account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

3. tydzień ciąży – czego się spodziewać?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Trzeci tydzień ciąży to czas, kiedy dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czyli do zapłodnienia. Jest to faktyczny początek ciąży, bo właśnie wtedy powstaje zarodek, z którego już wkrótce rozwinie się dziecko. Na tym etapie nie przypomina on jeszcze płodu i można zobaczyć go wyłącznie pod mikroskopem. Nawet najczulszy test ciążowy nie wykryje jego obecności, jednak już niebawem – gdy uda mu się prawidłowo zagnieździć w jamie macicy – przyszła mama będzie mogła zaobserwować u siebie pierwsze objawy ciąży. Sprawdź, co dzieje się na tym etapie i jak należy o siebie zadbać.


3-tydzien-ciazy-objawy-ciazy-jak-wyglada
unsplash.com

Polecane

mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. 3. tydzień ciąży – który to miesiąc, jak liczyć?
  2. 3. tydzień ciąży – objawy
  3. 3. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?
  4. 3. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  5. 3. tydzień ciąży – jakie beta-hCG?
  6. 3. tydzień ciąży – USG. Czy widać zarodek? 
  7. 3. tydzień ciąży – co jeść? Jak dbać o siebie

3. tydzień ciąży – który to miesiąc, jak liczyć?

Trzeci tydzień ciąży to 1. miesiąc i zarazem 1. trymestr, czyli sam początek oczekiwania na dziecko.Jeśli w czasie owulacji, a więc około tygodnia wcześniej, kobieta współżyła bez zabezpieczenia, istnieje duża szansa, że wkrótce zostanie mamą. Trzeci tydzień to faktyczny początek ciąży – właśnie wtedy dojrzała komórka jajowa łączy się z plemnikiem i na skutek zapłodnienia powstaje zarodek. Wiele osób zastanawia się, dlaczego ten kluczowy moment nie jest uznawany za 1., ale już za 3. tydzień ciąży. Wynika to z obowiązującej w ginekologii i położnictwie reguły Naegelego, według której datę ostatniej miesiączki traktuje się jako początek ciąży.

3. tydzień ciąży – objawy

W 3. tygodniu ciąży kobiety zazwyczaj czują się normalnie. Jednak u niektórych mogą pojawić się subtelne sygnały świadczące o tym, że za 9 miesięcy na świecie pojawi się dziecko. Nie są to jeszcze typowe objawy ciąży, takie jak: nudności, wymioty, wahania nastrojów czy senność. Na tym etapie można spodziewać się lekkiego bólu w podbrzuszu i skąpego krwawienia – jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy. Symptom ten może się pojawić, ale nie musi. Jego brak nie powinien odbierać nadziei kobiecie, że już wkrótce zostanie mamą. Dodatkowy objaw, który towarzyszy kobietom starającym się o dziecko, to ogromna ekscytacja i wrażliwość na każdy, nawet najdrobniejszy, sygnał ze strony organizmu, np. na przypadkowe wieczorne mdłości.

3. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?

W 3. tygodniu dochodzi do kluczowych procesów dla dalszego przebiegu ciąży. Zapłodniona komórka jajowa intensywnie się dzieli i zmierza w kierunku jamy macicy. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, to właśnie tam się zagnieździ i będzie rozwijać się przez kolejne 9 miesięcy. Poziom hormonów ciążowych zaczyna wzrastać, jednak prawdziwa rewolucja zacznie się dopiero po implantacji (zagnieżdżeniu) zarodka. Kobiety, które są szczególnie wrażliwe na działanie hormonów, mogą już na tym etapie zaobserwować u siebie zmianę samopoczucia.

3. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie zarodek nie przypomina jeszcze płodu. Są to intensywnie dzielące się komórki, które szybko przechodzą przez kolejne stadia rozwoju – morulę, blastulę, a następnie blastocystę. Proces ten można zobaczyć wyłącznie pod mikroskopem. Cel zarodka to przedostanie się do jamy macicy i zagnieżdżenie się w niej.

3. tydzień ciąży – jakie beta-hCG?

Gonadotropina kosmówkowa – znana pod nazwą beta-hCG – to hormon, którego stężenie pozwala wykryć bardzo wczesną ciążę. Badanie krwi można wykonać w najbliższym laboratorium, a swoją wiarygodnością wyprzedza ono najbardziej czułe testy ciążowe. Wynik poniżej 10 mlU/ml oznacza brak ciąży, a wartość powyżej 25 mlU/ml najczęściej świadczy o jej obecności. W 3. tygodniu stężenie beta-hCG będzie wynosić jeszcze poniżej 10 mlU/ml, dlatego w tym momencie jest jeszcze za wcześnie na wykrycie ciąży. Poziom gonadotropiny kosmówkowej wzrośnie dopiero wtedy, gdy zarodek zagnieździ się w macicy, czyli w 4. tygodniu ciąży. W początkowym okresie poziom tego hormonu wzrasta bardzo gwałtownie – 66–100% w ciągu 48 godzin – a pod koniec 1. trymestru nieco zwalnia.

3. tydzień ciąży – USG. Czy widać zarodek? 

W 3. tygodniu ciąży nawet najbardziej zaawansowany aparat USG nie uwidoczni rozwijającego się zarodka. Jeśli podejrzewasz, że doszło do zapłodnienia, warto zaplanować wizytę u ginekologa w nieco późniejszym terminie, czyli około 2 tygodni po spodziewanym terminie miesiączki. W tym czasie nawet najczulsze testy ciążowe mogą dać wynik negatywny, dlatego z ich wykonaniem należy wstrzymać się przynajmniej do daty spodziewanej miesiączki.

3. tydzień ciąży – co jeść? Jak dbać o siebie

Każda kobieta, która planuje ciążę, powinna regularnie monitorować stan swojego zdrowia. W 3. tygodniu ciąży należy troszczyć się o siebie tak, jak do tej pory – zdrowo jeść, suplementować kwas foliowy, pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie i dbać o aktywność fizyczną. Jeśli zachodzi podejrzenie, że mogło dojść do zapłodnienia, trzeba całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Jest to też odpowiedni czas, aby poświęcić uwagę swojej skórze i sięgnąć po balsamzapobiegający rozstępom. Piersi w ciąży, podobnie jak brzuch, znacznie zwiększą swoje rozmiary i są szczególnie wrażliwe na tworzenie się tych nieestetycznych blizn.

W omawianym okresie nie trzeba wykonywać specjalnych badań – przyjdzie na to czas, kiedy ginekolog potwierdzi ciążę. Potem każda przyszła mama będzie regularnie poddawać się badaniu USG. Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zacząć chodzić na KTG, czyli badanie pracy serca dziecka i monitorowanie czynności skurczowej macicy. Będzie to możliwe dopiero w 25. tygodniu ciąży, jeśli lekarz prowadzący uzna to za konieczne.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.