account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Amyloidoza – jak się objawia? Czy jest groźna?

lek. Agnieszka Żędzian23.10.2023Aktualizacja: 23.10.2023

Amyloidoza (skrobiawica) jest chorobą o niejasnej etiologii. Ryzyko jej wystąpienia u Ciebie jest większe, jeśli zmagasz się z przewlekłą chorobą zapalną, np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Istotą amyloidozy jest odkładanie się w tkankach białka o nieprawidłowej budowie – amyloidu. Jego obecność prowadzi do zaburzenia funkcjonowania narządów i wystąpienia objawów. Jakie symptomy mogą towarzyszyć skrobiawicy? Dowiedz się, na czym polega diagnostyka i leczenie tej choroby.


amyloidoza-jak-sie-objawia-czy-jest-grozna
Adobe Stock

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Amyloidoza – co to za choroba?
  2. Jakie są przyczyny amyloidozy?
  3. Amyloidoza pierwotna
  4. Amyloidoza wtórna
  5. Amyloidoza Aβ2M
  6. Amyloidoza LECT2
  7. Amyloidoza ATTR
  8. Objawy amyloidozy
  9. Diagnostyka amyloidozy – jakie badania wykonać?
  10. Metody leczenia amyloidozy
  11. Amyloidoza – rokowanie

Amyloidoza – co to za choroba?

Amyloidoza, inaczej skrobiawica, jest chorobą, w której przebiegu w tkankach organizmu odkładają się złogi nieprawidłowego białka. Amyloid, bo o nim mowa, jest nierozpuszczalną substancją o włókienkowej budowie. Może odkładać się on w wątrobie, nerkach, śledzionie, sercu, naczyniach krwionośnych, a nawet w nerwach. W zależności od dotkniętego chorobą narządu możesz zmagać się więc np. z amyloidozą serca czy z amyloidozą nerek.

Jakie są przyczyny amyloidozy?

Przyczyny amyloidozy nie są w pełni poznane. Wiadomo jednak, iż istnieje związek choroby z przewlekłymi chorobami zapalnymi i przewlekłymi zakażeniami. Zwykle więc amyloidoza ma charakter wtórny do innych schorzeń. Bywa też dziedziczona od rodziców, przypadki te są jednak bardzo rzadkie. Wyróżnia się kilka rodzajów amyloidozy.

Amyloidoza pierwotna

Amyloidoza pierwotna, czyli amyloidoza AL, jest spowodowana rozrostem określonej linii komórek szpiku kostnego. Produkują one łańcuchy lekkie immunoglobulin, które tworzą włókna amyloidu.

Amyloidoza wtórna

Amyloidoza wtórna, czyli amyloidoza AA, jest skutkiem toczącego się w organizmie przewlekłego zakażenia lub zapalenia. To najczęściej występująca postać skrobiawicy. Może wystąpić w przebiegu takich chorób, jak: gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C, choroby reumatyczne (np. toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa), celiakia czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Amyloidoza Aβ2M

Amyloidoza Aβ2M może wystąpić, jeśli w przebiegu niewydolności nerek wymagasz wieloletniej dializoterapii.

Amyloidoza LECT2

W przebiegu amyloidozy LECT2 złogi amyloidu mogą pojawić się w wątrobie, nerkach lub przewodzie pokarmowym.

Amyloidoza ATTR

Amyloidoza ATTR jest najczęściej związana z dziedziczoną mutacją genu transtyretyny. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia nerwów, serca i narządu wzroku.

Objawy amyloidozy

Zastanawiasz się, jakie objawy mogą wystąpić w przebiegu amyloidozy? Symptomy zależą od rodzaju choroby, z którą się zmagasz, i zajętych narządów. Do najczęściej występujących symptomów należą:

  • duszność, zmniejszona tolerancja wysiłku i zaburzenia czynności serca – mogą być u Ciebie objawami niewydolności serca, wywołanej odkładaniem się amyloidu w lewej komorze serca,

  • ból i dyskomfort w prawym nadbrzuszu, spowodowany powiększeniem wątroby,

  • obrzęki i pienienie się moczu w przebiegu zespołu nerczycowego, wywołanego uszkodzeniem nerek,

  • powiększenie i pogrubienie języka (makroglosja),

  • zaburzenia czucia, spowodowane uszkodzeniem nerwów, w tym wymagający leczenia zespół cieśni nadgarstka,

  • biegunka,

  • patologiczne złamania kości,

  • hipotonia ortostatyczna (spadki ciśnienia po przyjęciu pozycji stojącej).

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, zgłoś się na konsultację do lekarza.

Diagnostyka amyloidozy – jakie badania wykonać?

Diagnostyka i leczenie amyloidozy wymaga współpracy wielu specjalistów, w tym: hematologa, nefrologa i kardiologa. Bardzo istotny w procesie diagnostyki jest szczegółowy wywiad, czyli Twoja rozmowa z lekarzem. Zapyta Cię on o występujące objawy, choroby towarzyszące, stosowane leki. Jeżeli w Twojej rodzinie występowały przypadki zachorowania na amyloidozę, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Podczas badania fizykalnego specjalista m.in. osłucha Twoją klatkę piersiową, oceni wielkość wątroby podczas padania palpacyjnego (dotykowego) jamy brzusznej oraz przeprowadzi badanie neurologiczne. Następnie skieruje Cię na badania dodatkowe.

Oprócz podstawowych badań krwi i badania ogólnego moczu konieczne do rozpoznania amyloidozy jest badanie histopatologiczne materiału pobranego z tkanki podskórnej brzucha. Jeżeli Twój wynik badania nie potwierdzi diagnozy, lekarz może zadecydować o biopsji ślinianki lub wątroby.

Być może trzeba będzie wykonać również: rezonans magnetyczny (MRI) serca lub jamy brzusznej, holter EKG, USG, tomografię komputerową.

Metody leczenia amyloidozy

W amyloidozie wtórnej do innych chorób leczenie opiera się przede wszystkim na terapii choroby podstawowej, będącej przyczyną amyloidozy. Dodatkowo stosuje się cyklofosfamid, bortezomib lub deksametazon. W przypadku niewydolności wątroby konieczne bywa przeszczepienie narządu, a u pacjentów z powiększeniem śledziony – jej usunięcie (splenektomia).

Amyloidoza – rokowanie

Nieleczona amyloidoza może prowadzić do śmierci. Jeżeli podejmiesz leczenie, przebieg choroby zależy od odpowiedzi Twojego organizmu na stosowane środki farmakologiczne. Jeśli doszło do zajęcia serca, rokowanie jest gorsze niż w przypadku amyloidozy innych narządów. Najczęstszą przyczyną zgonu jest zastoinowa niewydolność serca. Pamiętaj, iż wczesne rozpoznanie i leczenie skrobiawicy dają Ci większe szanse na przeżycie wielu lat.

Źródła
  1. Bustamante J., Zaidi S., Amyloidosis, “StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470285/.
  2. Shams P., Ahmed I., Cardiac Amyloidosis, “StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK580521/. 
  3. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2018.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.