account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zespół Dubina-Johnsona – przyczyny, objawy i diagnostyka choroby

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian03.04.2024Aktualizacja: 03.04.2024

Zespół Dubina-Johnsona to łagodna choroba dziedziczna, która w równym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn. U chłopców, pierwsze objawy ujawniają się wcześniej bo w okresie dojrzewania. Natomiast u kobiet, zespół Dubina-Johnsona może rozwinąć sie dopiero w okresie wczesnej dorosłości tj. drugiej dekadzie życia. Zespół Dubina-Johnsona wiąże się z podwyższonym stężeniem bilirubiny we krwi. Pozostałe parametry laboratoryjne wątroby są w normie. Zaburzenie przebiega najczęściej bezobjawowo.


zespol-dubina-johnsona-jak-objawia-sie-ta-choroba
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest zespół Dubina-Johnsona?
 2. Jakie są przyczyny zespołu Dubina-Johnsona?
 3. Jakie są objawy zespołu Dubina-Johnsona?
 4. Rozpoznanie zespołu Dubina-Johnsona
 5. Czy zespół Dubina-Johnsona wymaga leczenia?

Co to jest zespół Dubina-Johnsona?

Zespół Dubina-Johnsona (inaczej przewlekła żółtaczka idiopatyczna) został opisany w 1954 roku. To schorzenie, które jest jednym z rodzajów hiperbilirubinemii czynnościowej. Co to oznacza? To określenie dla grupy chorób genetycznych, prowadzących do podwyższenia poziomu bilirubiny w surowicy. Oprócz zespołu Dubina-Johnsona hiperbilirubinemiami czynnościowymi są również: zespół Gilberta, zespół Reitera, zespół Criglera-Najjara. Bilirubina to barwnik (składnik żółci) wytwarzany przez komórki wątroby. Umożliwia procesy trawienne w przewodzie pokarmowym. Hiperbilirubinemie czynnościowe to łagodne schorzenia, przebiegające najczęściej bezobjawowo i nieprowadzące do uszkodzenia wątroby.

Jakie są przyczyny zespołu Dubina-Johnsona?

Przyczyną zespołu Dubina-Johnsona jest mutacja genu, który odpowiada za transport bilirubiny z komórek wątroby do kanalików żółciowych, skąd następnie trafia do jelita cienkiego. W przypadku zaburzenia substancja zaczyna gromadzić się w organizmie. Jej zwiększone stężenie w wątrobie skutkuje zmianą zabarwienia narządu na czarny. Nadmierna ilość bilirubiny w organizmie określana jest stanem hiperbilirubinemii. Zespół Dubina-Johnsona dziedziczony jest autosomalnie recesywnie. Oznacza to, że aby doszło do wystąpienia choroby, każde z rodziców musi być nosicielem wadliwego genu i przekazać do dziecku. 

Jakie są objawy zespołu Dubina-Johnsona?

Zespół Dubina-Johnsona zwykle przebiega zupełnie bezobjawowo. Bardzo rzadko w wyniku nagromadzenia bilirubiny we krwi dochodzi do rozwoju żółtaczki. Jeśli zauważyłeś zmianę zabarwienia moczu na ciemny kolor, może to wskazywać na zespół Dubina-Johnsona. Wiedz, że objaw ten jest przejściowy. Jeśli odczuwasz dolegliwości w postaci bólu nadbrzusza, osłabienia i gorączki, wynikają one prawdopodobnie z powiększenia wątroby i rozwoju żółtaczki. Objawy te powinieneś jednak skonsultować z lekarzem. Warto byś wiedział, że pojawiająca się w wyniku zespołu Dubina-Johnsona żółtaczka nie powoduje charakterystycznego świądu skóry, który natomiast występuje przy innych schorzeniach narządu. Żółtaczce i jej nasileniu w przebiegu chorób wątroby sprzyjają infekcje wirusowe i bakteryjne organizmu oraz nadużywanie alkoholu

Rozpoznanie zespołu Dubina-Johnsona

Rozpoznanie zespołu Dubina-Johnsona najczęściej następuje w drugiej dekadzie życia. Wykrycie zaburzenia zwykle jest przypadkowe, podczas wykonywania rutynowych badań krwi, uwzględniających próby wątrobowe. W wynikach badań wątroby wskaźnik bilirubiny jest podwyższony, natomiast pozostałe parametry czynności wątroby pozostają w normie. 

Próby wątrobowe to profilaktyczne badanie, które należy wykonywać raz w roku, razem z morfologią krwi. Są niezbędne do oceny pracy wątroby. Próby wątrobowe pomagają już na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości w pracy narządów, spowodowane np. złą dietą.

Zyskaj dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, która umożliwi Ci nie tylko wykonanie badań laboratoryjnych, ale też szybki kontakt z wybranym specjalistą w celu omówienia wyników.

Zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które może wesprzeć Cię w powrocie do zdrowia. Kup jeden z trzech pakietów, aby zyskać:

 • możliwość konsultacji z lekarzem rodzinnym w ciągu 24 godzin i z innym wybranym specjalistą z listy (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD) w ciągu przeważnie 3 dni roboczych; bez czekania w długich kolejkach i szukania lekarzy w wielu przychodniach;

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej; 

 • dostęp do nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym USG jamy brzusznej, prób wątrobowych, morfologii czy bilirubiny;

 • możliwość wykonania bez dodatkowych kosztów corocznego, profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia (w pakietach OCHRONA GOLD i OCHRONA COMPLEX), który w przypadku kobiet obejmuje wizytę u ginekologa, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, a w przypadku mężczyzn konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG. 

Zamów na Welbi ofertę i wybierz pakiet dogodny dla siebie.

Zespół Dubina-Johnsona nie powoduje żadnych zmian w budowie wątroby, przez co nie jest on wykrywany w badaniu USG. Jedynym sposobem potwierdzenia zaburzenia jest biopsja wątroby. W badaniu histopatologicznym pobrana próbka tkanki ma kolor zmieniony na prawie czarny. 

Czy zespół Dubina-Johnsona wymaga leczenia?

Zespół Dubina-Johnsona jest chorobą łagodną i nie prowadzi do powikłań. Jeśli została zdiagnozowana u Ciebie, wiedz, że nie ma zwiększonego ryzyka rozwoju zmian w strukturze i funkcjonowaniu wątroby. Choroba nie daje również zwykle żadnych objawów, dlatego nie wymaga leczenia. Natomiast eksperci zalecają ograniczanie czynników mogących obciążać wątrobę i sprzyjać wystąpieniu zaburzeń w pracy tego narządu i dróg żółciowych. Są to przede wszystkim alkohol i leki przeciwbólowe.

Źródła
 1. A. Krzywicka, K.W. Pieniążek, Choroby wątroby i dróg żółciowych, „Polska Platforma Medyczna”, 2020, s. 136–159.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.