account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Co oznaczają zimne stopy? Do jakiego lekarza zgłosić się z tym problemem?

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 08.10.2023

Zimne stopy mogą być objawem chwilowego wychłodzenia, lecz gdy uczucie to staje się dokuczliwe i pojawia się częściej, może wskazywać na toczący się w organizmie stan chorobowy. Sprawdź, jakim schorzeniom towarzyszą zimne stopy oraz do jakiego lekarza zgłosić się z tym problemem.


do-jakiego-lekarza-isc-z-zimnymi-stopami
pexels.com

Polecane

laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Laryngolog: jak może pomóc ci podczas e-wizyty?
02.11.2021
telekonsultacja-z-geriatra-jak-przebiega
Telemedycyna
1 min.
Telekonsultacja z geriatrą: wygodna pomoc dla osób starszych
26.11.2021
endokrynolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Endokrynolog: jak przebiega konsultacja online i jak się do niej przygotować?
02.11.2021
lekarz-chorob-zakaznych-jak-moze-pomoc-ci-online
Telemedycyna
1 min.
Lekarz chorób zakaźnych: kiedy skorzystać z e-wizyty?
03.11.2021
Spis treści
 1. Do jakiego lekarza iść z zimnymi stopami?
 2. Zimne stopy z powodu wychłodzenia
 3. Nieprawidłowa cyrkulacja krwi przyczyną zimnych stóp
 4. Dlaczego mam zimne stopy? Przyczyną choroby metaboliczne
 5. Co oznaczają zimne stopy? Inne przyczyny 

Do jakiego lekarza iść z zimnymi stopami?

Jeżeli obserwujesz, że zimne stopy nie są konsekwencją chwilowego wychłodzenia organizmu, to warto zgłosić się z tym problemem do lekarza rodzinnego. Ten po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania przedmiotowego i zleceniu podstawowych badań laboratoryjnych postawi wstępne rozpoznanie i wypisze skierowanie do specjalisty, odpowiedniego w zależności od podejrzewanego problemu. Niżej przedstawione zostały schorzenia, w których przebiegu pojawiają się bardzo zimne stopy. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Zimne stopy z powodu wychłodzenia

Stopy mogą być zimne z powodu wychłodzenia organizmu, dlatego najczęściej dają o sobie znać w okresie jesienno-zimowym. Niska temperatura na zewnątrz sprzyja wychłodzeniu ciała, na które w sposób szczególny narażone są skrajnie położone części, jak właśnie stopy. Wystarczy zadbać o dostosowanie ubioru do pogody, postawić na ciepłe, wykonane z naturalnych materiałów skarpety. Rozgrzewająco zadziała moczenie nóg w ciepłej wodzie czy przykładanie termoforu. Jeśli jednak czujesz, że zimne stopy w twoim przypadku to problem nie związany z porą roku, a co więcej, towarzyszą im inne niepokojące objawy, np. opuchnięte nogi, ból grzbietu śródstopia, skurcz w stopie, skonsultuj się z lekarzem.

Nieprawidłowa cyrkulacja krwi przyczyną zimnych stóp

Za jedną z częstszych przyczyn zimnych stóp uważa się zaburzoną cyrkulację krwi. Może być ona spowodowana brakiem aktywności fizycznej, siedzącym trybem życia (długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji), niewłaściwym sposobem ubierania się – za ciasne, zakończone dużym ściągaczem skarpety, rajstopy lub legginsy mogą utrudniać przepływ krwi w stopach. Kolejną przyczyną zaburzeń przepływu krwi w stopach jest nadmiar stresu. Kiedy działa na ciebie stres, w organizmie dochodzi do wyrzutu adrenaliny, a w efekcie krążenie skupia się na głównych narządach (niezbędnych do przeżycia) i staje się słabsze w stopach. Zimne stopy może powodować także palenie papierosów, gdyż zawarta w dymie tytoniowym nikotyna obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ukrwienia stóp, a przez to spadku ich temperatury. 

Poza wymienionymi wyżej przyczynami zimnych stóp odpowiedzialna za nie nieprawidłowa cyrkulacja krwi może być rezultatem różnych chorób. Należą do nich m.in.: niedokrwistość, choroba zakrzepowa żył, miażdżyca, choroby serca, choroba Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń), choroba Takayasu (zapalenie tętnic Takayasu, czyli choroba bez tętna).

Dlaczego mam zimne stopy? Przyczyną choroby metaboliczne

Cukrzyca to jedna z bardziej rozpowszechnionych chorób metabolicznych. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę cywilizacyjną i nadała miano epidemii XXI wieku. Cukrzyca charakteryzuje się występowaniem szeregu innych objawów niż tylko nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Diabetycy narażeni są na rozwój neuropatii cukrzycowej. To stan polegający na uszkodzeniu nerwów, co prowadzi do zakłócenia czucia powierzchniowego i głębokiego, w tym temperatury – uczucia zimnych stóp, bolesnych skurczów mięśni, osłabienia siły mięśniowej, zmian troficznych, napadów bólu, osłabienia lub zniesienia odruchów ścięgnistych, mrowienia.

Kolejną konsekwencją cukrzycy jest stopa cukrzycowa. Źle leczona cukrzyca może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, czego skutkami są zmniejszenie ich elastyczności i zmiany miażdżycowe. W efekcie dochodzi do zaburzenia ukrwienia tkanek stopy, co objawia się: opuchnięciem stopy, wrzodami, uczuciem zimna w stopie, pęknięciami i martwicą skóry, zanikiem tkanek miękkich, zasinieniem, wzrostem podatności na infekcje, bólem, trudnościami w chodzeniu.

Co oznaczają zimne stopy? Inne przyczyny 

Wśród innych potencjalnych przyczyn zimnych stóp wymienia się m.in.:

 • niedoczynność tarczycy – to jedno z częstszych zaburzeń hormonalnych, hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, zbyt niski ich poziom może powodować uczucie zimnych stóp; niedoczynności tarczycy towarzyszyć mogą dodatkowo m.in.: przyrost masy ciała, częste zaparcia, duszności,przewlekłe uczucie zmęczenia, ospałość w ciągu dnia,

 • zespół Raynauda – napadowy skurcz tętnic pojawiający się pod wpływem emocji, zimna, a niekiedy bez uchwytnej przyczyny, przebiega w trzech następujących po sobie fazach – zblednięcie (niedokrwienie, zblednięcie, ochłodzenie, zaburzenia czucia), zasinienie (siność, drętwienie, ból), czynne przekrwienie (uczucie pieczenia i gorąca, zaczerwienienie, niewielki obrzęk),

 • układowe choroby tkanki łącznej, jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń trzewny, zapalenia skórno-mięśniowe, twardzina układowa,

 • odmrożenia, zwłaszcza jeśli uczuciu zimna towarzyszy pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i ból,

 • hipotonia – niedociśnienie tętnicze; za zbyt niskie ciśnienie tętnicze uznaje się wartość ciśnienia skurczowego na poziomie 90 mm Hg i poniżej, a ciśnienia rozkurczowego – 60 mm Hg i mniej,

 • schorzenia układu krwiotwórczego, jak: chłoniaki, czerwienica prawdziwa, białaczka, szpiczak mnogi, małopłytkowość, anemia (niedokrwistość z niedoboru żelaza, obniżona ilość czerwonych krwinek i hemoglobiny, czyli białka pomagającego transportować tlen w organizmie),

 • zatrucie metalami ciężkimi: ołowiem, talem i innymi związkami chemicznymi,

 • choroby infekcyjne, jak zakażenia Mycoplasma pneumoniae, wirusowe zapalenie wątroby,

 • stosowanie niektórych leków, w tym np. pochodnych alkaloidów sporyszu, cytostatyków, beta-blokerów, doustnych środków antykoncepcyjnych, interferonu.

Źródła
1. A. Prusiński, Neurologia Praktyczna, PZWL, Warszawa 2003.2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklilka. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.