Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Tourette’a

Agata Muchowska

lek. Agnieszka Żędzian

23.02.2023

Aktualizacja: 23.02.2023

Zespół Tourette’a to choroba neurologiczna polegająca na niekontrolowanych tikach nerwowych i werbalnych. Choć nie jest to choroba śmiertelna, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej ją zdiagnozować i rozpocząć leczenie. Zobacz, po czym poznać zespół Tourette’a i jak z nim walczyć.


zespol-tourette-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest zespół Tourette’a
 2. Objawy zespołu Tourette’a
 3. Leczenie zespołu Tourette’a

Czym jest zespół Tourette’a

Niekontrolowane tiki nerwowe, mimowolne wydawanie dźwięków lub obscenicznych słów – to podstawowe i najbardziej charakterystyczne objawy zespołu Tourette’a. Jest to choroba neurologiczna o podłożu genetycznym, jednak jej przyczyny nie są do końca poznane. Podejrzewa się, że jest spowodowana nieprawidłowym metabolizmem neuroprzekaźników, które znajdują się w mózgu. Prawdopodobieństwo zachorowania jest wyższe, jeśli wcześniej w rodzinie były przypadki występowania zespołu Tourette’a. Choroba jest stosunkowo rzadka, cierpią na nią ok. 4 osoby na 1000. Częściej dotyka mężczyzn. Spośród wszystkich chorych zaledwie 25 proc. stanowią kobiety.

Tiki nerwowe występujące w zespole Tourette’a to mimowolne, niekontrolowane skurcze mięśni. Mogą obejmować małe partie, np. twarz (mruganie, wykrzywianie ust), bądź całe kończyny (np. wyrzucanie ramion, kopanie). Zazwyczaj przyjmują formę zarówno ruchową, jak i werbalną. Oznacza to, że chory czuje przymus wydawania dźwięków, np. mlaskania, chrząkania, szczekania, a niekiedy nawet wyrzucania z siebie obscenicznych słów. Objawy nasilają się zwłaszcza w sytuacjach stresowych, np. przed ważną rozmową w pracy lub egzaminem. Katalizatorem może być też lęk, podniecenie lub zmęczenie. Przeważnie chorzy czują, że za chwile nastąpi atak, nie są w stanie jednak go powstrzymać.

Należy podkreślić, że osoby chore na zespół Tourette’a są w pełni sprawne intelektualnie i rozwijają się jak ich rówieśnicy. Są świadomi wykonywanych przez siebie tików oraz wypowiadanych słów, jednak nie mogą nad nimi zapanować. Dla osób, które nie wiedzą, na czym polega ta choroba, ich zachowanie może wydawać się obsceniczne i dziwne. Niestety poprzez strach, jak zostaną odebrani przez otoczenie, chorzy często mają problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich i separują się od społeczeństwa. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Choć zespół Tourette’a jest nieuleczalny, to jednak dzięki leczeniu można skutecznie zminimalizować jego objawy.

Objawy zespołu Tourette’a

Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie. Można je zaobserwować już od 2. roku życia. Są niespecyficzne, dlatego trudno je rozpoznać. Pierwsze tiki u dzieci zazwyczaj polegają na gwałtownym i częstym mruganiu oraz wykrzywianiu twarzy. Do tego dochodzą nadpobudliwość i problemy ze skupieniem uwagi. To powinny być sygnały, aby udać się z maluchem do neurologa albo pediatry. Na początku objawy nie są nasilone. Tiki są proste, łagodne i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Z biegiem lat jednak przybierają na sile i stanowią poważny problem. Najbardziej charakterystyczne objawy zespołu Tourette’a to:

 • wykrzywianie ust,

 • pochrząkiwania,

 • mlaskanie,

 • kaszel,

 • szczekanie,

 • jęczenie,

 • tiki nerwowe,

 • niekontrolowane ruchy głową i kończynami,

 • wyrzucanie z siebie niecenzuralnych słów.

Zdarza się, że zespół Tourette’a występuje razem z nerwicą natręctw. Chory wówczas czuje niezależną od jego woli potrzebę wykonywania pewnych rytuałów bądź czynności po kilka razy, np. sprawdza, czy wyłączył kuchenkę, zamknął drzwi na klucz albo dotyka twarzy. Tiki nerwowe nie zawsze są takie same, mają też różne nasilenie. Wbrew popularnej opinii koprolalia, czyli przymus wypowiadania wulgarnych słów, nie jest częstym objawem schorzenia. Występuje jedynie u około 15 proc. chorych. Zdarza się, że chorobie towarzyszą także inne zaburzenia, takie jak nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, problemy ze snem, niekontrolowane wybuchy złości, a nawet depresja.

Zespół Tourette’a nie skraca życia pacjenta, nie towarzyszą mu też inne choroby upośledzające funkcjonowanie organizmu. Chory może dożyć do późnej starości tak samo, jak jego zdrowi rówieśnicy.

Leczenie zespołu Tourette’a

Choć zespół Tourette’a jest chorobą nieuleczalną, to jednak istnieją metody skutecznej walki z jej objawami. Kluczowa jest wczesna diagnoza. Choroba pojawia się w wieku dziecięcym, dlatego dokładnie obserwuj swojego malucha. Jeśli zauważysz, że często i intensywnie mruga, mimowolnie wykrzywia twarz, jest przy tym nadpobudliwy i ma problemy z koncentracją, to znaczy, że trzeba udać się do lekarza. Diagnozowaniem i leczeniem zespołu Tourette’a zajmuje się neurolog. Przede wszystkim przeprowadzi dokładny wywiad, w którym zapyta o rodzaje tików, objawy, ich nasilenie i sytuacje, w których się pojawiają. Kluczowe jest także, czy choroba występowała wcześniej w rodzinie.

Jeśli tak, prawdopodobieństwo zachorowania jest większe. Gdy usłyszysz diagnozę, możesz zacząć leczenie. Zazwyczaj jest to leczenie farmakologiczne połączone z terapią behawioralną. Nie zlikwiduje to całkowicie objawów, jednak pozwoli zminimalizować tiki nerwowe i nauczyć się z nimi żyć. Dzięki temu chory będzie mógł bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym większa szansa, że dziecko będzie mogło normalnie żyć, bawić się z przyjaciółmi, chodzić do szkoły i nie zostanie wyparte z grupy rówieśniczej.

Źródła
 1. M. Robertson, Zespół Tourette’a, tłum. B. Lindenberg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
 2. P. Sobolewski, Zaburzenia mowy w zespole Gillesa de la Tourette’a, Czelej, Lublin 2018.
 3. T. Wolańczyk, Oswoić tiki: praktyczny poradnik o zespole Tourette’a, Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a, Warszawa 2016.
 4. C. Kosakowski, Życie z zespołem Touretta, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2008.
 5. I. Sawionek, Neurologia, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 6. S. Conners, Zespół Tourette'a i lista kontrolna zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych OCD, tłum. K. Kmieć-Krzewniak, Fraszka Edukacyjna, Otwock 2021.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.