account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy to objawy zespołu jelita drażliwego, czy po prostu niestrawność? Po czym poznać chorobę?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian05.03.2024Aktualizacja: 05.03.2024

Zespół jelita drażliwego boli. Jeśli nie czujesz przykrych dolegliwości spowodowanych zmienioną konsystencją stolca, inną częstotliwością wypróżnień czy samą czynnością wypróżniania – to znak, że nie zmagasz się z tą chorobą. Jednak objawy zespołu jelita drażliwego występują nie tylko ze strony układu pokarmowego. Sygnałami świadczącymi o schorzeniu są też bóle głowy, kręgosłupa, mięśni, a nawet podczas stosunku seksualnego.


zespol-jelita-drazliwego-objawy-co-warto-wiedziec
Pixabay.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Na czym polega zespół jelita drażliwego?
  2. Ból jako główny objaw zespołu jelita drażliwego
  3. Biegunki i zaparcia przy zespole jelita drażliwego
  4. Objawy jelita drażliwego po zjedzeniu posiłku
  5. Objawy zespołu jelita drażliwego spoza układu pokarmowego

Na czym polega zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest chorobą zaliczaną do grupy zaburzeń związanych z nieprawidłowościami interakcji na linii jelita – mózg. Obejmują szereg przewlekłych zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Towarzyszą temu bóle brzucha i wzdęcia, przelewanie w jelitach, a także biegunki lub zaparcia. Dolegliwości spowodowane są samą czynnością wypróżniania albo zmienioną częstotliwością oddawania stolca i inną jego konsystencją (zbyt luźną lub nadmiernie zwartą).

Nie do końca wciąż są poznane przyczyny choroby. Jednym z jej przejawów jest zaburzony mikrobiom jelitowy (kolonia mikroorganizmów zasiedlających błony śluzowe jelit). Zachwianie równowagi mikrobiotycznej (zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym) skutkuje rozwojem nieprawidłowej flory jelitowej, co z kolei doprowadza do szeregu przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W przebiegu zespołu jelita drażliwego zwykle drastycznie ograniczona zostaje kolonia Lactobacillus i Bifidobacterium, natomiast zwiększa się: E. coli, Streptococcus i Clostridium spp. Wszystkie te zmiany sprawiają, że rozwijają się niewielkie stany zapalne. Finalnie zaburzona zostaje perystaltyka jelit oraz rozwija się nadwrażliwość trzewna (zwiększony ból odczuwany ze strony jelit), aż wreszcie zaburzona zostaje immunologia śluzówki.

Nie musisz żyć na co dzień z bólem. Mimo przewlekłego charakteru zespołu jelita drażliwego możesz łagodzić objawy choroby. Aby jednak rozpocząć leczenie, ważna jest konsultacja z gastroenterologiem oraz wykonanie szeregu badań. Dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej zapewni Ci szybki kontakt ze specjalistą i umożliwi wykonanie wielu niezbędnych badań.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi od TU Zdrowie. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu usług zapewni Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym z gastroenterolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Ból jako główny objaw zespołu jelita drażliwego

Typowym objawem zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha. Przed 2016 r. nazywano go „dyskomfortem”. Specjaliści stwierdzili jednak, że to określenie niewiele mówi, a przez to ma nikłe znaczenie diagnostyczne. W IV wydaniu Kryteriów Rzymskich (klasyfikacji czynnościowych zaburzeń układu pokarmowego) uznano więc, że dla stwierdzenia zespołu jelita drażliwego u pacjenta objawy bólowe powinny towarzyszyć choremu przez minimum 1 dzień w tygodniu w ostatnich 3 miesiącach, a do tego powinny:

  • pojawiać się podczas wypróżniania (bez względu na porę dnia),

  • być prowokowane zmienioną częstotliwością wypróżnień,

  • mieć związek ze zmienioną konsystencją stolca.

Nie muszą jednak wystąpić wszystkie powyższe czynniki, aby lekarz gastroenterolog mógł zdiagnozować chorobę. Wystarczy, że raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące będą spełnione 2 z 3 wymienionych warunków.

Objawy bólowe przy zespole jelita drażliwego mają zmienne nasilenie i lokalizację (nawet u tego samego pacjenta). Najczęściej jednak pojawiają się w podbrzuszu po lewej stronie. Przy tej chorobie ból występuje zawsze. Jeśli go nie odczuwasz, np. przy wypróżnianiu, to znak, że nie zmagasz się z tym schorzeniem. Na szczęście dzięki dopasowanemu leczeniu zespołu jelita drażliwego można ten ból zredukować.

Biegunki i zaparcia przy zespole jelita drażliwego

Zespołowi jelita drażliwego mogą towarzyszyć zarówno biegunki, jak i zaparcia. Do oceny nieprawidłowych stolców wykorzystuje się skalę bristolską. Zwykle narzędziem tym interesują się rodzice małych dzieci, aby analizować prawidłowość wypróżnień maluchów (zwłaszcza na etapie rozszerzania diety). Potem o nim zapominają. Niesłusznie. Jest to narzędzie bardzo przydatne w diagnostyce zespołu jelita drażliwego.

Zgodnie ze skalą bristolską stolec może mieć siedem postaci:

  • typ 1 – twarde grudki, niczym orzech laskowy, które są trudne do wydalenia,

  • typ 2 – zbite grudki,

  • typ 3 – wydłużony o popękanej strukturze,

  • typ 4 – wydłużony i miękki o gładkiej powierzchni,

  • typ 5 – miękkie kawałki, które są łatwe do wydalenia,

  • typ 6 – postrzępione kawałki, przypominające papkę,

  • typ 7 – wodnisty.

O zespole jelita drażliwego z dominującą biegunką mowa jest, gdy więcej niż 25% wydalanych stolców jest typu 6. i 7., a jednocześnie mniej niż 25% – typu 1. i 2. W przypadku zespołu jelita drażliwego z dominującymi zaparciami sytuacja jest odwrotna. Natomiast przy mieszanej postaci choroby powyżej 25% wydalanych stolców jest typu 1. i 2., ale równocześnie powyżej 25% stolców jest typu 6. i 7.

Objawy jelita drażliwego po zjedzeniu posiłku

Niektórzy pacjenci zmagający się z zespołem jelita drażliwego zgłaszają, że dolegliwości nasilają się po zjedzeniu posiłku. Ma to miejsce przede wszystkim u tych osób, u których zespół jelita drażliwego współwystępuje z dyspepsją czynnościową (niestrawnością powodującą szybkie uczucie pełności w brzuchu po posiłku), chorobą refluksową przełyku czy zespołem rozrostu bakteryjnego w jelitach (w konsekwencji zaburzonej równowagi mikrobiomu).

Objawy zespołu jelita drażliwego spoza układu pokarmowego

Choć przy zespole jelita drażliwego uwagę lekarzy skupiają przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to o chorobie mogą też świadczyć nietypowe symptomy. Są to przede wszystkim:

  • senność,

  • częste bóle głowy (a nawet migreny),

  • bóle mięśni,

  • bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,

  • nocne pobudki w celu oddania moczu,

  • nagłe i pilne potrzeby oddawania moczu,

  • zaburzenia miesiączkowania,

  • dyspareunia (ból podczas stosunku seksualnego),

  • bezsenność,

  • zaburzenia lękowo-depresyjne.

Źródła
  1. K. Adrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, tom 12, nr 6, 224–233.
  2. A. Pietrzak, B. Skrzydło-Radomańska i in., Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego, „Gastroenterology Review” 2018, nr 13 (4), s. 1–30.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.