Co oznaczają zimne stopy? Do jakiego lekarza zgłosić się z tym problemem?
Zimne stopy mogą być objawem chwilowego wychłodzenia, lecz gdy uczucie to staje się dokuczliwe i pojawia się częściej, może wskazywać na toczący się w organizmie stan chorobowy. Sprawdź, jakim schorzeniom towarzyszą zimne stopy oraz do jakiego lekarza zgłosić się z tym problemem.
Do jakiego lekarza iść z zimnymi stopami?
Jeżeli obserwujesz, że zimne stopy nie są konsekwencją chwilowego wychłodzenia organizmu, to warto zgłosić się z tym problemem do lekarza rodzinnego. Ten po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania przedmiotowego i zleceniu podstawowych badań laboratoryjnych postawi wstępne rozpoznanie i wypisze skierowanie do specjalisty, odpowiedniego w zależności od podejrzewanego problemu. Niżej przedstawione zostały schorzenia, w których przebiegu pojawiają się bardzo zimne stopy. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat.
Zimne stopy z powodu wychłodzenia
Stopy mogą być zimne z powodu wychłodzenia organizmu, dlatego najczęściej dają o sobie znać w okresie jesienno-zimowym. Niska temperatura na zewnątrz sprzyja wychłodzeniu ciała, na które w sposób szczególny narażone są skrajnie położone części, jak właśnie stopy. Wystarczy zadbać o dostosowanie ubioru do pogody, postawić na ciepłe, wykonane z naturalnych materiałów skarpety. Rozgrzewająco zadziała moczenie nóg w ciepłej wodzie czy przykładanie termoforu. Jeśli jednak czujesz, że zimne stopy w twoim przypadku to problem nie związany z porą roku, a co więcej, towarzyszą im inne niepokojące objawy, np. opuchnięte nogi, ból grzbietu śródstopia, skurcz w stopie, skonsultuj się z lekarzem.
Nieprawidłowa cyrkulacja krwi przyczyną zimnych stóp
Za jedną z częstszych przyczyn zimnych stóp uważa się zaburzoną cyrkulację krwi. Może być ona spowodowana brakiem aktywności fizycznej, siedzącym trybem życia (długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji), niewłaściwym sposobem ubierania się – za ciasne, zakończone dużym ściągaczem skarpety, rajstopy lub legginsy mogą utrudniać przepływ krwi w stopach. Kolejną przyczyną zaburzeń przepływu krwi w stopach jest nadmiar stresu. Kiedy działa na ciebie stres, w organizmie dochodzi do wyrzutu adrenaliny, a w efekcie krążenie skupia się na głównych narządach (niezbędnych do przeżycia) i staje się słabsze w stopach. Zimne stopy może powodować także palenie papierosów, gdyż zawarta w dymie tytoniowym nikotyna obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ukrwienia stóp, a przez to spadku ich temperatury.
Poza wymienionymi wyżej przyczynami zimnych stóp odpowiedzialna za nie nieprawidłowa cyrkulacja krwi może być rezultatem różnych chorób. Należą do nich m.in.: niedokrwistość, choroba zakrzepowa żył, miażdżyca, choroby serca, choroba Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń), choroba Takayasu (zapalenie tętnic Takayasu, czyli choroba bez tętna).
Dlaczego mam zimne stopy? Przyczyną choroby metaboliczne
Cukrzyca to jedna z bardziej rozpowszechnionych chorób metabolicznych. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę cywilizacyjną i nadała miano epidemii XXI wieku. Cukrzyca charakteryzuje się występowaniem szeregu innych objawów niż tylko nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Diabetycy narażeni są na rozwój neuropatii cukrzycowej. To stan polegający na uszkodzeniu nerwów, co prowadzi do zakłócenia czucia powierzchniowego i głębokiego, w tym temperatury – uczucia zimnych stóp, bolesnych skurczów mięśni, osłabienia siły mięśniowej, zmian troficznych, napadów bólu, osłabienia lub zniesienia odruchów ścięgnistych, mrowienia.
Kolejną konsekwencją cukrzycy jest stopa cukrzycowa. Źle leczona cukrzyca może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, czego skutkami są zmniejszenie ich elastyczności i zmiany miażdżycowe. W efekcie dochodzi do zaburzenia ukrwienia tkanek stopy, co objawia się: opuchnięciem stopy, wrzodami, uczuciem zimna w stopie, pęknięciami i martwicą skóry, zanikiem tkanek miękkich, zasinieniem, wzrostem podatności na infekcje, bólem, trudnościami w chodzeniu.
Co oznaczają zimne stopy? Inne przyczyny
Wśród innych potencjalnych przyczyn zimnych stóp wymienia się m.in.:
niedoczynność tarczycy – to jedno z częstszych zaburzeń hormonalnych, hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, zbyt niski ich poziom może powodować uczucie zimnych stóp; niedoczynności tarczycy towarzyszyć mogą dodatkowo m.in.: przyrost masy ciała, częste zaparcia, duszności,przewlekłe uczucie zmęczenia, ospałość w ciągu dnia,
zespół Raynauda – napadowy skurcz tętnic pojawiający się pod wpływem emocji, zimna, a niekiedy bez uchwytnej przyczyny, przebiega w trzech następujących po sobie fazach – zblednięcie (niedokrwienie, zblednięcie, ochłodzenie, zaburzenia czucia), zasinienie (siność, drętwienie, ból), czynne przekrwienie (uczucie pieczenia i gorąca, zaczerwienienie, niewielki obrzęk),
układowe choroby tkanki łącznej, jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń trzewny, zapalenia skórno-mięśniowe, twardzina układowa,
odmrożenia, zwłaszcza jeśli uczuciu zimna towarzyszy pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i ból,
hipotonia – niedociśnienie tętnicze; za zbyt niskie ciśnienie tętnicze uznaje się wartość ciśnienia skurczowego na poziomie 90 mm Hg i poniżej, a ciśnienia rozkurczowego – 60 mm Hg i mniej,
schorzenia układu krwiotwórczego, jak: chłoniaki, czerwienica prawdziwa, białaczka, szpiczak mnogi, małopłytkowość, anemia (niedokrwistość z niedoboru żelaza, obniżona ilość czerwonych krwinek i hemoglobiny, czyli białka pomagającego transportować tlen w organizmie),
zatrucie metalami ciężkimi: ołowiem, talem i innymi związkami chemicznymi,
choroby infekcyjne, jak zakażenia Mycoplasma pneumoniae, wirusowe zapalenie wątroby,
stosowanie niektórych leków, w tym np. pochodnych alkaloidów sporyszu, cytostatyków, beta-blokerów, doustnych środków antykoncepcyjnych, interferonu.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.