account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Allodynia – skąd się bierze nadwrażliwość na ból? Jak wygląda terapia?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Dotknięcie gorącego przedmiotu lub kontakt z szorstką tkaniną powoduje u Ciebie dolegliwości bólowe, choć inni nie odczuwają tego w taki sposób? To może być allodynia. Zaburzenie to powoduje, że dotyk lub inne bodźce – które normalnie nie powodują bólu – sprawiają ból. Dolegliwości te mają charakter neuropatyczny i wynikają z wadliwej pracy układu nerwowego. Chociaż allodynia jest dość powszechna w społeczeństwie, dość rzadko się ją diagnozuje i poprawnie rozumie. Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i dostępne metody terapii tej przypadłości.


allodynia-przyczyny-terapia
Unsplash.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest allodynia?
  2. Przyczyny allodynii
  3. Urazy
  4. Choroby
  5. Substancje
  6. Niedobory witamin
  7. Objawy allodynii
  8. Jak wygląda diagnoza allodynii
  9. Terapia allodynii
  10. Leczenie farmakologiczne
  11. Terapie fizyczne
  12. Terapie alternatywne
  13. Allodynia – do jakiego lekarza się zgłosić?

Czym jest allodynia?

Allodynia to rodzaj bólu neuropatycznego pojawiającego się w odpowiedzi na bodźce, które normalnie nie powinny go wywoływać. Przykładem może być nadmierna reakcja na delikatny dotyk, lekki nacisk czy zmianę temperatury.

W literaturze fachowej są opisywane 3 rodzaje allodyni:

  • allodynia mechaniczna – występuje w odpowiedzi na bodźce mechaniczne, takie jak dotyk, ucisk, drapanie;

  • allodynia termiczna – występuje w odpowiedzi na bodźce termiczne, takie jak zimno lub ciepło.

  • allodynia dynamiczna – występuje w odpowiedzi na bodźce dynamiczne, takie jak wiatr, ruch powietrza.

Przyczyny allodynii

Nadwrażliwość sensoryczna, jaką jest allodynia, może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienia się urazy, choroby, a także niedobory witamin.  

Urazy

Allodynia może być wynikiem różnego rodzaju urazów, takich jak oparzenia, stłuczenia czy zadrapania. Uszkodzenie nerwów, do których doszło w ich trakcie, może prowadzić do nadwrażliwości na bodźce, które normalnie nie powodują bólu.

Choroby

Allodynia może być również objawem różnych chorób, np. cukrzycy, fibromialgii, stwardnienia rozsianego, półpaśca, udaru oraz mechanicznego uszkodzenia nerwów. 

Substancje

Alkohol w nadmiernych ilościach, leki opioidowe oraz niektóre terapie przeciwnowotworowe również mogą wywoływać allodynę. Substancje te wpływają na działanie układu nerwowego, powodując nadwrażliwość na bodźce.

Niedobory witamin

W niektórych przypadkach, niedobory witamin, takich jak witamina D czy witaminy z grupy B (B1 lub B12) mogą również przyczyniać się do wystąpienia allodynii. Dzieje się tak dlatego, że awitaminoza zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów

Objawy allodynii

Głównym objawem omawianej przypadłości jest odczuwanie bólu nieadekwatnego do występujących bodźców. Jeśli cierpisz na allodynię, możesz odczuwać ból podczas delikatnego ucisku, przesuwania czegoś po skórze lub przy zmianach temperatury. Ból może być łagodny lub intensywny.

Dodatkowo, allodynia może również powodować inne objawy, takie jak nadwrażliwość na dźwięki, światło czy zapachy. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczać trudności w codziennym życiu, ponieważ bolesne staje się dla nich również noszenie ubrań (np. ze względu na fakturę tkaniny) lub dotykanie przedmiotów, z którymi muszą mieć styczność podczas prac domowych czy pracy zawodowej.

Jak wygląda diagnoza allodynii

Diagnoza allodynii to wieloetapowy proces. W celu postawienia diagnozy, lekarz będzie zbierał szczegółowy wywiad medyczny, zbada pacjenta oraz będzie musiał wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu.

Diagnostyka przypadłości obejmuje:

  • szczegółowy wywiad lekarski – lekarz zapyta o objawy, historię medyczną, przyjmowane leki i czynniki ryzyka allodynii;

  • badanie fizykalne – lekarz przeprowadzi dokładne badanie, aby sprawdzić, czy występują objawy nadwrażliwości na dotyk, temperaturę oraz inne bodźce.

  • badania krwi – badania laboratoryjne pokażą, czy występuje niedobór witamin lub innych składników odżywczych, których brak może powodować allodynię.

  • badania obrazowe – w niektórych przypadkach zalecane są badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI), aby wykluczyć inne schorzenia.

Oprócz tego Istnieje wiele testów czucia, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu allodynii. Są to m.in. testy monofilamentowe, które wykorzystują cienkie włókna nylonowe do oceny czucia dotykowego; testy termiczne, w których do oceny odczuwania temperatury wykorzystywane są bodźce ciepłe i zimne lub testy wibracyjne, gdzie wibracje służą do oceny propriocepcji (poczucia położenia ciała).

Terapia allodynii

Leczenie allodynii polega przede wszystkim na łagodzeniu bólu i poprawie jakości życia pacjenta. Obejmuje ono zarówno leczenie farmakologiczne, jak i terapie fizyczne oraz metody alternatywne

Leczenie farmakologiczne

W celu łagodzenia bólu neuropatycznego stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne. Lekarz przepisuje również niekiedy leki przeciwzapalne lub kortykosteroidy.

Terapie fizyczne

Fizjoterapia, masaż czy akupunktura, mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie funkcjonowania układu nerwowego. Do codziennej rutyny warto dodać ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające równowagę

  • Zobacz także, jaką rolę odgrywa witamina E w organizmie człowieka i jak może objawiać się niedobór tego składnika.

Terapie alternatywne

Niektórzy pacjenci korzystają z terapii alternatywnych, takich jak medytacja, relaksacja czy terapia muzyczna, aby zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie. Terapie alternatywne należy jednak traktować jako uzupełnienie leczenia przyczynowego.

Allodynia – do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli odczuwasz nadwrażliwość na ból, w pierwszej kolejności skonsultuj się z internistą lub lekarzem rodzinnym, który zleci wykonanie badań diagnostycznych, aby wykluczyć inne choroby. Kolejnym krokiem będzie wizyta u neurologa – specjalisty od chorób układu nerwowego – który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę allodynii i zalecić odpowiednie leczenie.

Możesz zapewnić sobie łatwy dostęp do fachowej opieki dzięki Polisie Zdrowie Welbi – prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Już od 119 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do e-konsultacji i wizyt w gabinecie stacjonarnym nie tylko u neurologa, ale też 28 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, na wizytę u specjalisty będziesz czekać z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze, a do lekarza POZ możesz dostać się w ciągu 24 godzin.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możesz otrzymać również:

  • dostęp do nawet blisko 300 badań (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa,

  • możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku, w wariantach dla kobiet i mężczyzn (pakiety OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD),

  • inne korzyści w zależności od pakietu, na który się zdecydujesz, np. 4 wizyty domowe w roku w pakiecie OCHRONA GOLD (już od 239 zł miesięcznie).

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
  1. M. Malec-Milewska (red.), Kompendium leczenia bólu, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2023.
  2. S. M. Foster, Integracja sensoryczna, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2024.
  3. J. Fisher i in., Psychoterapia sensomotoryczna Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.