie powstałego stanu zapalnego. Można również stosować preparaty w sprayu o działaniu antyseptycznym. 

Nieleczona zanokcica może objąć większy obszar paznokcia, a także tkanki znajdujące się pod nim. Często prowadzi to do uszkodzenia płytki paznokciowej oraz zahamowania jej wzrostu. Pod paznokciem mogą się tworzyć kolejne ropnie, które wymagają interwencji chirurgicznej i włączenia antybiotyku. Paznokieć objęty zanokcicą staje się bardziej pofałdowany, zgrubiały, a przebarwienia mogą objąć większą część płytki. Brak leczenia może prowadzić do rozwoju zastrzału, który obejmuje głębsze tkanki, a nawet ścięgna. Wywołuje go gronkowiec złocisty. Zmiana najczęściej jest ulokowana w wale bocznym i obejmuje również opuszek palca. W leczeniu zastrzału konieczne jest stosowanie miejscowe maści o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym. Można również robić okłady z szałwii czy sody oczyszczonej. Warto też stosować krem do rąk, aby chronić dłonie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Jak zapobiegać?

Zapobieganie pojawienia się chorób paznokci, w tym zanokcicy, polega na unikaniu czynników, które powodują zmiany. Warto regularnie oglądać dłonie, ponieważ szybka interwencja pozwala na włączenie leczenia, zanim zmiany będą poważne. Dobrze jest zastosować profilaktyczne działania mające na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się zanokcicy. Prace domowe lepiej wykonywać w rękawiczkach, aby chronić ręce przed długotrwałym kontaktem z wodą. Powinno się również chronić dłonie podczas wykonywania prac w ogrodzie czy wtedy, kiedy skóra oraz paznokcie mogą być narażone na szkodliwe działanie chemikaliów. 

Kobiety, które dbają o wygląd swoich dłoni, powinny zawracać uwagę na ich kondycję. Warto stosować odżywki czy odpowiednio dobrane dla zdrowych paznokci witaminy i minerały, które poprawią ich wygląd i jednocześnie uzupełniają niedobory w organizmie. Podczas wizyty u kosmetyczki należy zwrócić uwagę, jak wygląda salon. Bardzo istotne jest to, czy jest w nim czysto, powierzchnie i urządzenia są zdezynfekowane, a personel zna podstawy sterylizacji narzędzi. Zaleca się, aby manicure był wykonywany w renomowanych salonach kosmetycznych przez doświadczone osoby. 

Jakiekolwiek uszkodzenie skórek czy wałów paznokciowych źle zdezynfekowanym narzędziem może wiązać się nie tylko z zanokcicą, ale również innymi chorobami, jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu C czy B. Każdorazowe uszkodzenie wałów paznokciowych czy wrastanie paznokci powinno zostać natychmiastowo zdezynfekowane, a niekiedy również skonsultowane z lekarzem. Manicurzystka, stosując wysterylizowane narzędzia, zmniejsza ryzyko przenoszenia groźnych chorób, w tym zanokcicy.

Źródła
  1. M. Zych i in., Choroby wywoływane przez drobnoustroje bytujące na skórze, „Medycyna Rodzinna” 2013, nr 4, s. 158–163.
  2. D. Rigopoulos i in., Acute and Chronic Paronychia, „American Family Physician” 2008, no. 1;77(3), s. 339–346.
  3. W. Noszczyk, Chirurgia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
  4. R. Nowicki, Powierzchowne zakażenia grzybicze – rozpoznawanie i leczenie, Wydawnictwo Gedeon Richter, Gdańsk 2008.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.