account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

4. tydzień ciąży – jak przebiega?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Czwarty tydzień ciąży to czas, kiedy zarodek zagnieździł się już w jamie macicy i zaczyna intensywnie się rozwijać. Wzrasta poziom progesteronu, a w organizmie kobiety zaczyna się prawdziwa rewolucja. Przyszła mama widzi już dwie kreski na teście i obserwuje u siebie pierwsze objawy, takie jak nudności, wymioty czy nadmierną senność. Na tym etapie badanie ultrasonograficzne wykazuje zazwyczaj obecność pęcherzyka ciążowego, jednak ginekolog nie może jeszcze oficjalnie potwierdzić ciąży. Sprawdź, co dzieje się w 4. tygodniu ciąży i jak należy o siebie zadbać.


4-tydzien-ciazy-czy-widac-na-usg-objawy-ciazy
unsplash.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Spis treści
  1. 4. tydzień ciąży – który to miesiąc, jak liczyć?
  2. 4. tydzień ciąży – objawy
  3. 4. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?
  4. 4. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  5. 4. tydzień ciąży – jakie beta-hCG?
  6. 4. tydzień ciąży – co widać na USG? 
  7. 4. tydzień ciąży – co jeść? Jak dbać o siebie?

4. tydzień ciąży – który to miesiąc, jak liczyć?

Czwarty tydzień ciąży to 1. miesiąc i zarazem początek 1. trymestru. Od ostatniej miesiączki upłynęły 4 tygodnie, więc na tym etapie powinien pojawić się już zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a następnie krwawienie menstruacyjne. Jednak jeśli w czasie owulacji doszło do współżycia i zapłodnienia, okres nie pojawi się już przez kilka miesięcy. Zarodek zagnieżdża się w jamie macicy, a wczesne objawy ciąży dają o sobie znać.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ten wczesny etap jest już uznawany za 4. tydzień ciąży. Wynika to z obowiązującej w ginekologii i położnictwie reguły Naegelego, zgodnie z którą data ostatniej miesiączki to zarazem początek ciąży.

4. tydzień ciąży – objawy

W 4. tygodniu kobieta może spodziewać się już pierwszych objawów ciąży. Zazwyczaj są one jeszcze dość subtelne, jednak w niektórych przypadkach dają się we znaki od samego początku. Do wczesnych symptomów, które mogą świadczyć o tym, że kobieta już wkrótce zostanie mamą, należą:

  • nudności (najczęściej pojawiają się rano, jednak zdarzają się także wieczorne mdłości);

  • wymioty;

  • bóle głowy;

  • senność;

  • rozdrażnienie;

  • wzmożony apetyt;

  • tkliwość brodawek sutkowych – piersi w ciąży stają się nie tylko większe, ale także wrażliwsze na dotyk;

  • brak krwawienia menstruacyjnego w spodziewanym terminie – to najważniejszy objaw, który stanowi wskazanie do wykonania testu ciążowego.

U niektórych przyszłych mam początek ciąży do złudzenia przypomina zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i dopiero pozytywny test ciążowy pozwala rozwiać wątpliwości na temat aktualnego stanu. U niektórych kobiet występuje także lekki ból w podbrzuszu oraz towarzyszące mu krwawienie – tzw. plamienie implantacyjne – które świadczy o tym, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Objaw ten nie występuje u wszystkich kobiet, dlatego jego brak nie powinien być powodem do niepokoju.

4. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?

W 4. tygodniu ciąży zarodek dociera już do jamy macicy i – jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie – zagnieżdża się w niej. To właśnie tam będzie rozwijał się przez kilka miesięcy. Moment implantacji to też początek hormonalnej rewolucji, która zachodzi w ciele każdej przyszłej mamy. Kobiety, które są szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne, mogą już na tym etapie zaobserwować u siebie zmianę samopoczucia. Macica zaczyna powoli się rozciągać, jednak brzuch jeszcze nie zwiększa swojego rozmiaru. Co ważne, na tym etapie w macicy zaczynają tworzyć się struktury łożyska, które będzie „łącznikiem” między mamą a dzieckiem.

4. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie zarodek nie przypomina jeszcze dziecka ani nawet płodu. Są to intensywnie dzielące się komórki, które przechodzą przez kolejne stadia rozwoju. Pod mikroskopem można byłoby zobaczyć 3 warstwy komórek: mezodermę, ektodermę i endodermę, z których w kolejnych tygodniach będą rozwijały się narządy wewnętrzne.

4. tydzień ciąży – jakie beta-hCG?

Gonadotropina kosmówkowa – znana pod nazwą beta-hCG – to hormon, który pozwala wykryć ciążę na bardzo wczesnym etapie. Podwyższone stężenie tej substancji jest widoczne w badaniu krwi, które możesz zrobić w najbliższym laboratorium. Wynik poniżej 10 mlU/ml oznacza brak ciąży, natomiast wartość przekraczająca 25 mlU/ml najczęściej wskazuje ciążę. W 4. tygodniu stężenie beta-hCG pozwoli już stwierdzić ciążę i zazwyczaj wynosi 10–426 mlU/ml. W początkowym okresie rośnie ono bardzo gwałtownie, bo aż o 66–100% w ciągu 48 godzin.

4. tydzień ciąży – co widać na USG? 

Przyszłe mamy często martwią się, że w 4. tygodniu ciąży na USG nic nie widać. Na tym etapie – podobnie jak w 5. tygodniu ciąży – zarodek jest jeszcze zbyt mały, aby go zobaczyć. Badanie ultrasonograficzne uwidocznia jedynie pęcherzyk ciążowy i pokazuje, czy jest on prawidłowo zagnieżdżony. Ciąża zostanie potwierdzona przez lekarza dopiero wtedy, gdy w trakcie badania w pęcherzyku będzie widać czynność serca zarodka.

4. tydzień ciąży – co jeść? Jak dbać o siebie?

Jeśli kobieta ma już w ręku pozytywny test ciążowy, powinna jak najlepiej o siebie dbać. Na tym etapie powinna:

  • zrezygnować z palenia papierosów, jeśli robiła to przed ciążą;

  • całkowicie odrzucić alkohol, ponieważ ma on katastrofalny wpływ na rozwój płodu – powoduje FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, przez który dzieci są opóźnione w rozwoju fizycznym i psychicznym, a poza tym z trudem adaptują się do życia w społeczeństwie jako nastolatki, a potem dorośli ludzie;

  • suplementować kwas foliowy, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka;

  • rozpocząć przyjmowanie preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży;

  • zdrowo się odżywiać – unikać surowych jajek, mięsa czy ryb, zrezygnować z jedzenia sera pleśniowego i nadmiaru kofeiny;

  • dbać o kondycję skóry – walkę o brzuch, piersi i uda bez rozstępów warto zacząć już na początku ciąży, stosując stworzone do tego balsamy.


W tym okresie nie trzeba wykonywać specjalnych badań – wystarczy domowy test ciążowy lub badanie krwi na stężenie beta-hCG. Na dokładniejsze badania oraz zastanawianie się, kiedy zacząć chodzić na KTG, przyjdzie jeszcze czas.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Owsiki w ciąży - czym leczyć? Domowe sposoby
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.