account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są wskazania do operacji zmniejszenia żołądka? Na jaki efekt można liczyć?

Klaudia Gaicka

lek. Witkor Trela

27.05.2022

Aktualizacja: 04.10.2022

W przypadku zaawansowanej otyłości operacja zmniejszenia żołądka może nawet uratować życie. Powinieneś jednak wiedzieć, że nie każda osoba może liczyć na ten zabieg. Okazuje się bowiem, że istnieją konkretne wskazania do operacji. Poznaj je oraz dowiedz się, na jakie efekty możesz liczyć po przejściu leczenia.


zmniejszenie-zoladka-jakie-sa-wskazania-i-efekty
pexels

Polecane

koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
jak-zmniejszyc-apetyt-jakie-sa-domowe-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak zmniejszyć apetyt? Jakie są domowe sposoby?
28.10.2021
jak-przyspieszyc-metabolizm-jakie-sa-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie są sposoby?
29.10.2021
slodycze-bez-cukru-jak-wykorzystac-stewie-i-erytrol
Odżywianie
1 min.
Jak wykorzystać stewię i erytrol do zrobienia pysznych słodyczy bez cukru?
25.05.2022
Spis treści
 1. Kiedy waga jest prawidłowa, a kiedy wymaga interwencji?
 2. Zmniejszenie żołądka – szansa na powrót do normalności
 3. Zmniejszenie żołądka – niestety nie dla każdego
 4. Zmniejszenie żołądka – jakie są wskazania do zabiegu?
 5. Zmniejszenie żołądka – kto może zdecydować o zabiegu?

Kiedy waga jest prawidłowa, a kiedy wymaga interwencji?

Nadprogramowe kilogramy mogą być śmiertelne w skutkach. Nadwaga i otyłość, które według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczą aż miliarda osób na świecie, skutkują zwiększeniem się ryzyka wielu poważnych chorób. Mowa między innymi o cukrzycy i miażdżycy. Każda z nich co roku doprowadza do śmierci kilkudziesięciu tysięcy Polaków.

Wyróżnia się cztery główne stopnie zbyt wysokiej masy ciała:

 • wartość BMI 25–29.9 to nadwaga,

 • wartość BMI 30–34,9 to otyłość I stopnia,

 • wartość BMI 35–39,9 to otyłość II stopnia,

 • wartość BMI ≥ 40 kg to otyłość III stopnia.

Wysoki poziom BMI jest jednym ze wskazań do operacji zmniejszenia żołądka. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze daje on faktyczny obraz naszego stanu. Np. przy bardzo groźnej otyłości brzusznej, która występuje przede wszystkim u mężczyzn, lepszym wyznacznikiem jest wskaźnik WHR. Pomiar WHR przydaje się również do określania otyłości gynoidalnej, która z kolei występuje najczęściej u kobiet.

Jak obliczyć BMI? Podziel swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost w metrach do kwadratu.

Jak obliczyć WHR? Podziel obwód pasa przez obwód bioder.

Zmniejszenie żołądka – szansa na powrót do normalności

Najczęściej decyzja o chirurgicznej operacji zmniejszenia żołądka podejmowana jest w przypadku pacjentów, którzy próbowali już innych, mniej inwazyjnych, metod. Zabieg pozwala pacjentom zacząć dbać o sylwetkę na nowo. Dodatkowo poprawia jakość życia, niweluje bolesne objawy otyłości i zmniejsza ryzyko chorób, do których prowadzą nadprogramowe kilogramy.

Czy to znaczy, że każda osoba może zdecydować się na zabieg, zamiast stosować metody, które wymagają wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych? Niestety nie. Istnieje szereg przeciwwskazań do zmniejszenia żołądka. Dodatkowo chirurgiczna operacja zawsze obarczona jest ryzykiem typowym dla tego typu zabiegów.

Zmniejszenie żołądka – niestety nie dla każdego

Patrząc na ogrom pozytywnych efektów po operacji zmniejszenia żołądka, można odnieść wrażenie, że nie ma po co stosować specjalnych diet, czy też skupiać się na wpływie aktywności fizycznej na organizm. Nic bardziej mylnego. 

Przy kwalifikowaniu pacjenta do operacji nie ma znaczenia jedynie jego waga. Lekarz, oprócz szeregu badań ciała, przeprowadza również szczegółowy wywiad, który ma dostarczyć informacji o tym, czy zmniejszenie żołądka pomoże pacjentowi na dłuższą metę. Okazuje się bowiem, że w przypadku niektórych zaburzeń odżywiania i braku chęci zmiany nawyków żywieniowych pacjent może w ciągu kilku lat znów doprowadzić swój żołądek do stanu sprzed operacji. 

Czynniki, które także mogą zadecydować o tym, że dana osoba nie będzie mogła mieć operacji zmniejszenia żołądka, to: niektóre zaburzenia psychiczne (np. schizofrenia, bulimia i przewlekła depresja), choroby zapalne przewodu pokarmowego, nowotwory, choroby endokrynologiczne oraz uzależnienie od alkoholu lub narkotyków. Innym ważnych kryterium są również przyczyny, które doprowadziły do otyłości u pacjenta.

Zmniejszenie żołądka – jakie są wskazania do zabiegu?

Jak wspominałam, najważniejszym wskazaniem do chirurgicznego leczenia otyłości jest otyłość III stopnia (BMI > 40 kg/m2). Jednak pacjenci z otyłością II stopnia (BMI 35–39,9) także mogą zostać zakwalifikowani pod pewnymi warunkami. 

W przypadku lżejszych pacjentów głównym czynnikiem, który może przesądzić o decyzji lekarza, są dodatkowe choroby związane z otyłością. Mowa między innymi o: nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, chorobie wieńcowej, ciężkiej chorobie zwyrodnieniowa stawów i zespole obturacyjnego bezdechu sennego. Nie bez znaczenia pozostaje wywiad psychologiczny, który szerzej opisałam w akapicie wyżej.

Zmniejszenie żołądka – kto może zdecydować o zabiegu?

Ponieważ otyłość jest chorobą, jej leczeniem powinien zajmować się wykwalifikowany specjalista. Mowa o bariatrze – to właśnie on kwalifikuje pacjenta do zabiegu zmniejszenia żołądka.

Oprócz tego bariatra zajmuje się diagnozowaniem, określeniem przyczyn i profilaktyką nadwagi i otyłości. Ekspert pomaga również w koordynacji innych procesów medycznych. Dawniej pacjent z otyłością często pozostawiany był sam sobie, a jego terapia polegała jedynie na leczeniu objawowym. Podróżował od lekarza do lekarza, a każdy z ekspertów (np. dietetyk, kardiolog czy diabetolog) zajmował się wyłącznie swoją dziedziną. Dziś podejście do chorego jest już znacznie bardziej holistyczne (czyli całościowe). Bariatra może spojrzeć na objawy i choroby pacjenta w kontekście ich możliwej przyczyny, czyli otyłości.

Źródła
 1. G. Sikorska-Wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, 2007.
 2. D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.
 3. L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.
 4. I. Kinalska i in., Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.
 5. W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość – narastający problem wieku rozwojowego, 2005.
 6. A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
elektrolity-domowej-roboty-jak-i-z-czego-je-zrobic
Odżywianie
1 min.
Elektrolity domowej roboty - jak i z czego je zrobić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.